کد مطلب: 42297
 
تولید برق و حرارت از تجدیدپذیرها در آمریکا
 
اداره‌ی اطلاعات انرژی آمریکا (eia) پیش بینی می کند که کل تجدیدپذیرهای مورد استفاده برای تولید برق و حرارت در سال جاری (٢٠١٥ ) تا میزان ٣,٣% رشد خواهد داشت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۳
اداره‌ی اطلاعات انرژی آمریکا (eia) پیش بینی می کند که کل تجدیدپذیرهای مورد استفاده برای تولید برق و حرارت در سال جاری (٢٠١٥ ) تا میزان ٣,٣% رشد خواهد داشت.

تولید «برقابی» متداول نیز در همین سال حدود ٢,١% رشد نشان می‌دهد . در حالی که تولید برق «غیر برقابی» تا ٣.٩% رشد خواهد داشت.مصرف کل تجدیدپذیرها برای تولید برق و حرارت نیز به مرز ٥ درصد رشد خواهد رسید .
در سال ٢٠١٣ ، سهم مصرف برق، از تجدیدپذیرهای برقابی و غیربرقابی هر کدام حدود بالای ٦ درصد رشد نشان می‌دهد. این رقم در سال ٢٠١٤ به ترتیب ٦,٤% برق تولیدی از برقابی , و همچنین ٦.٧% از تجدیدپذیرهای غیربرقابی بوده است.
انتظار می رود این سهم با تداوم رشد افزایشی به مرز حدود ٨ درصد در سال آینده برسد.
بزرگترین منبع تولید برق تجدیدپذیر غیربرقابی بوده و پیش بینی می شود که در سال ٢٠١٦ ، سهم ٥,٣% ازکل تولید برق را به خودد اختصاص دهد.
در عین حال eia انتظار دارد در تولید برق خورشیدی در مقیاس صنعتی ، رشد پیوسته ای وجود داشته باشد که تقریبا ٨٠ گیگاوات ساعت به طور متوسط در روز برای سال آینده پیش بینی می شود. علیرغم این رشد ، سهم برق خورشیدی از کل تولید برق نیروگاهی، حدود ، ٧% باقی می ماند. EIA انتظار دارد که ظرفیت برق خورشیدی نیروگاهی از پایان سال ٢٠١٤ تا پایان سال ٢٠١٦ ،رشد اعجاب‌انگیز ٦٠% را داشته باشد که نیمی از این ظرفیت جدید در کالیفرنیا احداث خواهد شد.
پیش بینی می شود ظرفیت انرژی باد که طی سالهای ٢٠١٢ تا ٢٠١٤ در حدود ١٠% رشد داشته ، طی سالهای ٢٠١٤ تا ٢٠١٦ در حدود ٢٣% رشد را تجربه کند.
میزان افزایش مطلق و واقعی در ظرفیت آن نیز ، بیش از ٢ برابر خورشید است . یعنی ١٥ گیگاوات ساعت در مقابل ٦گیگاوات ساعت برق خورشیدی در مقیاس – صنعتی.

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا ،ضمن تمرکز بر توسعه انرژیهای تجدیدپذیر در حوزه های باد و خورشید ، استفاده از منابع بیوماس (زیست توده ) خود را با هدف کاهش وابستگی به منابع نفت خارجی و همچنین ارتقای امنیت آن کشور ، دنبال می‌کند. این برنامه‌ها تحت عنوان «برنامه‌ی ملی بیوماس» و با تمرکز بر توسعه‌ی فن‌آوری‌های این حوزه، به شدت مورد توجه دولت قرار دارد . این برنامه با همکاری تنگاتنگ با صنایع ، دانشگاهها و آکادمیهای تحقیقاتی، لابراتوارهای آزمایشگاهی و سایر مراکز مرتبط بوده و عمده ترین اهداف وزارت انرژی آمریکا در اجرای این برنامه ملی ، همانا برنامه ریزی و تحقیقات برای توسعه فناوریهای تبدیل بیوانرژی ، پیشرفت در خصوص تولید بیوفیولهای سلولزی و پیشرفته ، و همچنین احداث بیوپالایشگاههای تولیدکننده سوخت، برق، حرارت است. در حال حاضر احداث ٢٥ بیوپالایشگاه جدید در قالب اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در دست برنامه ریزی است. در راستای این اهداف و در زمینه توسعه تولید بیوفیولها نیز ، دو کنسرسیوم مهم برا ی این منظور تشکیل شده است.
- کنسرسیوم تحقیقات بیوفیولهای پیشرفته آمریکا برای نوسعه تکنولوژیهای تولید بیوفیولها
- کنسرسیوم تحقیقات بیوفیولهای جلبکی

اولویت موضوعات و اهداف برنامه ملی بیوماس آمریکا (مصوب ٢٠٠٩)

مطابق سیاستهای موجود، ترتیب اولویتها در چهار قالب «علوم و اکتشافات»، «توسعه‌ی انرژی پاک و ایمن» و «شکوفایی اقتصادی» و «تغییرات آب و هوا» تعریف شده است که هرکدام به نوبه‌ی خود شکل دهنده «زیر بخش‌ها»یی هستند.

در حوزه علم و اکتشاف
• اتصال بین علوم پایه و کاربردی
• هدایت برنامه از طریق R&D ها:
• پیشرفت در کاتالیستها و آنزیمها
• مهندسی میکروارگانیسمهای جدید
• شاخصهای نو پایداری

توسعه انرژی پاک، ایمن
• توسعه و نمایش بیوفیولهای سلولزی پیشرفته در پرداختن به استاندارد سوختهای تجدیدپذیر RFSدر حوزه شکوفایی اقتصادی
• ایجاد ٥٠ تا ٧٥ شغل در هر بیوپالایشگاه جدید
• ایچاد بازاری برای محصولات انرژی زای جدید
• بخشیدن نیروی تازه به اقتصاد روستاییدر حوزه تغییرات آب و هوایی
• -کاهش انتشارت گازهای گلخانه ای تا ٩٠% با بیوفیولهای پیشرفته (در ارتباط با سوخت بنزین)

نیره میرنبوی
سازمان انرژی‌های نو ایران
وزارت نیرو
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵