کد مطلب: 87856
 
بحران قطر در فاز دوم
 
تعطیلی الجزیره برای قطر به معنای تعطیلی رسانه‌ای است که برای این کشور نفوذ فرهنگی و رسانه‌ای بی‌سابقه‌ای ایجاد کرده است. به همین ترتیب تعطیل کردن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، به معنای پس زدن داوطلبانه حمایت ترک‌ها و تنها ماندن در برابر سیاست خارجی تهاجمی ریاض است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۰
بحران قطر بیست و سومین روز خود را پشت سر می‌گذارد. در این مدت بندر صحار عمان به یکباره رونق زیادی کسب کرده و برای کشتی‌هایی که با قطر مبادله می‌کنند، جای بندر جبل‌علی دبی را گرفته است. در عین حال، دولت آمریکا از عربستان خواسته تا با مذاکره با قطر، شرایط را برای پایان دادن به محاصره این کشور فراهم کنند.
به گزارش نکونیوز، بحران قطر تاکنون در صادرات نفت خام و ال ان جی قطر، اختلال جدی ایجاد نکرده است اما انتشار فهرست درخواست‌های عربستان، امارات، بحرین و مصر این بحران را وارد مرحله جدید و خطرناک‌تری کرده است.
عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان شرایط تعیین شده برای پایان مناقشه قطر را «غیر قابل مذاکره» خوانده و گفته است تا وقتی که قطر رفتار خود را تغییر ندهد، تحریم‌ها به قوت خود باقی خواهند ماند.
سفیر امارات متحده عربی در روسیه نیز گفته است که تحریم های اقتصادی بیشتری از سوی امارات و متحدانش علیه قطر در نظر گرفته خواهد شد.
از سوی دیگر، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا از عربستان و سایر کشورهای تحریم‌کننده قطر خواست تا راه‌های مذاکره را باز بگذارند. وی اجرای برخی از شروط عربستان از سوی قطر را «مشکل» خواند و از ریاض درخواست کرد تا فهرست درخواست‌های ۱۳ گانه خود را کاهش دهد.
قرار است امروز وزیران خارجه عربستان و آمریکا در واشنگتن با یکدیگر دیدار کنند. محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر دیروز با تیلرسون دیدار کرد. پیش از او نیز وزیر امور دولتی کویت با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار داشت. این دو پس از دیدار با هم از طرفین مناقشه خواسته بودند تا «مذاکرات دیپلماتیک سازنده» را آغاز کنند.
قطر تاکنون از اهرم فشار خود علیه ابوظبی، یعنی قطع صادرات گاز به امارات متحده عربی استفاده نکرده است. حدود یک‌سوم گاز مصرفی در امارات از طریق خط لوله دلفین که از قطر به امارات و سپس عمان می‌رود، تأمین می‌شود.
علاوه بر این، قطر مسیر کشتی‌ها خود را به سمت بند صحار عمان هدایت کرده و این بندر به عنوان یک هاب ترانشیبی جدید، نقش پیشین بندر جبل علی را برای قطر بازی می‌کند.
درخواست‌های عربستان و امارات از قطر به نوعی است که این کشور عملاً نمی‌تواند به آن‌ها درخواست‌ها عمل کند، چرا که عمل به آن‌ها مستلزم این است که قطر از استقلال خود دست بشوید و به تبعیت بی‌چون و چرای عربستان گردن بنهد.
تعطیلی الجزیره برای قطر به معنای تعطیلی رسانه‌ای است که برای این کشور نفوذ فرهنگی و رسانه‌ای بی‌سابقه‌ای ایجاد کرده است. به همین ترتیب تعطیل کردن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، به معنای پس زدن داوطلبانه حمایت ترک‌ها و تنها ماندن در برابر سیاست خارجی تهاجمی ریاض است.
بحران قطر در فاز نخست آن، چندان تأثیری بر بازار نفت و ال ان جی نداشت؛ اما تداوم این بحران و ورود آن به فاز دوم که عملاً با انتشار درخواست‌های عربستان از دوحه آغاز شده، ممکن است بر این دو بازار تأثیر مشهودتری داشته باشد. وضعیت قطر طوری است که در دراز مدت نمی‌تواند انزوای طولانی را تحمل کند. باید دید آیا تلاش برخی کشورها نظیر آمریکا و کویت، به پایان مناقشه قطر منجر می‌شود یا این‌که مثل تقریباً سه هفته گذشته این بحران همچنان ادامه خواهد داشت.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵