کد مطلب: 103803
 
محاسبات افزایش تولید نفت اوپک
 
محاسبات نشان می‌دهد که ارقام پیشنهادی برای افزایش تولید نفت اوپک، بسیار بالاتر از توان واقعی این سازمان برای افزایش عرضه است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۸
محاسبات نشان می‌دهد که ارقام پیشنهادی برای افزایش تولید نفت اوپک، بسیار بالاتر از توان واقعی این سازمان برای افزایش عرضه است.

به گزارش شبکه بلومبرگ، در نشست روز جمعه (اول تیر ماه) اوپک در وین، پایتخت اتریش، به احتمال زیاد میان ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت و رقم واقعی قابل عرضه در بازار، فاصله‌ای فاحش وجود خواهد داشت.

طبق محاسبات، فاصله میان حجم واقعی عرضه نفت و حجمی که تنها روی کاغذ وجود دارد، به این معناست که تأثیر هرگونه توافق میان اوپک و متحدانش برای افزایش تولید، حدود یک سوم کمتر از مقداری است که در خبرها اعلام می‌شود.

برای نمونه، می‌توان به پیشنهاد الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، برای افزایش یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت اشاره کرد. او دیروز (سه‌شنبه ۲۹ خردادماه) اعلام کرد که طبق پیشنهاد او، افزایش تولید هر کشور بر اساس سهمیه تولید مورد توافق در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی محاسبه خواهد شد.

بر اساس پیشنهاد اعلام شده از سوی روسیه، سهم عربستان از افزایش تولید اوپک، ۴۰۲ هزار بشکه در روز و سهم روسیه، ۲۴۸ هزار بشکه در روز خواهد بود. با این همه، در این پیشنهاد برای کشورهایی همچون ونزوئلا، مکزیک و آنگولا که توان افزایش تولید ندارند، سهمیه افزایش تولید در نظر گرفته خواهد شد.

از میزان افزایش تولید روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه، تنها ۹۵۸ هزار بشکه به کشورهایی اختصاص می‌یابد که می‌توانند تولید خود را افزایش دهند. همین منطق برای پیشنهادهای پایین‌تر افزایش تولید نیز صدق می‌کند. از افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نیز تنها ۶۳۹ هزار بشکه به کشورهایی اختصاص می‌یابد که امکان افزایش تولید دارند.

آمریتا سن، کارشناس مؤسسه انرژی اسپکتس گفت: از آنجا که بسیاری از کشورهای عضو اوپک نمی‌توانند تولید خود را افزایش دهند، رشد واقعی تولید بسیار کمتر از میزانی است که در خبرها اعلام می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵