کد مطلب: 103273
 
خبری امیدبخش از وزارت نفت
 
تأمین سرمایه افزایش تولید در ۲۹ میدان نفتی و نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات این میادین با سرمایه مردمی، خبری امیدبخش از وزارت نفت است که می تواند در راستای نهادینه کردن نگاه به ظرفیت های داخلی، قدمی مهم و تأثیرگذار باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷
تأمین سرمایه افزایش تولید در ۲۹ میدان نفتی و نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات این میادین با سرمایه مردمی، خبری امیدبخش از وزارت نفت است که می تواند در راستای نهادینه کردن نگاه به ظرفیت های داخلی، قدمی مهم و تأثیرگذار باشد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، 12 روز پیش (هفتم خردادماه) در جلسه شورای عالی اقتصاد، درخواست وزارت نفت مبنی بر افزایش تولید نفت از 29 میدان نفتی در حال بهره‌برداری و نیز نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات در این میدان‌ها تصویب شد.

بیژن زنگنه وزیر نفت در خصوص این مصوبه شورای عالی اقتصاد در گفت وگویی که با خانه ملت داشت، توضیحاتی ارائه داد. این عضو کابینه دولت تصریح کرد: 29 طرح برای نگهداشت و افزایش تولید میدان های در حال بهره برداری در ایلام، خوزستان، گچساران، فلات قاره و فارس طراحی شده که پول و سرمایه آن قرار است از طریق مردم تامین مالی شود.

وزیر نفت با بیان اینکه تمام فعالیت افزایش برداشت از این میادین به شرکت های ایرانی واگذار می شود، افزود: بیش از 75 درصد تجهیزات برای توسعه برداشت ها ایرانی است و لیست مفصلی از تجهیزات ایرانی ضمیمه قرارداد می شود که پیمانکاران مکلف هستند این تجهیزات را از شرکت های ایرانی خریداری کنند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف اجرای این طرح ایجاد اشتغال و تقاضا برای کالا و خدمات ایرانی است، ادامه داد: 4 درصد از کل مبلغ درآمدی صرف رسیدگی به مناطق اجرای طرح ها شده و طرح هایی برای محرومیت زدایی در این مناطق اجرا می شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، یادآور شد: بازپرداخت تمام اصل و فرع پول از محل 50 درصد درآمدهای اضافی حاصل از اجرای طرح ها انجام می شود.

زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر مناقصات این طرح ها در جریان است، افزود: قراردادها در سال جاری آغاز می شود و مدت اجرای طرح از زمان اولیه دو سال است که براین اساس ظرف سه سال 460 میلیون بشکه به تولید اضافه می شود و سپس تا 2 میلیارد بشکه به نسبت خط های تخلیه افزایش تولید خواهیم داشت که درآمد زیادی برای کشور ایجاد می کند.
وزیر نفت، تصریح کرد: این یکی از بهترین طرح هایی بوده که طراحی شده و با کمک 100 درصدی شرکت های ایرانی به نتیجه می رسد.

به گزارش تسنیم، تأمین مالی صنعت نفت کشور از ظرفیت های مالی موجود در داخل کشور یکی از مباحثی بود که از سوی کارشناسان همواره در طی سالهای اخیر مورد طرح و تأکید قرار گرفته بود، اما این موضوع با توجه به امید دولت به تأمین مالی پروژه های نفتی با جذب سرمایه های خارجی در دوران پسابرجام، کمتر مورد توجه قرار گرفت.

حال که با اقدام غیرمنطقی رئیس جمهور امریکا و همراهی کشورهای اروپایی با این اقدام، توافق برجام عملا بلااثر و متوقف شده، توجه به ظرفیت های داخلی می تواند نه تنها از دچار رکورد شدن صنعت نفت کشور جلوگیری کند، بلکه با این رویکرد می توانیم شاهد توسعه صنعت نفت باشیم.

در حال حاضر حجم نقدینگی ایران حدود 1500 هزار میلیارد تومان است که در صورت اعمال سیاست های درست برای جذب این سرمایه مردمی، می توان پروژه های متعددی را تأمین مالی کرد.

مسئولان بازار سرمایه کشور از جمله مسئولان سازمان فرابورس بارها اعلام کرده‌اند که ظرفیت تأمین مالی صنعت نفت از بازار سرمایه وجود دارد، پیش از این نیز شاهد صدور اوراق مشارکت نفتی در بازار سرمایه کشور و فروش چنددقیقه‌ای این اوراق و استقبال کم‌نظیر مردم و دارندگان سرمایه از این اوراق بوده‌ایم.

تأمین سرمایه افزایش تولید در 29 میدان نفتی و نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات این میادین با سرمایه مردمی، خبری امیدبخش از وزارت نفت است که می تواند در راستای نهادینه کردن نگاه به ظرفیت های داخلی، قدمی مهم و تأثیرگذار باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵