کد مطلب: 84551
 
نکاتی در مورد امضای اولین قرارداد جدید نفتی
اولین IPC فعلاً به توتال گره خورده است
 
مدت‌هاست که صنعت نفت کشور منتظر امضای اولین قرارداد در چارچوب IPC است اما مثل این که برای تحقق مهم‌ترین رویداد صنعت نفت کشور در یک دهه گذشته، حداقل باید تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منتظر ماند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۱
مدت‌هاست که صنعت نفت کشور منتظر امضای اولین قرارداد در چارچوب IPC است اما مثل این که برای تحقق مهم‌ترین رویداد صنعت نفت کشور در یک دهه گذشته، حداقل باید تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منتظر ماند.
به گزارش نکونیوز، دیروز یکی از خبرگزاری‌های کشور در خبری مدعی شده بود که اولین قرارداد در چارچوب مدل جدید قراردادهای نفتی در حاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت نفت بین شرکت OMV اتریش و شرکت ملی نفت ایران، امضا خواهد شد. اما خیلی زود مشخص شد که چنین چیزی صحت ندارد و تفاهم‌نامه با شرکت OMV به پرداخت بدهی ایران به این شرکت و فروش ۴۰ میلیون بشکه نفت در سال به این شرکت اتریشی مربوط می‌شود.
از شهریور سال گذشته تاکنون خبرهای زیادی از قریب‌الوقوع بودن امضای اولین قرارداد نفتی حکایت داشتند. در این میان، نام میدان‌ آزادگان جنوبی، میدان گازی فرزاد ب و فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی بیش از سایر میادین شنیده می‌شد. اما در نهایت نه تنها قراردادی امضا نشد بلکه کار امضای قرارداد در یکی از میادین، یعنی میدان فرزاد ب، نیز با اخلال مواجه شد و اعمال فشار هندی‌ها و تهدید آن‌ها به کاهش خرید نفت ایران باعث شد تا سرنوشت توسعه‌دهنده این میدان و مدل قراردادی توسعه آن، با ابهام زیادی روبرو شود.
علی کاردر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران دیروز گفت که از نظر ایران روش استفاده از گاز میدان فرزاد ب، تبدیل آن به ال ان جی است. آخرین پیشنهاد شرکت او ان جی سی ویدش هند که ارزش آن حدود ۳ میلیارد دلار بود، فاقد تأسیسات تبدیل گاز این میدان به ال ان جی است و شاید علاوه بر مسائل مالی، یکی از مخالفت ایران با طرح شرکت هندی، همین موضوع باشد.
برخی خبرها حاکی از این است که گازپروم روسیه برای توسعه میدان فرزاد ب ابراز علاقه‌مندی کرده است. مدیرعامل شرکت ملی نفت گفته که «هم اکنون در حال گرفتن مشاور در بسته‌های مختلف EPCF به منظور سرعت‌دهی به بهره‌برداری از این میدان هستیم». این بدان معناست که احتمالاً مدل IPC برای توسعه این میدان کنار گذاشته شده است. صرف تغییر مدل قراردادی توسعه این میدان باعث زمان‌بر شدن تدوین قرارداد جدید و پیدا کردن شرکت توسعه‌دهنده ذی‌صلاح برای آن خواهد شد. این موارد باعث می‌شود تا فعلاً سرنوشت توسعه میدان گازی فرزاد ب نامشخص باشد.
کاردر درباره امضای قرارداد با توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفته است که «مذاکره با این شرکت هم اکنون در حال انجام و مراحل پایانی است و امیدواریم جزئیات این قرارداد این هفته به پایان برسد؛ اما علاقه‌ای نداریم که در زمان انتخابات قرارداد آن امضا شود».
پس واضحاً تا زمان انتخابات قراردادی در چارچوب IPC امضاء نمی‌شود. باید دید پس از انتخابات چه زمانی اولین قرارداد در چارچوب IPC امضا می‌شود.
از سوی دیگر، فعلاً مدتی است که از مناقصه میدان نفتی آزادگان چیزی شنیده نمی‌شود. در اواخر سال ۹۵، مسئولان شرکت ملی نفت از قریب‌الوقوع بودن برگزاری مناقصه این میدان خبر می‌دادند. علاوه بر نامشخص بودن زمان امضای اولین قرارداد نفتی، هنوز معلوم نیست که قرعه اولین IPC به نام کدام یک از این میادین، فاز ۱۱ پارس جنوبی یا میدان نفتی آزادگان، زده می‌شود.
از قضا توتال برای توسعه هر دو طرح با شرکت ملی نفت تفاهم‌نامه امضا کرده و گویی امضای اولین IPC به طرز کاملاً ملموسی به تصمیم‌گیری این شرکت فرانسوی بستگی دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵