کد مطلب: 92840
 
ترامپ، عربستان سعودی و شرکت‌های نفتی آمریکایی
نقش انگیزه‌های نفتی در خروج آمریکا از برجام
 
گرچه در صورت خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های نفتی این کشور، به احتمال قوی بسیاری از واردکنندگان نفت ایران از آن تمکین نخواهند کرد، اما برخی از بازیگران نظیر شرکت‌های نفتی آمریکایی و دولت عربستان سعودی، به دلیل انگیزه‌های نفتی، آمریکا را به خروج از برجام تشویق می‌کنند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دیروز در سخنانی وقیحانه به شدت به ایران و برجام حمله کرد. سخنان ترامپ بیان آشکار این موضع است که دولت آمریکا به احتمال قوی در اواخر مهر (اواسط اکتبر)، پایبندی ایران به برجام را تأیید نخواهد کرد و این به معنای خروج آمریکا از برجام است.
به گزارش نکونیوز، سخنان دیروز ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که در قامت که راست افراطی تمام‌عیار ظاهر شد، نشان داد که دولت ترامپ، علی‌رغم دو بار تأیید برجام در ۹ ماه گذشته، هم‌اکنون خود را برای خروج از این توافق بین‌المللی و اعمال فشارهای بیشتر بر ایران وارد می‌کند.
در بین حاضران دیروز در مجمع عمومی سازمان ملل قطعاً اسرائیل و عربستان بیش از سایرین از سخنان ترامپ خوشحال شدند. نتانیاهو سخنرانی ترامپ را «بهترین سخنرانی‌ای» توصیف کرد که در عمرش در سازمان ملل شنیده است. انگیزه‌های رژیم صهیونیستی از این خوشحالی کاملاً روشن است، چرا که ترامپ استراتژی این رژیم را در قبال برجام پیش گرفته است. نتانیاهو واضحاً گفته است که «برجام یا باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد و یا لغو شد». این موضع همان موضع دولت ترامپ است.
اما از سوی دیگر، عربستان سعودی، علاوه بر دلایل سیاسی مخالفت با ایران، به دلایل کاملاً اقتصادی نیز به دنبال لغو برجام است. در صورتی که ترامپ، در اواخر مهر تأییدیه پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را به کنگره آمریکا ارسال نکند، این کنگره ظرف مدت ۶۰ در مورد بازگشت تحریم‌های هسته‌ای که سابق بر این علیه ایران وضع شده بود، تصمیم خواهد گرفت. مهم‌ترین تحریمی که آمریکا علیه ایران وضع کرده بود، تحریم نفتی است و این تحریم، بیش از هر کشور دنیا، عربستان سعودی را خوشحال می‌کند.
عربستان در یک بحران اقتصادی تمام‌عیار دست و پنجه نرم می‌کند و از زمان کاهش قیمت نفت در اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون ذخایر ارزی این کشور حدود ۲۵۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. کسری بودجه، باعث حذف یارانه‌ها در اقتصاد عربستان شده و در برخی مقاطع، دولت عربستان برای ماه‌ها از پرداخت مطالبات پیمانکاران ناتوان بود. هزینه‌های جنگ یمن نیز به شدت به اقتصاد عربستان فشار وارد کرده است.
بدتر از این، عربستان چشم‌اندازی برای افزایش قیمت نفت نمی‌بیند و علی‌رغم اجرایی شدن توافق نفتی و کاهش حدوداً ۱.۸ میلیون بشکه‌ای تولید نفت اوپک و غیراوپک، قیمت نفت همچنان پایین مانده است. در چنین وضعیتی، عربستان اعمال مجدد تحریم‌های نفتی ایران را به نفع خود می‌بیند و به دنبال این است که با تشویق آمریکا به تحریم نفتی ایران، عرضه نفت در دنیا هرچه بیشتر کاهش یافته و قیمت نفت بالاتر برود.
عربستان به دلایل سیاسی نیز ایران را رقیب جدی خود در خاور میانه می‌داند. اما از حیث اقتصادی، سعودی‌ها بر این نظرند که تحریم نفتی ایران، از طریق افزایش قیمت نفت، درآمدهای نفتی آن‌ها را افزایش داده و مشکلات اقتصادی‌شان کاهش می‌یابد.
شرکت‌های آمریکایی نیز برای لغو برجام و بازگشت تحریم‌های ایران، انگیزه‌های نفتی دارند. این شرکت‌ها، چه برجام باشد و چه نباشد، نمی‌توانند مطابق قوانین آمریکا در صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری کنند و لذا تداوم برجام، برای آن‌ها منافع در ایران ایجاد نمی‌کند. اما لغو برجام باعث خواهد شد تا حاشیه سودهای شرکت‌های نفتی آمریکا افزایش یابد. تولید نفت شیل در آمریکا، در قیمت‌های حدود ۵۰ دلار به ازای هر بشکه، اگر ضرری به همراه نداشته باشد (که دارد)، سودی نیز به همراه نخواهد داشت. تحریم نفت ایران، برای این شرکت‌ها به معنای افزایش قیمت نفت و افزایش سودآوری فعالیت‌هایشان خواهد بود.
گرچه در صورت خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های نفتی این کشور، به احتمال قوی بسیاری از واردکنندگان نفت ایران از آن تمکین نخواهند کرد، اما برخی از بازیگران نظیر شرکت‌های نفتی آمریکایی و دولت عربستان سعودی، به دلیل انگیزه‌های نفتی، آمریکا را به خروج از برجام تشویق می‌کنند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵