کد مطلب: 105064
 
سرمایه گذاری در منابع نفتی طبیعی
 
یک کارشناس انرژی گفت: سرمایه گذاری در منابع نفتی طبیعی یک سوم کاهش یافته است و در صورتی که جذب سرمایه به سمت منابع نفتی غیر متعارف رفته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۳
یک کارشناس انرژی گفت: سرمایه گذاری در منابع نفتی طبیعی یک سوم کاهش یافته است و در صورتی که جذب سرمایه به سمت منابع نفتی غیر متعارف رفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اسامه سلیمان یکی کارشناس انرژی از وین در یادداشتی که در الاقتصادیه منتشر کرده است، گفت: آژانس بین المللی انرژی انتظار سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز رشد متوسطی را در سال جاری ۲۰۱۸، برای دومین سال متوالی داشته باشد زیرا پروژه های سود ده در بخش نفت و گاز است و در کوتاه مدت نتیجه می دهد.

آژانس بین المللی انرژی در جدید ترین گزارش خود آورده است "سرمایه گذاری در نفت پس از سقوط ۴۰ درصدی که بین سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ داشت در سال ۲۰۱۷ رشد ۴ درصد ی به خود دید و به ۴۵۰ میلیارد دلار از نظر ارزش اسمی بازگشت و انتظار می رود در سال ۲۰۱۸ نیز این رشد به میزان ۵ درصد باشد و سرمایه گذاری به رقم ۴۷۲ میلیارد دلار برسد.

این گزارشناس انرژی اعلام می کند آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش سالانه خود در مورد سرمایه گذاری در بخش انرژی جهانی آورده است در حال حاضر سرمایه گذاری در بخش نفت فقط در بخش زود بازده صورت می گیرد زیرا سرمایه گذاران انتظار دارند در کوتاه مدت بتوانند به سود خود دست یابند.به همین دلیل می بینیم سرمایه گذاری در شیل ها بیشتر از سرمایه گذاری در منابع متعارف نفت است.

سرمایه گذاری در بخش شیل در ایالات متحده از پایان سال ۲۰۱۶ آغاز شد و انتظار می رود پس از رشد ۶۰ درصدی در سال ۲۰۱۷ به رشد ۲۰ درصد نیز در سال ۲۰۱۸ برسد.

اگرچه هزینه های تولید نفت شیل در ایالات متحده بالا است اما تولید آن می تواند سود خوبی را به سرمایه گذاران دهد هر چند که تولید نفت شیل در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ قیمت جهانی نفت را به نصف کاهش داد.

روند سرمایه گذاری در بخش نفت شیل نشان می دهد تولید نفت شیل در سال جاری رشد ۱.۳ میلیون بشکه ای را داشته باشد و رقم تولید این نفت به بیش از ۵.۷ میلیون بشکه در روز برسد که براین اساس سود بیشتری به سرمایه گذاران در این بخش برسد.

فاتح پیرول مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی گفته است "صنعت نفت شیل در سال جاری به یک صنعت بالغ و پایدارتر تبدیل شده است، در حالیکه تولید نفت شیل به سرعت در حال رشد است، اما با توجه به آینده این آژانس هشدار می دهد که توانایی ادامه تولید نفت شیل برای غلبه بر فشارهای تورمی با بهره وری بهبود یافته هنوز نامشخص است. "

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است سرمایه گذاری های جدید در منابع متعارف نفت در سال ۲۰۱۸ به حدود یک سوم کاهش می یابد، که پایین ترین سطح در چند سال گذشته است. همچنین این موضوع باعث افزایش نگرانی در مورد کفایت عرضه در بلند مدت می شود.

متاسفانه روند سرمایه گذاری در نفت شیل به حدی افزایش یافته است که سرمیه گذاری در پروژه های اکتشافی تولید نفت از منابع طبیعی رنج می برد و این نشان می دهد که در سال جاری، هزینه های اکتشافی در سال جاری به ۵۱ میلیارد دلار می رسد و ۶ درصد کمتر از سال ۲۰۱۷ است.

بنابراین مسئولان دولتی شرکت های نفت باید روندی را ایجاد کنند تا مانع از کاهش سرمایه گذاری در منابع متعارف نفتی شوند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵