کد مطلب: 76181
 
تجربیات سینوپک غول نفتی چین
سینوپک و دستاوردهای فناورانه آن
 
شرکت سینوپک از بزرگترین شرکت‌های چین بشمار می‌رود که سهامدار اصلی آن دولت چین است. این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای یکپارچه انرژی و مواد شیمیایی در دنیا است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۱
توجه به تجربه‌های موفق و بهره‌گیری از درس‌آموخته‌های آنها در مسیر توسعه می‌تواند کمک بسیار زیادی به تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی صحیح برای دستیابی به اهداف مطلوب نماید. در این راستا در این نوشتار به دنبال بررسی شرکت سینوپک (شرکت نفت و شیمیایی چین) بعنوان یکی از شرکت‌های بزرگ دنیا در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و بیان برخی از دستاوردها و قابلیت‌های فناورانه آنها خواهیم بود.
به گزارش نکونیوز، شرکت سینوپک از بزرگترین شرکت‌های چین بشمار می‌رود که سهامدار اصلی آن دولت چین است. این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای یکپارچه انرژی و مواد شیمیایی در دنیا است.
حوزه کسب و کار این شرکت به طور عمده تولید نفت و گاز، استخراج، انتقال خط لوله و بازاریابی، پالایش نفت، تولید، بازاریابی، صادرات و واردات نفت خام، گاز طبیعی، نفت و محصولات نفتی تصفیه شده، ذخیره‌سازی و حمل و نقل پتروشیمی، الیاف شیمیایی، کود شیمیایی و سایر محصولات شیمیایی است. این شرکت بزرگترین تولیدکننده و عرضه‌کننده محصولات تصفیه شده (از جمله بنزین، گازوئیل و سوخت جت و غیره) و محصولات پتروشیمی از جمله رزین‌های مصنوعی، مونومر الیاف مصنوعی و پلیمرها، الیاف مصنوعی، لاستیک مصنوعی، کود شیمیایی و واسطه پتروشیمی چین است.
شرکت سینوپک ساختاری استاندارد برای حکمرانی و سیستم مدیریت تصمیم‌گیری متمرکز در سطوح مختلف عملیات کسب و کار اتخاذ کرده که توسط واحدهای کسب و کار تخصصی اداره می‌شود. این شرکت دارای بیش از ۱۰۰ شرکت‌ تابعه و زیرمجموعه با مالکیت‌های مختلف ۱۰۰ درصد مالکیت، مالکیت هلدینگ‌ها و سهامداری در شرکت‌ها، در حوزه‌های نامبرده است.
در سال ۲۰۱۴ این شرکت ۴۵۵.۵ میلیارد دلار فروش داشته که سود خالص آن برابر ۷.۴ میلیارد دلار بوده است. کلیه دارایی‌های این شرکت ۲۳۴ میلیارد دلار بوده که سهام کلی عرضه شده ۹۵.۶ میلیارد است. تصویر زیر میزان فروش سالیانه و رتبه این شرکت در میان ۵۰۰ شرکت برتر دنیا را نمایش می‌دهد.

این شرکت مسیری بسیار طولانی در راستای توسعه توانمندی‌های فناورانه خود طی کرده و در شرایط فعلی دارای توانمندی‌های قابل قبولی هست. این شرکت شرایطی جامع برای توسعه تکنولوژی، مدیریت دارایی‌های فکری و توانمندی‌های قدرتمندی در بخش تحقیق توسعه‌ای ایجاد کرده است. ۹ موسسه تحقیقاتی در این راستا ایجاد شده است. تصویر گستردگی جغرافیایی این موسسات پژوهشی به همراه تعداد پژوهشگران این شرکت در چین و آمریکا را نشان می‌دهد.

این شرکت دارای لایسنس‌های مختلفی (بطور تقریبی ۴۲ لایسنس) در حوزه تکنولوژی‌های پتروشیمی و زغال سنگ توسعه داده است از قبیل تکنولوژی اتیلن، پروپیلن، الفین‌ها، آروماتیک‌ها، تولید لاستیک، مواد ارگانیک ومواد شیمیایی زغالسنگ و گاز طبیعی که بطور گسترده در صنایع بکارگرفته شده است.
این شرکت علاوه بر موسسات ذکر شده شرکت تکنولوژی شیمیایی چین (سینوپک‌تِک) مسئول لایسنس‌دهی و انتقال تکنولوژی‌های تحت اختیار شرکت سینوپک و یکپارچه‌سازی فعالیت‌های R&D و ارتقای توانمندی‌های فناورانه این شرکت است. مدل عملیاتی این شرکت به شرح زیر است:

با توجه به اینکه شرکت «سینوپک تِک» مسئولیت لایسنس‌دهی را برعهده دارد تیمی از موسسات پژوهشی و شرکت‌ مهندسی تشکیل داده که مدیریت پروژه را خود برعهده می‌گیرد و به مشتریان خدمات ارایه لایسنس را ارائه می‌دهد.
این شرکت در ده سال اخیر بیش از ۴۰۰ پروژه لایسنس‌دهی داشته که با موفقیت انجام شده است، که در حدود ۱۵ پروژه آن در خارج از کشور چین انجام شده است.
با بررسی و تحلیل دستاوردهای فناورانه شرکت سینوپک می‌توان به موارد زیر دست یافت که بهره‌گیری از آنها در فرآیند برنامه‌ریزی می‌تواند راهگشا باشد. از جمله این موارد عبارتست از:
• سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه و بهره‌گیری عملیاتی از دستاوردهای آنها:
یکی از نکات بسیار مهم در فرآیند تحقیق و توسعه بهره‌گیری از دستاوردها و الزام ایجاد خروجی‌های مشخص در موسسات پژوهشی است. در کشور ما نیز موسسات و پژوهشگاه‌های مختلفی وجود دارد که مبالغ هنگفتی برای توسعه آنها سرمایه‌گذاری شده است ولی متاسفانه خروجی‌های قابل قبولی که بتواند برای صنعت راهگشا باشد، بسیار کم مشاهده شده و یا اصلا وجود ندارد.
• ثبات در برنامه‎‌ریزی و مدیریت
باید توجه داشت که فعالیت‌های تحقیق و توسعه بطور کلی زمان‌بر بوده و نیاز است تا به ثمر رسیدن نتایج و حصول اطمینان از کارایی دستاوردها مدیریت یکپارچه و برنامه‌ای ثابت وجود داشته باشد. در چنین شرایطی نباید با تغییر مدیریت و سلیقه مدیران بعدی، برنامه‌های در نظر گرفته شده در حوزه توسعه تکنولوژی را تغییر داد و یا به گونه‌ای رفتار شود که دستاوردهای آنها از اهمیت کافی برخوردار نباشد.
• مانع نبودن مالکیت دولت
یکی از ویژگی‌های اصلی مدل توسعه شرکت سینوپک که تفاوت جدی با سایر شرکت‌ها دارد دولتی بودن آن است. تجارب شکست‌ خورده زیادی وجود دارد که با مداخله و مشارکت دولت در بنگاه‌ها اهداف توسعه تکنولوژی بدست نیامده است. شاید از جمله دلایل موفقیت دولت چین در این خصوص، جداسازی فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی در حوزه مداخلات شرکت و رفتار کاملا اقتصادی و محاسبه‌گرانه با عملکرد شرکت‌ها است. این عامل سبب شده تخصص‌گرایی بالایی در حوزه مدیریت این بنگاه‌ها داشته باشد و با ابزارهای دقیق مورد نظارت و بررسی قرار دهد. رفتارهای سیاسی و انتصابات سیاسی غیرمسئولانه و عدم پاسخگویی آفت کسب و کارهای اقتصادی و شرکت‌داری دولت‌هاست.
• تعاملات فناورانه با سایر کشورها
این شرکت در کشور آمریکا اقدام به تاسیس موسسه پژوهشی کرده که سبب شده بتواند از دستاوردهای روز پژوهشی و استعدادهای موجود در کشور آمریکا بهره‌مند شود. این عامل سبب می‌شود تجارت و اطلاعات باارزشی در خصوص سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی و جهت‌دهی فعالیت‌های تحقیق و توسعه خود بدست آورد که برای سایر موسسات پژوهشی بسیار مفید خواهد بود.

نویسنده: مهدی صدقیانی؛ کارشناس مدیریت تکنولوژی

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵