کد مطلب: 103353
 
خیز بلند مشرف برای انتخابات پاکستان
 
تحولات انتخاباتی در پاکستان همزمان با آغاز فرآیند ثبت نام نامزدهای انتخاباتی وارد مرحله جدید شده است، بسیاری از سران احزاب سیاسی به ویژه 'پرویز مشرف' حاکم نظامی سابق پاکستان نیز خیز بلندی برای رقابت در انتخابات برداشته اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷
تحولات انتخاباتی در پاکستان همزمان با آغاز فرآیند ثبت نام نامزدهای انتخاباتی وارد مرحله جدید شده است، بسیاری از سران احزاب سیاسی به ویژه 'پرویز مشرف' حاکم نظامی سابق پاکستان نیز خیز بلندی برای رقابت در انتخابات برداشته اند.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا، چراغ سبز دادگاه عالی برای پرویز مشرف حاکم نظامی پیشین پاکستان برای حضور در انتخابات شوک بزرگی برای احزاب سیاسی این کشور از جمله شخص نواز شریف رهبر حزب مسلم لیگ نواز بود.
«پرویز مشرف» رئیس جمهوری پیشین پاکستان که خبر بازگشت او این روزها در رسانه های پاکستان مورد توجه فراوان قرار گرفته است نیز اعلام کرده که اقدامی علیه نواز شریف انجام نداده و نواز شریف، با سخنانش علیه خود اقدام می‌کند.
حاکم نظامی پیشین پاکستان با اشاره به سخنان نواز شریف گفت: سیاستمداران فاقد صلاحیت که از سوی دادگاه عالی کشور محکوم شده‌اند در تلاشند تا در حمایت از خود قانون تصویب کرده و مجددا قدرت را در پاکستان به دست بگیرند.
وی گفته است که از چهار منطقه در انتخابات شرکت کرده و نام این مناطق را نیز به زودی رسانه‌ای می‌کند.
با این حال پرویز مشرف که این روزهای در لندن به سر می برد اعلام کرده که پس از عید فطر به پاکستان باز گشته و قرار است از چند حوزه انتخاباتی از جمله حوزه انتخاباتی شهر کراچی در رقابت های انتخاباتی شرکت کند.
از طرف دیگر پس از تشکیل دولت موقت (انتقالی) در اسلام آباد به عنوان دولت مرکزی، فرآیند تشکیل دولت های موقت ایالتی در چهار ایالات پاکستان نیز تکمیل شده و مسئولان دولت های موقت مصمم به برگزاری انتخابات شفاف، سالم و عادلانه شده اند.
بسیاری از احزاب سیاسی پاکستان که در صدر آنان حزب مسلم لیگ نواز، حزب مردم و حزب تحریک انصاف قرار دارند، فهرست نهایی نامزدهای انتخاباتی خود را اعلام کرده یا در حال تکمیل این فهرست هستند.
عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان و از سرسخت ترین رقیب انتخاباتی برای احزاب مسلم لیگ نواز و حزب مردم، قرار است از پنج حوزه انتخاباتی در انتخابات شرکت کند.
تقریبا همه نگاه ها به حزب تحریک انصاف است، حزبی که از این روزها مصمم به پیروزی انتخابات آتی و تشکیل دولت جدید است.
مسئول حزب تحریک انصاف در شهر کراچی نیز با انتقاد از حزب مسلم لیگ نواز گفت که این حزب هیچ‌گاه در انتخابات پیروز نشده است، بلکه همیشه قدرت را خریده‌ است.
«فیصل واودا» ادامه داد:پرونده فساد اقتصادی نواز شریف به روزهای پایانی خود نزدیک شده و به زودی مجازات وی را شاهد خواهیم بود.
این فعالی سیاسی پاکستان عضو حزب تحریک انصاف گفت:اعتراض‌های حزب نواز علیه پرویز مشرف رئیس جمهور پاکستان نیز بی‌اساس است زیرا آنها در دوران حکومت خود وی را فراری داده‌اند.
از سوی دیگر حزب مسلم لیگ شاخه نواز که رهبر آن نواز شریف به دلیل سلب صلاحیت مادام العمر از سوی دادگاه دیگر نمی تواند در انتخابات شرکت کند، با رد ادعای حزب تحریک انصاف مبنی بر پیروزی در انتخابات، مدعی است که پیروز آینده انتخابات نیز حزب مسلم لیگ نواز خواهد بود.
'نواز شریف'همچنین در واکنش به تصمیم دادگاه عالی در خصوص بازگشت مشرف به پاکستان گفت:چگونه است، شخصی که قانون اساسی کشور را زیر پا می گذارد، اجازه داده می شود که در انتخابات ثبت نام کند.
وزیر پیشین امور خارجه پاکستان و عضو ارشد حزب مشلم لیگ - نواز - نیز اخیرا در واکنش به جدایی برخی نمایندگان از این حزب و پیوستن آنان به تحریک انصاف، گفت:افرادی که در آستانه انتخابات حزب نواز را ترک کرده و به تحریک انصاف پیوسته‌اند، وجدان خود را فروخته‌اند.
'خواجه محمد آصف' اضافه کرد:این افراد معمولا در آستانه هر انتخاباتی کار خود را تکرار می‌کنند و به حزبی می‌روند که تصور می‌کنند در انتخابات آتی پیروز خواهد شد.
وی با پیش بینی نتیجه انتخابات گفت: اگر عمران خان همه تلاش خود را انجام دهد، باز هم نمی‌تواند پیروز میدان رقابت شود زیرا مردم پاکستان اجازه نمی‌دهند او نخست وزیر شود.
با این حال فرآیند تبلیغات انتخابات در مناطق مختلف پاکستان آغاز شده و احزب مختلف سیاسی نیز مشغول برگزاری گردهمایی ها و نشست های سیاسی هستند.
کمیسیون انتخابات پاکستان نیز اعلام کرد که آخرین مهلت ثبت نام نامزدهای انتخاباتی روز دوشنبه این هفته است، پس از آن فرآیند بررسی صلاحیت نامزدها از 29 خرداد آغاز می شود و سپس با طی مراحل رسیدگی به اعتراض و پاسخ به آن، فهرست نهایی نامزدهای انتخاباتی هفتم تیرماه اعلام می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵