داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 32341
 
70 روز مانده تا وعده پرداخت وام ازدواج
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۸
تذکر هیات دولت و از سویی دیگر پافشاری نمایندگان مجلس مهلت حدود ۷۰ روزه‌ای را پیش روی وزیر اقتصاد و بانک مرکزی گذاشت تا موانع وام ازدواج را رفع کرده و انتظار حدود دو میلیون متقاضی را به پایان برسانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در حالی منابع تسهیلات اعطایی بابت قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه از محل سپرده‌های قرض الحسنه سیستم بانکی تامین می‌شود که با توجه به رشد منفی ۸.۳ درصدی سپرده‌های قرض الحسنه در پایان اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ نسبت به اسفند ماه سال ۱۳۹۲ و از طرفی عدم تناسب تکالیف قرض الحسنه محول شده به سیستم بانکی با منابع قرض الحسنه در دسترس بانک‌ها، ارائه هرگونه تسهیلات قرض الحسنه از جمله قرض الحسنه ازدواج به کندی انجام شده و حتی در برخی موارد متوقف شده است.

بر این اساس با تذکر هیات دولت، بانک مرکزی موظف به حل و فصل مشکلات پیش روی بانک ها برای تامین منابع و متقاضیان دریافت وام ازدواج شد.

بانک مرکزی نیز در اولین اقدامات، سه گزینه برای تسریع روند پرداخت تسهیلات ازدواج را مطرح کرد تا در صورت تایید در کمسیون اعتبارات این بانک و رییس کل بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار مطرح شده و درنهایت به دولت ارجاع شود.

پیشنهادات مطرحه این گونه بود که، وام ازدواج و تهیه جهیزیه از محل منابع عادی بانک ها تامین شود، دولت وجوه اداره شده‌ای را تخصیص دهد و معادل آن، بانک‌ها منابع بگذارند و این منابع صرفا بابت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تخصیص یابد و یا اینکه از صندوق توسعه ملی برداشت شود. این در حالی است که با گذشت بیش از یک ماه از طرح این موضوع نتیجه مشخصی در مورد بررسی این گزینه ها اعلام نشد.

اما در روزهای اخیر که بلاتکلیفی متقاضیان تسهیلات وام ازدواج وزیر اقتصاد را برای ارائه توضیحاتی در مورد دلایل این تاخیر به مجلس کشاند وی ضمن توضیح برای چرایی توقف پرداخت وام ازدواج، از کسری منابع برای هزینه کرد تکالیف قرض الحسنه در سال جاری، صف دو میلیونی متقاضیان و راهکارهای پیشنهادی سخن گفت و قول داد تا مسایل را پیگیری کرده و در نهابت تا پایان شهریور ماه مسایل موجود رفع شود.

بنابر اظهارات وزیر حدود دو میلیون متقاضی در صف دریافت تسهیلات قرار دارند که برای پرداخت حداقل یعنی وام سه میلیونی به حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه نیاز است که البته با سایر تکالیف محوله منابع لازم به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

این در حالی است که منابع قرض الحسنه تا حدود ۴.۴ هزار میلیارد تومان برآورد می شود که در این حالت بالغ بر ۶۰۰۰ میلیارد تومان برای انجام تعهدات کسری وجود خواهد داشت و بانک مرکزی باید برای آن چاره ای بیندیشد.

راهکارهای دیگر بانک مرکزی برای گشایش گره وام ازدواج

در عین حال از اظهارات طیب نیا در مورد اقدامات در دست اجرای بانک مرکزی برای حل این مساله این گونه به نظر می رسد که بانک مرکزی آیین نامه مربوط به قرض الحسنه را اصلاح کرده و در نوبت طرح در شورای پول و اعتبار قرار دارد تا برخی محدودیت های موجود در این رابطه بر طرف شود.

همچنین ساز و کار ویژه قرض الحسنه ازدواج یعنی اینکه جذب منابع در این بخش فقط خاص قرض الحسنه ازدواج باشد نیز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

طراحی تدابیری برای تفکیک متقاضیان قرض الحسنه ازدواج نیز از دیگر برنامه های بانک مذکری برای رفع موانع ارائه تسهیلات ازدواج است چراکه پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه طی سال‌های گذشته به همه افراد تسری یافته در حالی که وزیر اقتصاد معتقد است که باید ملاک "نیازمندی" افراد ملاک عمل باشد.

یکی دیگر از تاکیدات بانک مرکزی، بانک های خصوصی را خطاب می دهد به گونه ای که این بانک‌ها را مکلف به اختصاص بخشی از منابع قرض الحسنه خود به تسهیلات ازدواج کرده است.

۷۰ روز تا قول وزیر

اما وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس قول داد که تا پایان شهریور ماه مشکل پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه حل و فصل شود. بر این اساس حدود یک میلیون و ۱۹۶ هزار نفر در صف مانده برای دریافت تسهیلات تا تیر ماه ۱۳۹۲ که در ادامه به دو میلیون نفر هم خواهند رسید امیدوارند تا طیب نیا به گفته خود عمل کرده و تا حدود ۷۰ روز آینده گشایشی در اعطای منابع قرض الحسنه به ویژه وام ازدواج ایجاد کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵