کد مطلب: 71401
 
عربستان چگونه استراتژی خود را به صورت متناقض به پیش می‌برد؟
ریاکاری در اوپک
 
شکاف در اوپک در کمترین مقطعی در تاریخ به اندازه یکی دو سال گذشته بوده است. اکنون باید به تمامی شکست‌‌ها و ناکارآمدی اوپک، سطح بالای ریاکاری در برخی از اعضای آن را نیز اضافه کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۱
شکاف در اوپک در کمترین مقطعی در تاریخ به اندازه یکی دو سال گذشته بوده است. اکنون باید به تمامی شکست‌‌ها و ناکارآمدی اوپک، سطح بالای ریاکاری در برخی از اعضای آن را نیز اضافه کرد. به گزارش نکونیوز، تک و پاتک کشورهای عضو اوپک به نقطه بی‌سابقه‌ای رسیده است. عربستان سعودی از یک طرف بنا به گزارش ماهیانه اوپک، سطح تولید نفت خود را در ماه ژوئیه به بالاترین میزان در تمام تاریخ خود رسانده و از طرف دیگر از از امکان مذاکره بین کشورهای تولیدکننده نفت برای ثبات‌بخشی به بازارها سخن می‌گوید. عربستان در ماه ژوئیه تولید نفت خود را به 10.67 میلیون بشکه در روز رساند. این میزان بالاترین سطح تولید سعودی‌ها در تمامی تاریخِ تولید نفت این کشور است. افزایش سطح تولید به بالاترین میزان نشان می‌دهد که سعودی‌ها همچنان می‌خواهند به جای استراتژی دفاع از قیمت‌ها از سهم بازار خود دفاع کنند! در واقع سعودی‌ها که به واسطه خروج نفت ایران از بازارها، در پی اعمال تحریم‌ها در سال 2012، بخش بزرگی از بازار نفت
در واقع سعودی‌ها می‌خواهند به هر ترتیب ممکن سهم خود در بازار نفت را افزایش دهند و مانع از ورود پرقدرت نفت ایران به بازارها شوند و از سوی دیگر قصد دارند با گفتاردرمانی و اظهارات ریاکارانه، برای دوره‌های کوتاه، اندکی موجب خیزش قیمت‌ها در بازارهای نفت شوند.
ایران را تصرف کردند اکنون با افزایش تولید و ارائه تخفیف‌های سخاوتمندانه به مشتریان خود سعی می‌کنند تا همچنان مانع از ورود ایران به بازارها شوند. این امر قطعاً جنگ قیمت‌ها و کاهش جدی قیمت نفت را در پی دارد. از سوی دیگر، مسئولان عالی رتبه سعودی در اظهاراتی که کاملاً ریاکارانه است، روز پنج‌شنبه اعلام کردند که عربستان سعودی از هیچ اقدامی برای ایجاد توازن دربازار نفت دریغ نخواهند کرد. وزیر انرژی عربستان حتی از احتمال مذاکرات با سایر تولیدکنندگان در حاشیه اجلاس بین‌المللی انرژی در الجزایر، برای ثبات‌بخشی به بازار نفت سخن گفت. این اجلاس ماه آینده میلادی در الجزایر برگزار می‌شد و برخی از اعضای اوپک نظیر ونزوئلا و الجزایر در پی آن هستند تا با مذاکرات بین تولیدکنندگان نفت، راهی برای افزایش قیمت این کالا پیدا شود. صحبت‌های مقامات عربستان در حالی صورت می‌گیرد که این کشور در ماه آوریل مانع از به نتیجه رسیدن توافق در مورد طرح فریز نفتی شده بود. بنا به این طرح قرار بود 18 کشور تولیدکننده نفت سطح تولید نفت خود را در سطح تولید ماه ژانویه تثبیت کنند و آن را افزایش ندهند. با این حال، عربستان اعلام کرده بود تنها زمانی این طرح را خواهد پذیرفت که ایران نیز آن را اجرا کند! اما ایران که در آن زمان به تازگی تحریم‌های نفتی‌اش لغو شده بود چگونه می‌توانست دست به خودتحریمی بزند و تولید نفت خود را افزایش ندهد؟! سعودی‌ها در مقطع فعلی راهنمای راست می‌زنند و به چپ می‌پیچیند! آن‌ها نفت خود را به چین و کره، بیش از یک دلار زیر قیمت بازار می‌فروشند و باعث افت قیمت‌ها می‌شوند و همزمان از مذاکره برای افزایش سطح قیمت‌ها سخن می‌گویند! در واقع سعودی‌ها می‌خواهند به هر ترتیب ممکن سهم خود در بازار نفت را افزایش دهند و مانع از ورود پرقدرت نفت ایران به بازارها شوند و از سوی دیگر قصد دارند با گفتاردرمانی و اظهارات ریاکارانه، برای دوره‌های کوتاه، اندکی موجب خیزش قیمت‌ها در بازارهای نفت شوند. صحبت روز پنج‌شنبه وزیر انرژی عربستان اندکی بازار نفت را تکان داد و موجب افزایش قیمت‌ها شد؛ اما این اظهارات نه مبتنی بر واقعیت، بلکه سخنانی حساب‌شده‌ برای افزایش مقطعی و محدود سطح قیمت‌هاست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵