کد مطلب: 70141
 
دو نکته پیرامون حقوق‌های نجومی؛
مسائلی که در بحث پرداخت‌های نجومی فراموش شد
 
بحث حقوق‌های نجومی همچنان در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد. وزیر نفت در روزهای گذشته طی بخشنامه‌ای، حداکثر حقوق دریافتی را به شرکت‌های زیرمجموعه وزرات نفت در شمال و جنوب ابلاغ کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷
نکونیوز:
در میان بحث‌های پیرامون حقوق‌های نجومی دو نکته مغفول مانده است. اول این‌که رسانه‌ها حساسیت بالایی نسبت به دریافت حقوق‌های بالا نشان داده‌اند و خبرهای پیرامون این حقوق‌ها در ابعاد وسیعی نشر و بازنشر شده است. اما آیا حساسیتی در ارتباط با حداقل حقوق‌های پرداختی نیز وجود داشته است؟ آیا به‌عنوان مثال در ارتباط با حداقل حقوق دریافتی کارکنان قراردادی در مناطق عملیاتی نفتی نیز حساسیتی وجود داشته است؟
بحث حقوق‌های نجومی همچنان در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد. وزیر نفت در روزهای گذشته طی بخشنامه‌ای، حداکثر حقوق دریافتی را به شرکت‌های زیرمجموعه وزرات نفت در شمال و جنوب ابلاغ کرده است. به گزارش نکونیوز، مطابق بخشنامه زنگنه حداکثر دریافتی مدیران باید پس از کسر موارد قانونی نظیر مالیات، در شمال 19 میلیون و در مناطق عملیاتی جنوب، 24 میلیون 700 هزار تومان در ماه باشد. از آن‌جا که در گذشته بخشی از مدیران در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور، از جمله در بخش نفت، حقوق‌های بسیار کلان دریافت می‌کرده‌اند، سقف‌گذاری برای این دریافتی‌ها یک گام رو به جلو است. در میان بحث‌های پیرامون حقوق‌های نجومی دو نکته مغفول مانده است. اول این‌که رسانه‌ها حساسیت بالایی نسبت به دریافت حقوق‌های بالا نشان داده‌اند و خبرهای پیرامون این حقوق‌ها در ابعاد وسیعی نشر و بازنشر شده است. اما آیا حساسیتی در ارتباط با حداقل حقوق‌های پرداختی نیز وجود داشته است؟ آیا به‌عنوان مثال در ارتباط با حداقل حقوق دریافتی کارکنان قراردادی در مناطق عملیاتی نفتی نیز حساسیتی وجود داشته است؟ حقوق‌های پایین پرداختی به کارکنان قراردادی باعث می‌شود تا بهره‌وری کار پایین بیاید و مسیر کسب و ارتقای مهارت به‌درستی پیموده نشود. علاوه بر این، بخش بزرگی از کارکنان قراردادی با حقوق‌های دریافتی خود نمی‌توانند به‌درستی زندگی خود را بچرخانند و این امر در ادامه مسائل و مشکلات اجتماعی زیادی را به دنبال خواهد داشت. واقعیت این است که جامعه رسانه‌ای نسبت به حداقل دریافتی‌ها، واکنش مناسبی از خود نشان نداده و آن را پیگیری نکرده است. بخشی از رسانه‌ها تنها مسأله حقوق‌های نجومی را سیاسی کرده‌اند و آن را به ابزاری در دست یک جناح بر علیه جناح دیگر تقلیل داده‌اند. در این میان بخش بزرگی از نیروی کار
نکته دیگر به‌خصوص در صنعت نفت، فراموشی مصداق‌های دیگر فساد نظیر فساد در واگذاری پروژه‌ها، فساد در تأسیس شرکت‌های صوری و کاغذی و در کل فسادهایی است که در رابطه بین کارفرما و پیمانکار یا کارفرما و تأمین‌کننده در صنعت به‌وجود می‌آید. این قبیل فسادها، هزینه اجرای پروژه‌ها و هزینه تأمین تجهیزات را به شدت بالا می‌برند و از این طریق خسارت بزرگی به اقتصاد کشور وارد می‌شود. تأخیر در اجرای پروژه‌ها و بالا رفتن هزینه اجرای آن‌ها، دو معضل بزرگ است که بخشی از ظرفیت‌های اقتصاد کشور را فلج کرده است.
جامعه که با دریافتی‌های بسیار پایین مجبور است شرایط دشوار زندگی را تحمل کند، عملاً مورد فراموشی و غفلت قرار گرفته است. نکته دیگر به‌خصوص در صنعت نفت، فراموشی مصداق‌های دیگر فساد نظیر فساد در واگذاری پروژه‌ها، فساد در تأسیس شرکت‌های صوری و کاغذی و در کل فسادهایی است که در رابطه بین کارفرما و پیمانکار یا کارفرما و تأمین‌کننده در صنعت به‌وجود می‌آید. این قبیل فسادها، هزینه اجرای پروژه‌ها و هزینه تأمین تجهیزات را به شدت بالا می‌برند و از این طریق خسارت بزرگی به اقتصاد کشور وارد می‌شود. تأخیر در اجرای پروژه‌ها و بالا رفتن هزینه اجرای آن‌ها، دو معضل بزرگ است که بخشی از ظرفیت‌های اقتصاد کشور را فلج کرده است. بحث در مورد این‌گونه فساد، که یکی از دلایل عمده در اتلاف منابع است، بحثی نیست که در یک فضای سیاست‌زده بتواند صورت گیرد. اما نکته تنها به این جنبه از قضیه محدود نمی‌شود: مسأله این است که رسانه‌ها بررسی این موضوعات را حتی در دستور کار خود قرار نداده‌اند. رسانه‌ها عمدتاً پرداخت حقوق‌های نجومی را تقبیح کرده‌اند اما از مسائل و فسادهای بسیار بزرگ‌تری که خسارت‌های عظیمی به اقتصاد کشور وارد کرده است، غفلت کرده‌اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵