کد مطلب: 104217
 
وابستگی ایران به بازار نفت چین
 
بلومبرگ با اشاره به فشار آمریکا به متحدان خود برای کاهش خرید نفت ایران نوشت ایران می تواند برای جبران این موضوع نفت بیشتری به چین بفروشد که البته اقدامی پرریسک می باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۹
بلومبرگ با اشاره به فشار آمریکا به متحدان خود برای کاهش خرید نفت ایران نوشت ایران می تواند برای جبران این موضوع نفت بیشتری به چین بفروشد که البته اقدامی پرریسک می باشد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، در حالی که نشست اخیر اوپک و تحریم های جدید آمریکا علیه ایران دوستان و مشتریان چندانی برای نفت ایران باقی نگذاشته است، موقعیت ایران در بازار جهانی نفت ضعیف تر از هر زمان دیگری به نظر می رسد.

تهران از همه طرف تحت فشار قرار گرفته است. واشنگتن به مشتریان نفت ایران گفته که خرید نفت خود از این کشور را متوقف کنند، و اوپک و متحدانش در برابر فشارهای آمریکا مبنی بر افزایش تولید و پر کردن جای خالی نفت ایران سر تسلیم فرود آورده اند. احتمالا ایران گزینه های چندانی جز متقاعد کردن چین جهت افزایش خرید نفت ندارد که این مسئله نیز موجب وابستگی بیش از پیش ایران به چین خواهد شد.

سارا وخشوری، رئیس موسسه اس وی بی انرژی در واشنگت در این باره مدعی شد: «ایران در حال حاضر در وضعیت واقعا نامساعدی قرار گرفته است... واقعا ایران برای حفظ سطح صادرات نفت خود کار زیادی نمی تواند انجام دهد.»

پیش از نشست هفته گذشته اوپک، ایران با برخی از تولید کنندگان برای محکوم کردن تحریم های غیرقانونی دولت ترامپ و مقاومت در برابر فشارهای آمریکا برای افزایش تولید اوپک لابی هایی را انجام داده بود. اما به رغم تلاش های ایران، عربستان و روسیه توافق مبهم اوپک را مجوزی برای افزایش یک میلیون بشکه ای تولید تفسیر کردند.

پس از اقدام اعضای اوپک علیه ایران، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که از کشورها می خواهد خرید نفت خود از ایران را به صفر برسانند. با توجه به ناخرسندی متحدان آمریکا از اقدام واشنگتن مبنی بر خروج یک طرفه از برجام، مشخص نیست که آیا آمریکا خواهد توانست به طور کامل هدف خود یعنی به صفر رساندن صادرات نفت ایران را محقق سازد یا نه.

حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک گفت: «کره جنوبی، چین و ژاپن قبلا اعلام کرده اند که نمی توانند خرید نفت خود از ایران را به صفر برسانند.»

با این حال، علائم دیگری وجود دارد که نشان می دهد، تحریم ها احتمالا رقم قابل توجهی از صادرات 2.5 میلیون بشکه ای نفت ایران را کاهش خواهد داد. وزیر نفت ایران هفته گذشته گفت، خریدارانی نظیر توتال و رویال داچ شل خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند.

به گفته وخشوری، صادرات نفت ایران در سال جاری حداقل 500 تا 600 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت، اما با توجه به هدف گذاری وزارت امور خارجه آمریکا این کاهش احتمالا بسیار بیشتر خواهد بود. جان براون، مدیر سابق شرکت بی پی هم پیش بینی کرده که صادرات نفت ایران تا 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

حداقل برخی از مشتریان نفت ایران در حال بررسی تبعیت از خواسته های ترامپ هستند. به گفته اولیویر جاکو، رئیس موسسه پتروماتریکس، اروپا احتمالا نفت بیشتری از روسیه، عربستان و عراق خواهد خرید. سری پاراوایکاراسو، تحلیلگر موسسه اف جی ای در سنگاپور هم معتقد است، چین ممکن است نفت بیشتری از ایران بخرد، اما انعقاد قراردادهایی که بتواند در زمینه تامین مالی و کشتیرانی تحریم ها را دور بزند زمان خواهد برد. «پالایشگاه های خصوصی هند به وضوح اعلام کرده اند که قصد کاهش خرید نفت از ایران را دارند، و خریداران ژاپنی و کره ای هم تحت فشار آمریکا از تحریم ها تبعیت خواهند کرد.»

به گفته وخشوری، تکیه بیش از حد به چین که در دور قبلی تحریم ها تا حد زیادی خرید نفت خود از ایران را ادامه داد، موجب به حداقل رسیدن درآمد نفتی ایران خواهد شد. همچنین وابستگی بسیار زیاد به یک خریدار، به ویژه کشوری که خود درگیر مذاکرات تجاری پرتنش با آمریکاست، یک اقدام پرریسک به شمار می رود. وخشوری افزود: «اگر آمریکا و چین به یک توافق تجاری دست یابند، ممکن است شاهد کاهش قابل توجه خرید نفت چین از ایران باشیم.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵