کد مطلب: 79837
 
صنعت نفت ایران در هفته ای که گذشت
از همایش مکران در چابهار تا پروژه بانکرینگ در قشم
 
تاریخ انتشار : جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۸
هفته ای که گذشت، همایش مکران در چابهار برگزار شد تا نقطه آغازی بر توسعه منطقه ای باشد که قرار است قطب جدید صنعت پتروشیمی ایران باشد. در پایان هفته نیز افتتاح یک پروژه بانکرینگ در قشم موجب شد نبض اصلی صنعت نفت و پتروشیمی کشور در هفته ای که گذشت در جنوب شرقی کشور بزند.
به گزارش نکونیوز، همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار روز دوشنبه در سواحل مکران در منطقه آزاد چابهار آغاز به کار کرد. در این همایش مهم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، برخی از وزرا و مقامات عالی‌رتبه کشور، مدیران ارشد ۳۰ شرکت و موسسه بزرگ از ۲۰ کشور خارجی و ۳۵ هلدینگ بزرگ داخلی حضور داشتند. طبق برنامه‌ریزی‌ها، شهرک پتروشیمی مکران در منطقه آزاد چابهار، محل استقرار ۱۸ واحد بالادستی پتروشیمی و ۳۰ واحد پایین‌دستی خواهد بود. قرار است در برنامه‌ای ۱۰ ساله، حجم تولیدات از این شهرک پتروشیمی به ۲۵ میلیون تن در سال برسد. نزدیک به آب‌های آزاد، روند صادرات محصولات تولید شده در این شهرک را تسهیل خواهد کرد و حجم زیادی از محصولات تولید شده به نقاط مختلف دنیا صادر خواهد شد.
گزارش های نکونیوز درباره این همایش را در لینکهای ذیل بخوانید:
فرصت‌های استثنائی توسعه سواحل مکران
آغاز به کار اولین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سواحل مکران

نامه به وزیر درخصوص کشته‌شدن پنج کارگر نفتی
روز شنبه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به وزیر نفت، خواستار ارائه گزارش و اقدامات جبرانی این وزارتخانه در قبال کشته‌شدن پنج کارگر شرکت نفت و گاز گچساران شد. در این نامه که لحن آن بر خلاف حمایتهای قبلی تاجگردون از وزیر نفت، صریح ارزیابی شده، آمده است : در طول سال جاری به هر دلیل که هیچ‌کدام بلای آسمانی نبود، حداقل پنج کارگر زحمت‌کش در قلمرو عملیات نفتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران کشته و برخی نیز دچار مصدومیت‌های شدید شدند. درخصوص بی‌توجهی به امکانات، زیرساخت‌ها، فرآیندها و ... یادآور شدم و متاسفانه توجه نداشته و حتی وظیفه خود ندانستید از خانواده‌های این مظلومین که البته هیچکدام از کشته‌شدگان اخیر، ساکن حوزه انتخابیه اینجانب نبودند، عذرخواهی کنید. گویا وزرای محترم تنها به این روش عادت کرده‌اند که همچون حادثه قطار سمنان استیضاح شوند تا به وظیفه قانونی و اخلاقی خود عمل کنند. ضمن تذکر و درخواست اخذ گزارش مستدل فنی و ارائه راهکار جهت رفع مشکل منتظر نتیجه اقدامات جبرانی جنابعالی هستم. 

آخرین وضعیت قراردادهای نفتی
شرکت ملی نفت ایران طی یکسال گذشته، تفاهمنامه‎های مطالعاتی (M٠U) متعددی با شرکت های بین المللی و داخلی امضا کرده و در این مسیر، تاکنون دو توافقنامه (HOA) نیز امضا شده است. اما این تفاهمنامه ها هنوز به مرحله قرارداد نرسیده است. در همین راستا روز سه شنبه مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: برای برگزاری مناقصه آزادگان جنوبی در آینده ای نزدیک برنامه‎ریزی کرده ‏ایم و امیدواریم قرارداد توسعه فاز ١١ پارس جنوبی نیز تا پایان امسال یا اوایل سال آینده امضا شود.
علی کاردر گفت: در مناقصه میدان آزادگان جنوبی قرار نیست تمام شرکت‌های بین المللی تایید شده در وندورلیست حضور پیدا کنند و تناسب توانمندی شرکت ها با این میدان مدنظر قرار می گیرد. کاردر با اشاره به پیشرفت حدود ٩٠ درصدی کار تنظیم پیش نویس قراردادهای نفتی، ابراز امیدواری کرد که این متن طی هفته های آتی نهایی شود. معاون وزیر نفت درباره میزان پیشرفت توافقنامه اصولی امضا شده به منظور توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی اظهار کرد: مطالعات میدان انجام و اسناد مناقصات برای پروژه های فرعی آماده شده و روند کار از سرعت مطلوبی برخوردار است. وی ابراز امیدواری کرد که این توافقنامه تا پایان امسال یا اوایل سال آینده به قرارداد تبدیل شود. 

قطع گاز ترکمنستان در مرحله داوری بین‌المللی
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز سه شنبه در نشستی خبری با اشاره به قطع واردات گاز ترکمنستان به ایران، اظهار کرد: قطع گاز جزو بندهای قرارداد نبوده است و داوری بین‌المللی در مورد این موضوع آغاز شده است. با این حال چنانچه ترکمنستان حاضر به مذاکره شود، کار به داوری بین‌المللی نخواهد کشید. حمیدرضا عراقی افزود: مسئله قطع واردات گاز از ترکمنستان بیش از اندازه حساس شده بود. در حالی که این موضوع تا این حد مهم و مشکل‌ساز نبود.
سخنان مدیرعامل شرکت ملی گاز را در این زمینه در لینک ذیل بخوانید: 
دعوای گازی در مراجع بین المللی

او.ام.وی اتریش رسما به ایران برگشت
روز چهارشنبه اعلام شد شرکت OMV اتریش و گروه انرژی‌دانا با امضای تفاهم‌نامه ای توافق کردند همکاری‌های آتی خود را در پروژه‌های توسعه‌ای میدان های نفتی و گازی در ایران گسترش دهند. این تفاهم‌نامه همکاری بهمن ماه امسال در محل دفتر مرکزی شرکت OMV در شهر وین پایتخت اتریش، بین سیدمصطفی خویی، عضو هیئت مدیره و مدیر بخش اکتشاف و تولید انرژی‌دانا و یوهان پلینینگر، عضو هیئت مدیره و مسئول بخش بالادستی شرکت OMV امضا شد. اجرای قراردادهای جدید نفتی با حضور شرکت های خارجی تنها در صورتی امکانپذیر است که این شرکت‌ها همکاری با شریک ایرانی را در دستور کار قرار دهند تا شرایط برای انتقال فناوری به کشور فراهم شود. انرژی‌دانا یکی از شرکت‌های ایرانی تایید ‌صلاحیت شده از سوی وزارت نفت برای فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید است. 

خبرهای نفتی زنگنه
وزیر نفت روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت بار دیگر بابک زنجانی را دروغگو خواند و درباره تولید نفت ایران نیز گفت: تولید نفت ایران از ۳.۸ عبور کرده و تولیدمان نزدیک به ۳.۹ بشکه در روز شده است. وی با اشاره به اینکه برابر توافق اوپک قرار نبود که ایران کاهش تولید داشته باشد، خاطرنشان کرد: ایران حتی اجازه افزایش تولید هم دارد. ما برنامه‌هایمان را بدون محدودیت اجرا می‌کنیم و در حال حاضر تولید نفت ایران از ۳.۸ عبور کرده است.
سخنان زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت را در لینک ذیل بخوانید: 
بابک زنجانی دروغ می گوید

بررسی تخلفات نفتی در دولت قبل
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۶ مجلس، از مصوبه این کمیسیون برای تشکیل کارگروهی جهت بررسی تخلفات نفتی در دولت قبل خبر داد. این کارگروه قرار است تخلفات دولت قبل در سالهای ۸۷ تا ۹۱ را که همزمان با وزارت سه وزیر در دولت گذشته است بررسی کند. سخنان سخنگوی کمیسیون تلفیق را در لینک ذیل بخوانید: 
بررسی اسناد فروش نفت در سالهای ۸۷ تا ۹۱

ایران باید قدرت اول بانکرینگ منطقه شود
فاز نخست پروژه سوخت‌رسانی و خدمات کشتیرانی سلخ در قشم با هدف تأمین سوخت و سایر نیازهای سالانه ۶۰ هزار کشتی عبوری از تنگه هرمز پنجشنبه و با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا)، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از مدیران و مردم محلی افتتاح شد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: جمهوری اسلامی ایران با توان بسیار بالا در استخراج و فراوری انرژی‌های فسیلی و همچنین ظرفیت‌های فراوان کشتیرانی، باید به قدرت نخست بانکرینگ (سوخت‌رسانی به کشتی‌ها) در منطقه تبدیل شود. علی ربیعی افزود: با ایجاد زنجیره انرژی، قدرت ژئوپلوتیک ایران افزایش خواهد یافت و زمینه رونق اقتصادی کشور فراهم می‌شود. وی با اشاره به عقب ماندن ایران در حوزه استخراج نفت و گاز از برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، اضافه کرد: باید با بهبود زمینه‌های تولید انرژی، زمینه توسعه و شکوفایی اقتصاد کشور فراهم شود.
ویژگی های بزرگترین پروژه بانکرینگ در جزیره قشم را در لینک ذیل بخوانید:
افتتاح بزرگترین بانکرینگ در جزیره قشم
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵