داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85091
 
آغاز پرداخت بهای برگ سبز چای
 
رئیس سازمان چای گفت: 50 میلیارد ریال از مطالبات چایکاران بابت خرید برگ سبز چای چین بهاره، از هفته گذشته تاکنون پرداخت شده و امسال این پرداخت، زودتر از زمان مشابه سال های گذشته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲
رئیس سازمان چای گفت: 50 میلیارد ریال از مطالبات چایکاران بابت خرید برگ سبز چای چین بهاره، از هفته گذشته تاکنون پرداخت شده و امسال این پرداخت، زودتر از زمان مشابه سال های گذشته است.


محمدولی روزبهان روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هر ساله پرداخت برگ سبز چای از اواخر خرداد و اوایل تیرماه آغاز می شد که امسال با حمایت سازمان برنامه و بودجه، برای اولین بار همزمان با برداشت و تحویل برگ سبز به کارخانه های چایسازی، پرداخت بهای آن نیز آغاز شده است.
وی خاطرنشان کرد: از پنجشنبه گذشته تاکنون 50 میلیارد ریال به حساب چایکاران پرداخت شده و سازمان برنامه و بودجه درحال صدور چک چایکاران برای بقیه مطالبات آنان است.
به گفته روزبهان، این میزان پرداخت بهای برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران، به حساب عابر بانک سپه آنان و طی دو مرحله، پرداخت می شود.
رئیس سازمان چای کشور ادامه داد: تمام تلاش ها بر این است که بهای برگ سبز چایکاران برای بهبود تولید، فروش مناسب چای خشک توسط کارخانه های چایسازی و افزایش بهبود تولید داخلی، بموقع پرداخت شود.
وی یادآور شد: تاکنون 28هزار تن برگ سبز چای بهاره از چایکاران خریداری شده که از این مقدار، حدود شش هزار و 300 تن چای خشک کیفی استحصال شده است.
روزبهان با اشاره به اینکه تمامی مطالبات چایکاران اعم از سهم کارخانه ها و دولت در سال گذشته پرداخت شده، گفت: در خرید برگ سبز چای از چایکاران، سقفی وجود ندارد و دولت به هر مقدار که برگ سبز چای تولید شود، آن را بصورت تضمینی از چایکاران خریداری می کند.
شورای عالی اقتصاد در آخرین جلسه خود در 25 اسفندماه سال 95 ، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی 96 را 26 هزار و 242 ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو را 14 هزار و 695 ریال تعیین کرد.
در استان های گیلان و مازندران حدود 28 هزار هکتار باغ چای وجود دارد که 90 درصد آن در گیلان واقع است.
بر اساس اعلام سازمان چای کشور، تاکنون 140 کارخانه چایسازی برای خرید تضمینی برگ ‌سبز و فرآوری و تبدیل آن به چای خشک قرارداد منعقد کرده اند.
برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می شود و مراحل آن از اردیبهشت ماه آغاز و تا مهرماه ادامه می یابد. کیفی ترین برگ سبز چای مربوط به چین بهاره است و این چای بیشترین طرفدار را در میان مصرف کنندگان دارد.
لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور، در این شهرستان استقرار دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵