کد مطلب: 33610
 
با وجود جنگ در عراق و تهدید داعش
چرا قیمت نفت بالا نمی‌رود؟
 
صدای طبل جنگ در عراق هر روز بلندتر از گذشته به گوش می‌رسد اما چرا با وجود تهدیدهای تروریستی در عراق و حملات هوایی آمریکا به این کشور نفت‌خیز، قیمت نفت بالا نمی‌رود؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۷
صدای طبل جنگ در عراق هر روز بلندتر از گذشته به گوش می‌رسد اما چرا با وجود تهدیدهای تروریستی در عراق و حملات هوایی آمریکا به این کشور نفت‌خیز، قیمت نفت بالا نمی‌رود؟
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از سی‌ان‌ان مانی، میانگین قیمت هر گالن گاز در آمریکا ۳.۴۸ است که ارزانتر از بهای گاز در زمان مشابه سال گذشته است. در بازارهای جهانی قیمتی که نفت خام با آن معامله می‌شود هنوز هم کمتر از ۱۰۰ دلار در هر بشکه است. در شرایطی که ایالات متحده آمریکا بمباران داعش در کشوری نفت‌خیز را آغاز کرده چنین ثباتی در قیمت نفت و گاز پدیده‌ای قابل توجه است. چطور چنین چیزی ممکن است؟
به گفته تام کلوزا، تحلیل‌گر ارشد انرژی، برای شروع باید به منطقه جغرافیایی که درگیری‌ها در آن جریان دارد توجه کنیم. کلوزا توضیح می‌دهد که بیشتر نفت عراق از بغداد و اطراف آن در جنوب این کشور استخراج می‌شود، مناطقی که زیر آتش حملات گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) نیست. در عوض بیشتر درگیری‌ها در شمال عراق در نزدیکی موصل، دومین شهر بزرگ عراق، و اربیل در اقلیم کردستان در جریان است. نزدیک به ۱۵ درصد از نفت تولیدی عراق از این مناطق است.
کلوزا می‎گوید: «وقتی داعش حملات خود را تشدید کرد قیمت نفت در ماه ژوئن سال جاری به ۱۰۷ دلار در هر بشکه رسید اما خریداران نفت حاضر به خرید نفت با این قیمت نیستند مگر این‌که درگیری‌ها به جنوب عراق کشیده شود.»
فیل فلین، تحلیل‌گر امور انرژی، نیز می‌گوید: «یکی از دلایل افزایش نیافتن قیمت نفت اتفاقا دخالت نظامی آمریکا در عراق بود. داعش تهدیدی جدی علیه منابع نفتی عراق است و حملات هوایی آمریکا وحشت ناشی از این تهدیدها را در بازارهای جهانی تا حد زیادی از میان برد.»
فلین می‌گوید: «آن‌ها نمی‌توانند با خیال راحت به سراغ منابع نفتی عراق بروند وقتی که از چپ و راست بر سرشان بمب ریخته می‌شود.»
عدم افزایش بهای نفت البته یک بُعد جهانی نیز دارد. واقعیت این است که عراق در زمینه تولید نفت موقعیت حیاتی گذشته را در جهان ندارد. اما مهمترین دلیل ثبات نسبی قیمت نفت در بازارهای جهانی را می‎توان "افزایش تولید نفت در آمریکا" دانست. آمریکا در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۴ روزانه کمی بیش از ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است. که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۰۹ میلادی بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است. این دلیل خوبی برای عدم افزایش قیمت نفت به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیک در عراق است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵