کد مطلب: 71230
 
ام تی او، صنعتی با آینده روشن
راه حل جبران کاهش سودآوری متانول ها چیست؟
 
گسترش صنعت متانول و در عین حال کاهش سودآوری آن، لزوم ایجاد واحدهای ام تی او با فناوری تبدیل متانول به پروپیلن را در کشور ملموس تر ساخته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۰
گسترش صنعت متانول و در عین حال کاهش سودآوری آن، لزوم ایجاد واحدهای ام تی او با فناوری تبدیل متانول به پروپیلن را در کشور ملموس تر ساخته است.
به گزارش نکونیوز، طی یک دهه اخیر سرمایه گذاریهای زیادی در صنعت متانول در دنیا به دلیل سادگی تولید این محصول صورت پذیرفته است. در ایران نیز بخش خصوصی در حوزه گسترده ای وارد حوزه تولید متانول شده به طوری که به زودی ظرفیت تولید متانول کشور به ۲۰ میلیون تن خواهد رسید و ایران را در زمره یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده این محصول قرار داده است.
این درحالیست که رشد شتابان تولید متانول در دنیا و پیشی گرفتن تولید این محصول از عرضه از یک سو و همگرایی متانول با قیمت گاز و کاهش قیمت های جهانی گاز از سویی دیگر سبب شده تا شاهد افت قیمتی شدیدی در قیمت متانول باشیم. همین امر سبب شده تا بسیاری از واحدهای متانول در جهان با مشکلات عدیده ای همراه شوند.
در داخل کشور نیز اکثر شرکتها با کاهش شدید سودآوری و نزدیک شدن به نقطه سر به سر مواجه هستند؛ همین امر از مدت ها پیش باعث شده تا در سطح جهانی شاهد توسعه واحد های ام تی او یا تکنولوژی تبدیل متانول به پروپیلن باشیم.
در سال ۹۴ شاهد افزایش ۲۵ درصدی واردات متانول توسط چین و هند بودیم که در مجموعه ۷ میلیون تن بر تقاضای این محصول افزوده شد. عمده تقاضای واردات مربوط به واحدهای تبدیل متانول به پروپیلن بوده است. گسترش روز افزون واحدهای ام تی او و ارزش افزوده بالایی که این صنعت ایجاد می کند به حدی رسیده که واردات سنگین متانول توسط غولهای اقتصادی یعنی چین و هند را کاملا توجیه پذیر می کند.
در این بین ایران به عنوان یکی از غولهای بزرگ تولید کننده متانول که به زودی ظرفیت تولید متانول در آن به ۲۰ میلیون تن خواهد رسید در این بخش عقب ماندگی فراوانی داشته و تنها یکی دو طرح در حال اجرا در زمینه ام تی او دارد.
یکی دیگر از مزایایی این طرح حمل و نقل بهتر محصولات پروپیلن به نسبت متانول و بازارفروش بهتر و عدم نیاز به تخفیفات بیشتر به نسبت متانول و حاشیه سود بالاتر آن است.
همچنین در بازه جهانی روند تقاضا در محصولات پروپیلن بالاتر از متانول بوده و شاهد افزایش تقاضای روز افزون برای این محصولات و افزایش قیمت نیز خواهیم بود.
در نتیجه کمبود وجود این صنعت تبدیلی پر سود در دل صنعت پتروشیمی کشور بیش از پیش احساس خواهد شد؛ به ویژه با توجه به اینکه با افت شدید قیمت های جهانی متانول، واحدهای متانولی کشور با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند و ایجاد این واحدها می تواند این مشکلات را برطرف و سودآوری صنایع متانول ساز را احیا کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵