کد مطلب: 58506
 
ریسک اتلاف 2 تریلیون دلار پول سرمایه گذاران در شرکت های نفتی
 
توافق اقلیمی پاریس می تواند موجب بی ارزش شدن پروژه های نفت، گاز و زغال شود و کشورهای امریکا، کانادا، چین و استرالیا احتمال بیشترین آسیب پذیری بابت اتلاف میلیاردها دلار را دارند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۵
توافق اقلیمی پاریس می تواند موجب بی ارزش شدن پروژه های نفت، گاز و زغال شود و کشورهای امریکا، کانادا، چین و استرالیا احتمال بیشترین آسیب پذیری بابت اتلاف میلیاردها دلار را دارند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، براساس گزارش جدیدی که به تازگی منتشر شده احتمال می رود شرکت های نفتی، دو تریلیون دلار پول سرمایه گذاران خود را با صرف آنها در طول دهۀ آینده بابت پروژه هایی که در نتیجه افزایش استفاده از انرژی های پاک بی ارزش می شوند، به خطر اندازند.
کشورهای جهان در پی انعقاد معاهده ای بین المللی در ماه جاری هستند تا گرمایش جهانی را پایین تر از میزان ۲ درجه سانتی گراد نگاه دارند. برای نیل به این هدف نیاز به کاهش چشمگیری در انتشار کربن است که خود به معنای عدم نیاز به معادن جدید زغال سنگ و رشد پیش بینی شده برای تقاضای نفت پس از سال ۲۰۲۰ می باشد. بدین ترتیب ۲.۲ تریلیون دلار از پروژه ها که در خطر راکد ماندن قرار دارند با کوچک شدن بازار سوخت های فسیلی بی ارزش خواهند شد.
بر اساس گزارش نهاد مشورتی تأثیرگذار Carbon Tracker، امریکا با پروژه های در خطر به ارزش ۴۱۲ میلیارد دلار، کانادا با۲۲۰ میلیارد دلار، چین با ۱۷۹ میلیارد دلار و استرالیا ۱۰۳ میلیارد دلار سهم بیشتری از ریسک مذکور را بر دوش می کشند. شرکت های شل، اکسون موبیل و پمکس هر یک با ۷۰ میلیارد دلار بزرگترین شرکت های دخیل در این ریسک هستند.
Carbon Tracker در گزارش خود با بررسی پروژه های موجود و آتی در دست شرکت های نفت، گاز و زغال سنگ تا سال ۲۰۲۵ که قابل توقف برای نیل به پنجاه درصد هدف حفظ تغییرات اقلیمی هستند، این نتایج را به دست آورده اند. این گزارش معتقد است بسیاری از پروژه های هزینه بر از جمله حفاری های اقیانوس قطب شمال و آبهای عمیق، شن های نفتی و نفت شیل طبق سناریوی دو درجۀ سانتی گراد که پیش بینی شده است، غیر لازم و غیر اقتصادی هستند.
بر اساس این گزارش در آینده رشد معادن زغال سنگ متوقف شده و تقاضا برای نفت تا سال ۲۰۲۰ به اوج خود رسیده و از آن فراتر نخواهد رفت. بدین ترتیب دیگر نیازی به رشد صنعت نفت نیست در حالی که این امر مغایر با اهداف ارائه شدۀ بسیاری از کشورهاست.
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
منبع: گاردین
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵