کد مطلب: 98015
 
افزایش قیمت نفت در سال ۲۰۱۸
 
قیمت نفت امروز با ۳۳ سنت معادل نیم درصد افزایش به ۶۷ دلار و ۲۰ سنت رسید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۸
قیمت نفت امروز با ۳۳ سنت معادل نیم درصد افزایش به ۶۷ دلار و ۲۰ سنت رسید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، نفت تحت تأثیر کاهش تولیدهای اوپک و روسیه و همچنین تقاضای قوی، قوی‌ترین شروع 4 سال گذشته را در سال 2018 تجربه کرد به‌نحوی که قیمت نفت برنت و نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در معاملات نخستین روز سال نو به بالاترین رقم‌ها از اواسط سال 2015 رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با 22 سنت، معادل 0.4 درصد افزایش به 60 دلار و 66 سنت رسید. اوایل امروز قیمت نفت وست تگزاس ایترمدییت تا 60 دلار و 68 سنت بالا رفت که بالاترین رقم از ژوئن 2015 تاکنون بود. قیمت نفت برنت هم امروز با 33 سنت معادل نیم درصد افزایش به 67 دلار و 20 سنت رسید. در اوایل امروز قیمت نفت برنت به بالاترین رقم از می 2015 تاکنون یعنی 67 دلار و 23 سنت رسیده بود.

این اولین بار از ژانویه 2014 تاکنون است که هر دو شاخص نفتی جهان در روز نخست معاملات سال جدید در بالای 60 دلار معامله می‌شوند.

جفری هالی، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «کاهش ذخایر جهانی نفت و رشد قوی اقتصادی، موجب شده تا تأثیر کاهشی از سر گیری فعالیت خط لوله فورتیز و ادامه تولید نفت بعد از انفجار یک خط لوله در لیبی خنثی شود».

خط لوله فورتیز با ظرفیت انتقال 450 هزار بشکه نفت در دریای شمال که چند هفته پیش به‌دلیل وجود نشتی تعطیل شده بود، روز 30 دسامبر فعالیت خود را با تمام ظرفیت از سر گرفت.

عامل کلی دیگری که موجب تقویت بازار شده، کاهش تولید یک سال گذشته اوپک و روسیه بوده است. این کاهش‌ها در ژانویه 2017 آغاز شده و قرار است تا پایان سال 2018 ادامه داشته باشد. رشد قوی تقاضا به‌ویژه از جانب چین نیز در رشد قیمت نفت مؤثر بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵