داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 87530
 
وزارت کار حق دارد نظارت کند
 
به گفته مشیریان؛ سازوکار انتخاب نمایندگان کارگران در مجامع داخلی و بین‌المللی به صورت کاملاً قانونی و مکتوب مشخص شده و گفته‌های آقای یاراحمدیان با هیچ‌کدام از استنادات قانونی تطابق ندارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۸
به گفته مشیریان؛ سازوکار انتخاب نمایندگان کارگران در مجامع داخلی و بین‌المللی به صورت کاملاً قانونی و مکتوب مشخص شده و گفته‌های آقای یاراحمدیان با هیچ‌کدام از استنادات قانونی تطابق ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، به دنبال انتشار اخباری مبنی بر جلوگیری وزارت کار از حضو رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری در اجلاس سازمان جهانی کار در سوئیس که هفته گذشته برگزار شد، یک مقام این وزارتخانه به ایلنا گفت: هیچ دخالتی از سوی وزارت کار صورت نگرفته است.

به گفته احمد مشیریان (معاون تنظیم روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، این وزارتخانه از حضور هیچ‌کدام از نمایندگان تشکل‌های کارگری در مجامع بین‌المللی جلوگیری نکرده‌ است.

اشاره مشیریان در این خصوص، به عدم حضور یاراحمدیان (رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری) در نشست سازمان جهانی کار بازمی‌گردد.

وی افزود: این در حالی است که وزارت کار مطابق آیین‌نامه اجرایی چگونگی انتخاب نمایندگان کارگران از این اختیار برخوردار است که از حضور تشکل‌های کارگری در مجامع بین‌المللی جلوگیری کند.

مشیریان ادامه داد: رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری کشور به صورت مدام مدعی است که وزارت کار از حضور وی در مجامع بین‌المللی همچون اجلاس اخیر سازمان جهانی کار جلوگیری کرده؛ که این امر به هیچ وجه صحیح نیست.

وی افزود: در ماده یک آیین‌نامه فوق نمایندگان تشکل‌های کارگری و نظایر آن به پیشنهاد تشکل عالی کارگری حائز اکثریت (شامل کانون عالی هماهنگی‌های شوراهای اسلامی کار، کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری و مجمع عالی کارگران) یا توسط کمیته‌ای متشکل از تشکل‌های عالی موجود و سایر مقررات مربوطه انتخاب و معرفی می‌شوند.

مشیریان افزود: با این وجود وزارت کار از حضور نماینده مجمع عالی در اجلاس جهانی سازمان جهانی کار جلوگیری نکرده و یک نفر از اعضای هیات مدیره این تشکل در این مجمع حضور یافته است.

وی با بیان اینکه یاراحمدیان واقعیات را به گونه‌ای دیگر منعکس می‌کند، تصریح کرد: این در شرایطی است که رئیس این تشکل کارگری ماجرا را به گونه‌ای دیگر وانمود می‌کند و چون صرفاً خود ایشان در این اجلاس حضور نداشته‌اند، وزارت کار را متهم به عدم بی‌طرفی در امور مربوط به تشکل‌ها می‌کند.

معاون تنظیم روابط کار وزارت کار در ادامه با اشاره به تبصره 3 آیین‌نامه فوق که به کمیته انتخاب نمایندگان کارگران در مجامع داخلی و بین‌المللی اشاره کرده است، گفت: کمیته انتخابات نمایندگان کارگران در مجامع داخلی و بین‌المللی صرفا در موارد فعالیت می‌کند که بیش از یک تشکل عالی کارگری دارای اعتبار وجود داشته باشد. در غیر این صورت انجام وظایف مندرج در این آیین‌نامه برعهده تشکل عالی کارگری موجود خواهد بود.

مشیریان افزود: سازوکار انتخاب نمایندگان کارگران در مجامع داخلی و بین‌المللی به صورت کاملاً قانونی و مکتوب مشخص شده و گفته‌های آقای یاراحمدیان با هیچ‌کدام از استنادات قانونی تطابق ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه حسن شهرت و تسلط بر زبان انگلیسی برای نماینده کارگری حاضر در اجلاس سازمان جهانی کار ضروری است، گفت: طرح این ادعاها از سوی آقای یاراحمدیان حسن شهرت وی را از بین می‌برد. از سویی نماینده کارگر باید بر یکی از زبان‌های بین‌المللی تسلط داشته باشد.

معاون تنظیم روابط کار وزارت کار افزود: تسلط بر زبان انگلیسی از این حیث دارای اهمیت است که نماینده کارگران باید بتواند در کمیته‌های تخصصی بدون حضور مترجم گفت‌وگو کند.

مشیریان در ادامه با اشاره به تاکید و تلاش وزارت کار بر مشارکت دادن تشکل‌های کارگری گفت: وزارت کار مطابق قانون حق دارد که بر امور تشکل‌ها نظارت کند و حضور یا عدم حضور آنها را در مجامع فوق با قانون تطابق دهد.

وی افزود: وزارت کار طلب هیچ‌کدام تشکل‌های کارگری نیست اما برای سه‌جانبه‌گرایی ارزش قائل است و هیچ حرفی فراتر از قانون و آیین‌نامه‌ها نمی‌زند.

معاون تنظیم روابط کار وزارت کار در ادامه با بیان اینکه سازمان جهانی کار اعتبارنامه مجمع صنفی نمایندگان کارگری به رسمیت نمی‌شناسد، گفت: آقای یاراحمدیان گفته‌اند در این خصوص شکایت می‌کند و حق رای را از ایران در هیات مدیره سازمان جهانی کار می‌گیرد. این در حالی است که سازمان جهانی کار اعتبارنامه این تشکل کارگری را به رسمیت نمی‌شناسد.

مشیریان تصریح کرد: قانون می‌گوید که وزارت کار تشکل حائز اکثریت (موضوع آیین‌نامه چگونگی انتخاب کارگران در مجامع داخلی و بین‌المللی) را تشخیص می‌دهد.

وی برای نمونه به "رینگو" بزرگترین تشکل کارگری ژاپن اشاره کرد و افزود: حتی اگر تشکل حائز اکثریت وجود نداشته باشد بایستی جلسه کمیته تخصصی تشکیل شود تا برای نمایندگان کارگری اعتبارنامه‌ای صادر شود که این اعتبارنامه تاریخ انقضا دارد.

مشیریان در ادامه با بیان اینکه آقای یاراحمدیان در واحدی که رئیس تشکل کارگری آن است تنها توانسته با 38 رای به عنوان نماینده کارگران انتخاب شود، گفت: این در حالی است که این واحد 3 هزار پرسنل دارد. چگونه یک نفر می‌تواند با 38 رای نماینده کارگران شود آنهم انتخاباتی که نه در دفتر کارخانه بلکه در دفتر مرکزی مجمع عالی نمایندگان کارگری برگزار شده است؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵