کد مطلب: 90717
 
امکان جدید پتروشیمی در بورس کالا
 
مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: خریداران حقیقی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی که مصرف کننده محصولات عرضه شده به شمار می روند می توانند از طریق تالار پتروشیمی بورس کالا نیاز مصرفی خود را تامین کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۶
مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: خریداران حقیقی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی که مصرف کننده محصولات عرضه شده به شمار می روند می توانند از طریق تالار پتروشیمی بورس کالا نیاز مصرفی خود را تامین کنند.
به گزارش یکشنبه تارنمای بورس کالای ایران، «حامد سلطانی نژاد» افزود: با توجه به اینکه در مورد برخی کالاها در بورس کالا مازاد عرضه وجود دارد، این تصمیم با مصوبه هیات پذیرش بورس کالای ایران گرفته شد تا خریداران حقیقی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی که اطلاعاتشان در سایت بهین یاب ثبت نشده است و سهمیه ای برای آنها لحاظ نمی شود، نیز بتوانند از طریق تالار پتروشیمی بورس کالا معامله کنند.
به گفته وی، برای بهبود روند معاملات محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در بورس کالای ایران، افزایش شفافیت معاملاتی، عرضه منظم و تعادل هر چه بیشتر عرضه و تقاضا، برخی محدودیت هایی که از سال ۱۳۸۹ تاکنون برای خریداران و مصرف کنندگان خرد حقیقی برای خرید محصولات و فرآورده های عرضه شده در این بازار اعمال شده بود، به تدریج با توجه به شرایط بازار حذف می شود.
وی یادآوری کرد تاکنون با هدف رسیدن مواد اولیه به مصرف کنندگان، مجوز حضور خریداران در تالار پتروشیمی منوط به تایید آنها در سامانه بهین یاب بود اما فقدان حضور اشخاص حقیقی بر روند کشف واقعی قیمت ها در تقابل عرضه و تقاضای آزادانه اثر می گذاشت.
این مسوول ادامه داد: برداشته شدن این محدودیت از معاملات بورس کالا در شرایطی است که در ماه های گذشته نیز شاهد رفع برخی محدودیت های دیگر از جمله حذف یا افزایش سقف قیمت، افزایش سقف سهمیه خرید محصولات براساس شرایط بازار و ... بوده ایم تا روند معاملات بورس کالا روز به روز به سمت خروج از هر گونه محدودیت و آزادی کامل اما تحت نظارت حرکت کند.
سلطانی نژاد افزود: در گام اول در عرضه هایی که در روزهای غیر بهین یابی انجام می شود خریداران حقیقی می توانند اقدام به ثبت سفارش و خرید محصول کنند.
مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: افزون بر این موارد، مقرر شده است در مورد کالاهایی مثل گوگرد و برخی فراورده های نفتی نیز محدودیت های خرید برداشته و امکان حضور حقیقی ها به عنوان متقاضیان این کالاها فراهم شود.
به گفته وی، با این روند برقراری شفافیت هر چه بیشتر و تعادل بیشتر عرضه و تقاضا صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا، در معاملات دیروز (شنبه) ۶۴ هزار و ۸۶۵ تن انواع فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالای ایران خرید و فروش شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵