کد مطلب: 97430
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
یک هفته بنزینی؛ از رشد قیمت و مصرف تا چالشهای برندینگ
 
هفته ای که گذشت، از مجموع تمام مسایل مرتبط با صنعت نفت، بنزین در راس رویدادها قرار گرفت. از ابتدای هفته، بحث افزایش قیمت بنزین در سال آینده مطرح شد و در انتهای هفته با رخداد زلزله در استانهای تهران و البرز، مصرف بنزین اوج گرفت.
تاریخ انتشار : جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۳
هفته ای که گذشت، از مجموع تمام مسایل مرتبط با صنعت نفت، بنزین در راس رویدادها قرار گرفت. از ابتدای هفته، بحث افزایش قیمت بنزین در سال آینده مطرح شد و در انتهای هفته با رخداد زلزله در استانهای تهران و البرز، مصرف بنزین اوج گرفت.
به گزارش نکونیوز، پس از تقدیم لایحه بودجه ۹۷ کل کشور به مجلس، هرچند قیمت نفت ۵۵ دلاری در بودجه مشخص بود، اما قیمت بنزین و گازوئیل در آن به طور دقیق مشخص نشده بود. اما در مدت زمان کوتاهی مشخص شد دولت در صدد افزایش قیمت بنزین تا ۱۵۰۰ تومان و قیمت گازوئیل تا ۴۰۰ تومان برای هر لیتر است.
روز سه شنبه بود که پایگاه اطلاع رسانی دولت، شاید ناخواسته پرده از نظر دولت درباره قیمت بنزین برداشت. اما خیلی زود خبر را اصلاح کرد و اینگونه توضیح داد : در گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ذکر شده است که موضوع اشتغالزایی یکی از اصلی ترین موضوعات بودجه سال ۹۷ است و دولت در ذیل تبصره ۱۸ بودجه سال ۱۳۹۷ یکی از راه های تامین درآمد برای اشتغالزایی را که یکی از اصلی ترین دغدغه های کشور است، افزایش قیمت بنزین و گازوئیل و اختصاص درآمد حاصل از آن برای این امر در نظر گرفته است. در تبصره ۱۸ پیش‌بینی شده است که دولت از این طریق ۱۷هزار میلیارد تومان درآمد به دست می آورد که خود را ملزم می‌داند آن را در راه اشتغالزایی هزینه کند. از این رو در ادامه گزارش آمده است که برای تحقق چنین درآمدی، قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان «پیشنهاد» شده است. از کلمه «پیشنهاد» کاملا مشخص است که این موضوع قطعی نیست و صرفا یک نظر کارشناسی است که نیاز به بحث و بررسی بیشتر دارد و در زمان قطعی شدن به صورت رسمی اعلام خواهد شد.
همان روز نکونیوز در گزارشی به بررسی تایید افزایش قیمت بنزین پرداخت که می توانید آن را در لینک ذیل بخوانید: 
تأیید افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان و حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر 

زنگنه سه شنبه شب با بخش خبری ۲۰:۳۰ تلویزیون گفت‌وگو کرد و گفت: در خصوص مطرح شدن قیمت‌های یک‌هزار و ۵۰۰ و ۴۰۰ تومان برای بنزین و گازوئیل در خبرگزاری‌ها نیز این قیمت‌ها را من هم شنیده‌ام اما تا زمانی که دولت اعلام نکرده، همه چیز را باید شایعه دانست. ابهاماتی درباره سخنان رئیس جمهور در زمینه نحوه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل مطرح شد، در واقع نظر رئیس جمهور این است که مجموع قیمت این دو فرآورده از نصف قیمت جهانی آن‌ها بعد از افزایش بیشتر نخواهد شد. زنگنه افزود: اگر قیمت بنزین را یک‌هزار تومان و گازوئیل را ۳۰۰ تومان محاسبه کنیم، قیمت جهانی این دو فرآورده اکنون بالای ۴ هزار تومان است و منظور این بود که قیمت مجموع بنزین و گازوئیل در هر شرایطی و با هر افزایشی بیشتر از ۲ هزار تومان نخواهد شد.
در اواخر هفته تعدادی از نمایندگان مجلس در گفت و گوهایی به مخالفت با افزایش قیمت بنزین پرداخته و حتی فرشاد مومنی اقتصاددان، افزایش قیمت بنزین را موجب ایجاد تورم ۷ درصدی اعلام کرد. هنوز مشخص نیست سرنوشت قیمت بنزین در مجلس چه خواهد شد. اما دولت مصمم به افزایش قیمت بنزین و مجلس، مخالف آن است و باید دید کمیسیون تلفیق و سپس نمایندگان مجلس در صحن، چه تصمیمی برای بنزین و گازوئیل می گیرند.
نکونیوز در گزارشی که می توانید در لینک ذیل بخوانید به بررسی قیمت بنزین در ۴۰ سال گذشته پرداخته است :
از بنزین ۶ ریالی تا شاید ۱۵۰۰ تومانی! 

اینفوگرافی نکونیوز هم که نشان می‌دهد دولت‌های مختلف چگونه قیمت بنزین را افزایش دادند در لینک ذیل قابل دسترسی است :
اینفوگرافی بنزین از ۶ ریال تا ۱۵۰۰ تومان 

افزایش مصرف بنزین در پی زلزله تهران
تهران هفته ای سخت را پشت سر گذاشت. آلودگی هوای تهران از یکشنبه اوج گرفت و موجب تعطیلی مدارس شد. گسترش اجرای طرح زوج و فرد، موجب کاهش استفاده از خودروهای شخصی و به تبع آن کاهش مصرف بنزین شد. اما چهارشنبه شب که آلودگی هوای تهران اوج گرفته بود، وقوع زلزله موجب فرار مردم از خانه ها به خیابانها شد. خیلی از مردم در استان تهران شب را در خودروهای خود به صبح رساندند تا مبادا زلزله ای قویتر، خانه ها را ویران کند. همین امر نه تنها میزان مصرف بنزین را افزایش داد، بلکه آلودگی هوا را در بامداد پنجشنبه به اوج رساند و میانگین شاخص آلودگی هوا از ۱۸۰ فراتر رفت و در برخی نقاط تهران مرز خطر را هم پشت سر گذاشت. پس از وقوع زلزه ۵.۲ ریشتری در استان البرز که پایتخت را نیز لرزاند، مصرف بنزین در تهران طی یک شب رکورد زد و از زمان وقوع زلزله تا روز بعد بیش از ۲۷ میلیون لیتر در تهران مصرف شد که در نوع خود بی سابقه است. این در حالیست که مصرف روزانه بنزین در شرایط عادی در استان تهران ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر است. شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نیز از توزیع ۲۷ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۱۰۰ لیتر بنزین در استان تهران طی روز پنجشنبه ۳۰ آذرماه خبر داد. 

باز هم بنزین؛ این بار برندینگ
یکی دیگر از موضوعات این روزهای حوزه نفت که باز هم با بنزین گره خورده، موضوع برندینگ جایگاههای سوخت است. قرار است عرضه بنزین به برندها واگذار شده و جایگاههای عرضه سوخت نیز از این پس به جای شرکت پخش فرآورده های نفتی، با برندها در ارتباط باشند و همین امر موجب بروز مقاومتهایی شده که حاصلش کارت زرد مجلس در چهارشنبه گذشته – ده روز پیش – به وزیر نفت بود. نکونیوز در گزارشی به بررسی جوانب گوناگون طرح برندینگ جایگاههای سوخت پرداخته که می توانید در لینک ذیل بخوانید:
آیا جایگاههای عرضه سوخت رنگ برند به خود می گیرند؟ 

تغییرات مدیریتی در زیرمجموعه شرکت پخش
جابه‌جایی تعدادی از مدیران مناطق شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با تذکر بیژن زنگنه و تاکید وی مبنی بر چشم‌پوشی از مشکلات پیش‌آمده روبه‌رو شد. هفته گذشته پس از جابه‌جایی تعدادی از مدیران مناطق شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، زنگنه در نامه‌ای خطاب به علیرضا صادق‌آبادی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، ضمن تاکید بر این‌که اقدام صورت‌گرفته اصولی و قابل دفاع است، خواستار ابقای افراد مذکور شد. در قسمتی از این نامه آمده است: "مطلع شدم که در پی طرح سؤال از این‌جانب در مجلس، شرکت پخش تعدادی از مدیران استانی خود را به علت ضعف در تعامل با عوامل توزیع و حمل فرآورده برکنار کرده است که گرچه این اقدام به‌طور اصولی، منطقی و قابل دفاع است، لیکن از آن‌جایی که این‌جانب همواره در طول مدت خدمت خود، همه موفقیت‌ها را از آن همکارانم دانسته و ضعف‌ها و مشکلات و عواقب ناشی از آن‌ها را شخصاً با دل‌وجان پذیرفته‌ام، لذا بر پایه همین اصل، دستور فرمایید همکارانی که به این علت برکنار شده‌اند، با اغماض، در سمت‌های خود ابقاء شوند." صادق آبادی نیز در نامه ای به موسوی خواه مدیرعامل پخش، خواستار بررسی این موضوع شد. برکناری این افراد پس از آن صورت گرفت که وزیر نفت به خحاطر طرح برندینگ کارت زرد گرفت و حال به نظر می رسد شرکت پخش در صدد رفع نقاط ضعف موجود و زمینه سازی برای اجرای این طرح است. 

تداوم تلاش‌ها برای مهار آتش رگ سفید
این هفته هم تلاش برای مهار آتش چاه رگ سفید ادامه یافت. هرچند علیرغم چند بار تلاش برای خاموش کردن آتش از بالا، نتیجه ای حاصل نشد و حالا تنها راه، همان کشتن آتش از پایین است. زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت فعلی چاه آتش گرفته رگ سفید، گفت: همانطور که قبلا اعلام کردیم دو روش برای خاموش کردن این چاه‌ها وجود دارد یکی از بالا و دیگری از پایین و از عمق زمین است که چاه را مهار می کنند و به دلیل اینکه اطمینان داشته باشیم روزهای اول هر دو روش را مدنظر قرار دادیم و عملیات را از بالا آغاز کردیم و برای تمهیدات لازم دو چاه را هم در همان محل حفر کردیم و احتمال می دهم در یک هفته آینده به نقطه مدنظر برسیم و در این مدت چندین بار از بالا برای کنترل آتش تلاش شد اما این تلاش ها به دلیل فشار بالای چاه به نتیجه نرسید. از ابتدا تاکید کردم که اقدامات باید با ایمنی کامل انجام شود تا به افراد آسیبی نرسد. این اولین بار است که یک چاه فوران کرده را از پایین و از منبع تغذیه چاه کنترل می کنیم. البته این گفته زنگنه با انتقادهایی مواجه شد چراکه خاموش کردن چاه از پایین در ایران سابقه دارد. در هر صورت رگ سفید همچنان می سوزد و همگان در انتظار اطفا حریق و جلوگیری از هدررفت میزان بیشتری از منابع کشور هستند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵