کد مطلب: 32215
 
صادرات گاز روسیه به اروپا باز هم افزایش یافت
بازی دو سر برد گازی برای روسیه
 
روسها به عادت همیشگی خود، به بهره برداری اقتصادی از شرایط سیاسی منطقه ادامه می دهند؛ بطوریکه علیرغم اختلافات روسیه و اروپای غربی، در ماه گذشته میزان صادرات گاز روسیه به اروپا افزایش یافته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۶

روسها به عادت همیشگی خود، به بهره برداری اقتصادی از شرایط سیاسی منطقه ادامه می دهند؛ بطوریکه علیرغم اختلافات روسیه و اروپای غربی، در ماه گذشته میزان صادرات گاز روسیه به اروپا افزایش یافته است.
به گزارش نکونیوز، پس از اختلافات روسیه و غرب بر سر مساله اوکراین که به خروج روسه از گروه جی هشت نیز منجر شد، پیش بینی می شد از یک سو روسها نسبت به فروش گاز خود به اروپا تجدید نظر کنند و از سوی دیگر کشورهای غربی نیز به دنبال راههای جایگزینی برای خرید گاز باشند. اما تازه ترین آماری که از سوی مدیر اجرایی شرکت گازپروم، بزرگترین شرکت نفت و گاز روسیه اعلام شده، این شرکت در بازه زمانی ماههاي ژانویه تا ژوئن سال جاري ۸۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار گاز به اروپا صادر کرده که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته که شرایط روسیه با کشورهای اروپایی بهتر بود، ۲ و هشت دهم درصد افزایش نشان می دهد. این موضوع بیانگر این است که مشتریان خارجی همچنان به استفاده از گاز روسیه ادامه می دهند. الکسی میلر مدیر اجرایی گازپروم با اشاره به اینکه حجم صادرات رو به افزایش روسیه به اروپا در دوره مورد بررسی در سطح صادرات فصل زمستان بوده اینگونه نتیجه گیری کرده که همین امر دلیل محکمی براي پیش بینی حجم بالاي افزایش گاز به این منطقه طی سال جاري خواهد بود. هرچند افزایش میزان صادرات گاز روسیه می تواند تا حدی به دلیل افت فروش گاز نروژ باشد اما به نظر می رسد این موضوع را باید در لایه های سیاسی بررسی کرد. روسها همواره در شرایط مختلف، اقدام به تهدید غرب برای قطع یا کاهش گاز صادراتی خود می کنند اما پس از این تهدیدها یا قیمتها را افزایش می دهند، یا با ایجاد عطش غیرواقعی در بازار، حجم صادرات خود را در کوتاه مدت افزایش می دهند. از سوی دیگر، هنوز غرب نتوانسته به راههای جایگزین برای خرید گاز اطمینان پیدا کند. کشورهای اروپای شرقی و قفقاز و آسیای میانه، گاز محدودی در اختیار دارند که قابل مقایسه با روسیه نیست و تنها رقیب جدی روسیه در دنیا نیز که ایران است از یک سو همچنان با تحریمهایی که تخفیف یافته اما هنوز رفع نشده دست به گریبان است و از سویی دیگر، به دلیل برخی مسایل در هشت سال گذشته نتوانسته میزان تولید و صادرات گاز خود را تا حد مورد انتظار افزایش دهد. به همین دلیل اروپاییها علیرغم تمایل به تنوع بخشی به منابع خرید گاز، همچنان متکی به روسیه هستند و روسها نیز بازی دو سر برد را با تمام قوا مدیریت می کند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵