داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 12370
 
شهرداری: سایپا کارشکنی کرده است
 
سخنگوی شهرداری تهران با تایید کارشکنی سایپا در نصب قطعه کاتالیست روی تاکسی‌های پراید، گفت: با گذشت بیش از هشت ماه از امضای تفاهمنامه مشترک، سایپا تاکنون کمتر از یک‌ سوم این برنامه را اجرا کرده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۳۰
سید محمدهادی ایازی در گفت‌وگو با خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره توضیح داد: در تیرماه سال جاری تفاهمنامه سه‌جانبه‌ای میان شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست و سایپا منعقد و مقرر شد که قطعه کاتالیست و کنیستر روی ۳۰۰۰ دستگاه تاکسی پراید به صورت رایگان برای رانندگان، توسط سایپا نصب شود.
وی با اشاره به اینکه این قرارداد در تیرماه سال جاری منعقد شد و باید تا پایان امسال به طور کامل اجرایی می‌شد، افزود: سایپا در چند ماه نخست تفاهمنامه در تامین قطعه مشکل داشت و در حالی که طبق تفاهمنامه باید تا پایان شهریور این برنامه به طور کامل اجرایی می‌شد، ام عملا اجرا در دی‌ماه کلید خورد. اما حتی آن زمان هم سایپا مطابق با تفاهمنامه به تعهد خود عمل نکرد، بلکه قیمت قطعه را به بیش از دو برابر افزایش داد.
ایازی با بیان اینکه ۵۰ درصد هزینه این قطعه توسط شهرداری و ۵۰ درصد توسط سازمان حفاظت محیط زیست باید تامین شود، اظهار کرد: به‌رغم افزایش قیمت قطعه بر خلاف تفاهمنامه و موافقت شهرداری تهران، اما باز هم سایپا در نصب قطعه کوتاهی کرد.
به گفته سخنگوی شهرداری تهران، سایپا باید در فاز نخست این طرح کاتالیست ۱۳۰۰ تاکسی پراید را نصب می‌کرد که تاکنون تنها برای ۷۳۹ تاکسی این کار را انجام داده است.
ایازی تاکید کرد: رانندگان تاکسی پس از اعلام فراخوان برای این منظور اقدام کردند، اما سایپا یدک به‌رغم افزایش قیمت قطعه، باز هم به تعهد خود بر مبنای تفاهمنامه عمل نکرده است.
وی یادآور شد: در شرایطی که با مشکل جدی آلودگی هوا مواجه هستیم، سایپا باید خود را در قبال خودروهای آلاینده‌ای که تولید کرده، مسوول بداند. 
اخیرا معاون سازمان تاکسیرانی از کارشکنی این خودروساز در انجام تعهدات خود در قبال تعویض کاتالیست تاکسی‌های پراید خبر داد و گفت: به‌رغم اینکه شهرداری با افزایش قیمت قطعه توسط سایپا کنار آمد، اما این گروه خودروسازی باز هم به تعهدات خود در تفاهمنامه عمل نکرد و به همین دلیل باید خسارت بپردازد.
مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران هم در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: استدلال گروه خودروسازی سایپا برای چند برابر کردن قیمت قطعه کاتالیست را نپذیرفته‌ایم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
بر اساس این گزارش، با این حال سایپا در جوابیه‌ای که به خبرگزاری ایسنا ارسال کرد، وجود مشکل عمده در توزیع کاتالیست را تکذیب کرد و مدعی شد که کاتالیست‌ مورد اشاره معاون سازمان تاکسیرانی در نمایندگی‌های مجاز گروه خودروسازی سایپا در سراسر کشور وجود داشته است.
در این جوابیه به وارداتی بودن کاتالیست هم اشاره شده و نوسانات ارز و تحریم‌ها عامل افزایش قیمت این قطعه اعلام شده است و این گروه خودروسازی بار دیگر بر عدم هرگونه مشکل در تامین و توزیع قطعه کاتالیست در نمایندگی‌های سایپا تاکید کرده است. ضمن اینکه در بخشی از این جوابیه همچنین، تلویحا به عدم استقبال رانندگان تاکسی از طرح تعویض کاتالیست اشاره شده است.
مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران هم در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: استدلال گروه خودروسازی سایپا برای چند برابر کردن قیمت قطعه کاتالیست را نپذیرفته‌ایم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵