کد مطلب: 87620
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
دستاوردهای توافق اوپک را باد برد
 
تمام افزایش قیمت ناشی از توافق اوپک در نوامبر ۲۰۱۶ حالا از دست رفته و قیمت‌ها به ماه‌های پیش از توافق اوپک، عقب نشسته است. این موضوع علی‌رغم پایبندی اوپک و غیراوپک به توافق نفتی صورت گرفته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۷
قیمت نفت در هفته گذشته حدود ۴ درصد کاهش یافت. این پنجمین هفته متوالی است که قیمت نفت، سیر نزولی را طی می‌کند. در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷، قیمت نفت حدود ۲۰ درصد کاهش یافت که این امر از سال ۱۹۹۷ تاکنون بی‌سابقه است.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت باز هم در هفته گذشته تا کاهش یافت تا طولانی‌ترین کاهش‌های هفتگی قیمت نفت از اوت ۲۰۱۵ بدین سو رقم بخورد. قیمت نفت در حال حاضر به پایین‌ترین میزان در ۱۰ ماه گذشته رسیده است.
در شش ماه نخست سال جاری میلادی نیز قیمت نفت بدترین عملکرد (نیم‌ساله) در بیش از ۲۰ سال گذشته را داشته است. قیمت نفت در این دوره زمانی حدود ۲۰ درصد کاهش یافته که این امر از زمان بحران مالی کشورهای شرق آسیا در سال ۱۹۹۷ و کاهش شدید قیمت نفت، بی‌سابقه است.
تمام افزایش قیمت ناشی از توافق اوپک در نوامبر ۲۰۱۶ حالا از دست رفته و قیمت‌ها به ماه‌های پیش از توافق اوپک، عقب نشسته است. این موضوع علی‌رغم پایبندی اوپک و غیراوپک به توافق نفتی صورت گرفته است.
در هفته گذشته، رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که کشورهای عضو اوپک در ماه گذشته میلادی (ماه مه) تولید نفت خود را بیش از میزان تعهد شده کاهش داده‌اند و میزان پایبندی آن‌ها به توافق نفتی ۱۰۸ درصد بوده است. کشورهای غیرعضو اوپک طرف توافق نفتی نیز در ماه گذشته میلادی پایبندی ۱۰۰ درصدی به طرح کاهش تولید نفت داشته‌اند. پایبندی اوپک و غیراوپک به طرح کاهش تولید باعث شده تا در ماه مه مجموعاً سطح رعایت توافق نفتی به ۱۰۶ درصد برسد.
اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها متعهد شده بودند که در چارچوب توافق نفتی تولید نفت خود را از ابتدای سال جاری میلادی حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
تولید نفت آمریکا در یک سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش یافته و به ۹.۳۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. این امر یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت بوده است.
هفته گذشته، وزیر نفت ایران، برای نخستین بار تأیید کرد که برخی از کشورهای عضو اوپک در حال رایزنی برای کاهش بیشتر تولید نفت هستند تا از این طریق به افزایش قیمت نفت کمک شود. زنگنه گفت: کاهش بیشتر تولید نفت توسط اوپک یک «تصمیم سخت» است و بحثی که بعضی از اعضای اوپک دارند این است که از کاهش تولید اوپک مدت زیادی نگذشته است. باید مقداری صبر کنیم تا ببینیم تاثیرات به چه شکل می‌شود و آن موقع تصمیم بگیریم.

(بیشتر بخوانید: بدترین شش ماه نخست سال در بیش از دو دهه گذشته)

در هفته گذشته تعداد دکل‌های فعال نفتی در آمریکا برای بیست و سومین هفته متوالی افزایش یافت. ظرف یک سال گذشته، شرکت‌های حفاری در آمریکا ۴۲۸ دکل به تعداد دکل‌های فعال نفتی افزوده‌اند و تعداد این دکل‌ها از ۳۳۰ عدد در یک سال گذشته به ۷۵۸ عدد در حال حاضر رسیده است.
علاوه بر آمریکا، لیبی و نیجریه، دو کشور عضو اوپک که از اجرای طرح کاهش تولید نفت معاف بوده‌اند، نیز تولید نفت خود را افزایش داده‌اند. تولید نفت لیبی به حدود ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است و شرکت ملی نفت این کشور گفته است که قصد دارد تا اواخر ژوئیه تولید نفت لیبی را به یک میلیون بشکه در روز برساند.
همزمان با کاهش قیمت نفت، بازار پیش‌بینی قیمت نفت نیز داغ است. بانک مرکزی روسیه پیش‌بینی کرده است که در سال جاری قیمت نفت به طور متوسط به ۵۰ دلار به ازای هر بشکه برسد. طبق پیش‌بینی روس‌ها قیمت نفت مجدداً در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ کاهش خواهد یافت و به طور متوسط به حدود ۴۰ دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید.
روسیه بودجه خود را بر اساس قیمت ۴۰ دلاری نفت تنظیم کرده است و اخیراً وزیر اقتصاد این کشور گفته است که روس‌ها آماده‌اند تا ابد با نفت ۴۰ دلاری و یا حتی با قیمت‌های پایین‌تر نفت زندگی کنند!
بانک ملی قطر نیز هفته گذشته پیش‌بینی کرد که قیمت نفت در سال جاری میلادی، به ۵۵ دلار به ازای هر بشکه برسد. این بانک برای سال ۲۰۱۶، قیمت ۵۸ دلاری و برای سال ۲۰۱۶ قیمت ۶۰ دلار به ازای هر بشکه را پیش‌بینی کرده است.

(بیشتر بخوانید: بازار داغ پیش‌بینی قیمت نفت)

بازار نفت در حالی هفته گذشته را به پایان برد که هر دو شاخص عمده نفت خام، کاهش قیمت هفتگی حدوداً ۴ درصدی را تجربه کردند.
نفت خام برنت هفته گذشته کار خود را با قیمت ۴۵ دلار و ۶۸ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز کار خود را با قیمت ۴۳ دلار و ۱ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵