داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 90121
 
تجارت مرزی ایران و پاکستان
 
پنجمین کمیته مشترک تجارت مرزی سیستان وبلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان روز چهارشنبه با حضور 2 هیات ایرانی و پاکستانی در زاهدان آغاز به کار کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۱
پنجمین کمیته مشترک تجارت مرزی سیستان وبلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان روز چهارشنبه با حضور 2 هیات ایرانی و پاکستانی در زاهدان آغاز به کار کرد.

به گزارش ایرنا رئیس گمرکات ایالت بلوچستان پاکستان و سرپرست هیات پاکستانی در این نشست گفت: ایالت بلوچستان پاکستان همچون استان سیستان وبلوچستان در ایران کمتر توسعه یافته است که باید 2طرف برای بهبود شرایط تلاش کنند.
سعیدخان جدون افزود: در ایالت بلوچستان پاکستان دستور ویژه برای تخفیف 15 تا 20 درصدی کالاهای ایرانی که از مرز زمینی وارد می شود، وجود دارد.
وی تصریح کرد: اگر این تخصیص ها از جانب ایران نیز اعمال شود می توان شاهد کاهش چشمگیر قاچاق در مرزهای 2 کشور بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان وبلوچستان و سرپرست هیات ایرانی نیز در این نشست گفت که این استان و نیز ایالت بلوچستان پاکستان استان های بزرگ با ظرفیت های فراوان هستند که هر 2 کمتر توسعه یافته اند.
نادر میرشکار افزود: ارتباطات دیرینه دینی، فرهنگی و مردمی این 2 استان می تواند نقش موثری در توسعه مبادلات داشته باشد.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان در حال توسعه است و طرح های بزرگ زیربنایی در آن در حال انجام است.
وی تصریح کرد: احداث خط ریلی زاهدان - میلک – سرخس، مجتمع پتروشیمی در چابهار، ایجاد کارخانه های جدید سیمان در ایرانشهر و سرباز و نیز طرح تولید تایر با ظرفیت 50 هزار تن در منطقه سیستان از جمله طرح های بزرگ این استان محسوب می شوند که می توان روی آنها سرمایه گذاری کرد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین گازرسانی به زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان بهترین ظرفیت را برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است.
به گزارش ایرنا پنجمین جلسه کمیته مشترک تجارت مرزی سیستان وبلوچستان ایران با ایالت بلوچستان پاکستان که امروز آغاز شده تا فردا ادامه خواهد داشت.
هیات پاکستانی شرکت کننده در این کمیته را نمایندگانی از کنسولگری پاکستان در زاهدان، گمرک کویته پاکستان، رایزن بازرگانی سفارت پاکستان در تهران، مدیر اداره کل بنادر ایالت بلوچستان پاکستان، معاون مدیرکل ترانزیت، رایزن بخش صدور ویزا کنسولگری پاکستان در زاهدان اعضای اتاق بازرگانی کویته، مدیرکل شیلات ایالت بلوچستان پاکستان، مدیر شیلات آبهای داخلی ایالت بلوچستان، نماینده سازمان راه آهن ایالت بلوچستان، نماینده شرکت حمل و نقل، وزارت خارجه، وزارت ارتباطات و بانک مرکزی این ایالت را تشکیل می دهند.
چهارمین نشست کمیته مشترک تجارت مرزی ایران و پاکستان سال گذشته در کویته برگزار شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵