۲
 
کد مطلب: 85876
 
کرسی وزارت نفت در دولت دوازدهم
عبدالکریم پهلوانی
 
مديريت زنگنه در دولت اول و دوم اصلاحات مصادف شده بود با مديراني در صنعت نفت كه هر كدام به تنهايي مي‌توانستند يك وزير باشند. تركان، نعمت زاده، فروزش، نجابت، نژادحسينيان و ... حضور همزمان اين مديران در مجموعه نفت، اوج توسعه در صنعت نفت و خصوصا دوران درخشان صنعت پتروشيمي را رقم زد.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
شيخ الوزرا و ژنرال دو صفت مهمي است كه او را بدانها توصيف مي كنند. برخي هم طي اين چهار سال او را به باد انتقاد گرفتند. اما صرفنظر از ايراداتي كه بر روش هاي مديريتي زنگنه وارد است، به جرات مي توان گفت به همان انداره كه روحاني براي اين دوره زماني نظام جمهوري اسلامي حضورش لازم بود، به همان اندازه هم زنگنه براي اين دوره از وزارت نفت مورد نياز است.
مديريت زنگنه در دولت اول و دوم اصلاحات مصادف شده بود با مديراني در صنعت نفت كه هر كدام به تنهايي مي‌توانستند يك وزير باشند. تركان، نعمت زاده، فروزش، نجابت، نژادحسينيان و ... حضور همزمان اين مديران در مجموعه نفت، اوج توسعه در صنعت نفت و خصوصا دوران درخشان صنعت پتروشيمي را رقم زد. اما فقدان مديراني از جنس مديران فوق الذكر در دوره كنوني مديريت زنگنه بر ضعف مديريت در صنعت نفت افزود و توسعه در اين صنعت را نيز تحت تاثير قرار داد. مشخص نيست وضعيت حاضر به اين دليل است كه دست زنگنه از مديران توانمند خالي است يا به اين دليل است كه زنگنه با مديران توانمند و مستقل نمي‌تواند كار كند و يا بالعكس. اما چرا زنگنه بايد همچنان وزير بماند؟
١- اولين دليل تاكيد بر ماندن زنگنه اين است كه واقعا در شرايط فعلي گزينه‌اي غير از او و با ويژگي‌هاي او نمي‌شناسيم كه بتواند در حد و اندازه وزارت نفت ظاهر شود. بسيارند افرادي كه با ابزار رسانه و لابي تلاش دارند خود را بعنوان گزينه معرفي كنند ولي خودشان هم مي‌دانند فرسنگ‌ها با شايستگي‌هاي حرفه‌اي و رفتاريِ کرسی وزارت نفت فاصله دارند. البته اينكه ما بر ماندن زنگنه تاكيد داريم خود حكايت از افت بزرگ نظام اجرايي و مديريتي كشور دارد كه چرا نتوانسته‌ايم يا اجازه نداده‌ايم زنگنه‌هاي ديگر طي اين سالها شكوفا شوند و چرا ما بايد همچنان دست به دامن همان يك زنگنه باشيم.
٢-پروژه محور بودن صنعت نفت و مشخصات خاص مناطق عملياتي، سطح زندگي، مشخصات و انتظارات كاركنان، باعث شده است كه هر فردي با هر ويژگي‌هايي نتواند در وزارت نفت موفق باشد. مثلا اگر شخصي در قاموس وزارت كار، وزارت نيرو ، وزير صنعت یا وزير ارتباطات خيلي هم موفق عمل كرده باشد ضرورتا نمي تواند براي وزارت نفت فرد مناسبي باشد. صنعت نفت و محيط غالب پروژه‌اي آن، ويژگي هاي رفتاري و مديريتي خاصي مي‌طلبد كه زنگنه واجد آنها است.
٣- سرمايه گذاران خارجي با وجود زنگنه در صنعت نفت اطمينان بيشتري پيدا مي كنند و ايشان در جذب سرمايه‌گذاران بيشتر مي‌تواند موفق باشد. بطور كلي «برند شخصي» زنگنه در محيط بين المللي مورد نياز امروز صنعت نفت است.
٤- زنگنه توان خوبي براي تعامل با اوپك دارد و ما به اين توانمندي نياز داريم. او علاوه بر این، توانست با سیاست صحیح نفتی، حرف ایران را در اوپک به کرسی بنشاند و سهم از دست رفته ایران را پس بگیرد، به ایجاد یک فضای منطقی در اوپک کمک کرد و عربستان سعودی را واداشت تا در اوپک به تعامل سازنده با ایران تن بدهد.
٥- قراردادهاي IPC يكي از دستاوردهاي مهم اين دوره زنگنه است و تنها با ادامه حضور زنگنه مي‌توان اميد به اجرايي شدن آن داشت. معلوم نيست اگر شخص دیگری وزیر نفت باشد، مي‌تواند در مقابل فشار منتقدين مقاومت كند یا نه. زنگنه به عنوان وزیر نفت فشارها را تحمل کرده و با صبوری و تعامل، فضا را برای امضای قراردادهای نفتی آماده کرده است. انتخاب شخص دیگری به عنوان وزیر نفت، ممکن است بالا گرفتن دوباره تنش‌ها بر سر قراردادهای جدید نفتی را به همراه داشته باشد.
٦- در دولت دوازدهم وزارت نفت به يك ثبات خواهد رسيد و همين امر زمينه را براي توسعه بيشتر فراهم مي كند. لازمه توسعه اين صنعت ريسك كردن، تصميمات بزرگ و قدرت جنگندگي است كه زنگنه اينها را دارد. او از محافظه‌کاری و ملاحظه‌کاری که ویژگی غالب مدیران امروزی شده است، به دور است. در فضای توسعه‌ای نمی‌توان با مدیران محافظه‌کار به اهداف دست یافت و زنگنه مدیری است که برای کار در فضای توسعه‌ای، ساخته شده است.
٧- يكي از مهمترين بحران‌هاي صنعت نفت، «بحران فقدان مديران حرفه‌اي» است. زنگنه در ابتداي دولت تدبير و اميد به خوبي اين مسئله را تشخيص داد اما در عملياتي كردن راهكاري كه تشخيص داده بود، تاكنون موفق نبوده و خروجي خاصي نداشته است. ادامه حضور زنگنه مي تواند ما را اميدوار كند كه وزارت نفت براي پرورش مديران حرفه‌اي گام هاي عملي و جدي بردارد.
٨- طرح‌هاي مهمي همچون پالايشگاه پُرچالش ستاره خليج فارس، ميني‌پالايشگاه‌هاي سيراف، طرح بيدبلند و ... تنها با حضور زنگنه مي‌توان اميد به تحركشان داشت.
٩- زنگنه كمترين چالش را با مجلس داشته و توانسته رابطه خوبي برقرار كند. در واقع، او توانسته است مطالبات و انتظارات متنوع و بعضا خارج از قاعده نمايندگان مجلس را مديريت كند و این هنر کوچکی نیست.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


جاسم شجاع
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۰۷:۲۷:۰۱
بسیار دقیق و جامع بود. آقای مهندس زنگنه بهترین گزینه وزارت نفت در دولت دوازدهم است.چون علاوه بر موارد فوق الذکر، دست چپاولگران داخلی را نیز کوتاه نمود.
 
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۱۰:۵۸:۰۰
زنگنه را از دست ندهید
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵