کد مطلب: 45546
 
کاهش رشد عرضه کشورهای غیراوپک در سال جاری
 
آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک پیش‌بینی کرده‌اند که رشد عرضه از سوی کشورهای غیرعضو اوپک در سال ٢٠١٥ در مقایسه با سال ٢٠١٤ با کاهش روبرو می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۰
آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک پیش‌بینی کرده‌اند که رشد عرضه از سوی کشورهای غیرعضو اوپک در سال ٢٠١٥ در مقایسه با سال ٢٠١٤ با کاهش روبرو می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، پنجمین سمپوزیوم مشترک اوپک، آژانس بین‌المللی انرژی (آی یی ای) و مجمع بین المللی انرژی (آی یی اف) در تاریخ ٢٣ مارس ٢٠١٥ (دوم فروردین ماه ١٣٩٤) در ریاض عربستان تشکیل شد.

در این نشست پیش بینی های سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و آژانس بین المللی انرژی با یکدیگر مقایسه شد؛ این پیش بینی ها سه دوره کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را شامل می شود.

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده درباره رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال ٢٠١٥ از سوی اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی، انتظار می‌رود این ارقام از ارقام بازنگری شده رشد تولید ناخالص داخلی سال ٢٠١٤ بیشتر باشد و به ترتیب به ٣,٨ و ٣.٦ درصد برسد. پیش ‌بینی‌های کوتاه‌ مدت تولید ناخالص داخلی ٢٠١٥ از سوی اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی با یکدیگر همگرایی داشتند و در مقایسه با ارزیابی های محتاطانه ‌تر دیگر منابع، انتظار رشد تولید ناخالص داخلی را بازتاب می دهند.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی های تقاضا برای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (اویی سی دی) را از رشد پیش ‌بینی‌های انجام شده برای کشورهای غیر عضو این سازمان پائین تر اعلام کرد؛ عوامل بنیادی بازار در مقایسه با بازنگری‌ پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی برای محاسبه تقاضای تاریخی در کشورهای غیر عضو او یی سی دی، نقش پررنگ تری در بازنگری کاهش تقاضا برای سوختهای مایع در سه ماه دوم سال ٢٠١٤ ایفا کردند که می‌تواند به طور تصنعی داده‌های تاریخی تقاضا برای کشورهای غیر OECD را در سالهای ٢٠١٢ و ٢٠١٣ افزایش داده باشد.

براساس برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک رشد تقاضا برای سوخت مایع در سال ٢٠١٤ رشد ٠,٦ و ٠.٩ میلیون بشکه در روزداشته که منجر به بروز تفاوت ٠.٣ میلیون بشکه‌ در روز میان برآوردهای دو سازمان شده است. اگرچه پیش‌بینی‌های اوپک در باره تقاضا برای سوختهای مایع در سال ٢٠١٤ ابتدا پائین‌تر بود اما نسبت به پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی کمتر دستخوش تغییر شد.

به گزارش امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، پیش‌بینی‌های خوشبینانه از سوی اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی در باره رشد تقاضا برای سوختهای مایع در سال ٢٠١٥ به ترتیب ٠,٩ و ١.٢ میلیون بشکه در روز است که ٠.٣ میلیون بشکه در روز، از پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی هر دو سازمان برای سال ٢٠١٤ بالاتر است.

برآوردهای رشد تقاضای سال ٢٠١٤ در کشورهای OECD آمریکا و چین به واسطه تغییرات در پیش بینی های تقاضای سوخت مایع در جهان در کوتاه‌ مدت کم رمق‌تر از پیش‌بینی‌های موارد مشابه از سوی اوپک است. اگرچه از دیدگاه اوپک تقاضای سوخت‌های مایع در کشورهای OECD آمریکا در حال افزایش است.

پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی نشانگر رشد منفی تقاضا برای سوختهای مایع به واسطه تقاضای کم در بخش حمل و نقل و کارآیی فزاینده وسایل نقلیه است.

پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی برای رشد تقاضای سوختهای مایع در چین در سال ٢٠١٤ از پیش‌بینی اوپک برای سال ٢٠١٤ و ٢٠١٥ به میزان ٠,١ میلیون بشکه در روز پایین تر است؛ با این وجود به نظر می‌رسد هر دو سازمان اذعان داشته باشند که چین وارد مرحله توسعه و در عین حال نیاز کمتر به انرژی شده است.

پیش‌بینی‌های اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی برای رشد عرضه از سوی کشورهای غیراوپک در ابتدای سال با تفاوت ٠,٤ میلیون بشکه در روز آغاز شد لیکن تا نوامبر ٢٠١٤ تقریباً به همان میزان اولیه خود برگشت که این روند عمدتاً ناشی از دسترسی به داده‌های مربوط به عرضه بود. اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی هردو ارقام پیش‌بینی‌های خود برای عرضه توسط کشورهای OECD را در بازنگری‌های خود افزایش دادند اما ارقام مربوطه به عرضه توسط کشورهای غیر OECD را کاهش دادند.

آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک پیش‌بینی کرده‌اند که رشد عرضه از سوی کشورهای غیراوپک در سال ٢٠١٥ در مقایسه با سال ٢٠١٤ با کاهش روبه رو می‌شود و آژانس بین‌المللی انرژی واوپک انتظار دارند که عرضه در سال ٢٠١٥ با کاهش ٠,٦ و ٠.٣ میلیون بشکه در روز دارای رشد منفی باشد. این امر ناشی از قیمت‌های پایین تر است.

اوپک در پیش‌بینی‌های خود بویژه برای سال ٢٠١٥، رشد بیشتر عرضه در کشورهای او یی سی دی را مدنظر قرار داده، اما در مقایسه با پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی رشد پایین تری را برای آمریکای لاتین پیش‌بینی کرده است. با این وجود، تفاوت بدون تغییر ٠,٤ میلیون بشکه در روز برای عرضه از سوی کشورهای غیر اوپک، برخی تفاوتها در باره پیش‌بینی رشد عرضه توسط دو سازمان برای کشورهای عضو و غیر عضو او یی سی دی را ناچیز می‌کند.

تفاوت میان برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک برای عرضه از سوی کشورهای عضو اوپک در سال گذشته میلادی، ٠,٨ میلیون بشکه در روز و برای پارسال، ٠.٦ میلیون بشکه در روز است، اما در واقع این تفاوت بین پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی دو سازمان گویای تفاوتهای موجود در پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک در باره عرضه اوپک به طور عمده ناشی از بهره‌گیری از روشهای مختلف و لحاظ کردن مبانی مختلف پیش بینی است تا این که بیانگر تفاوتهای اساسی در دیدگاه‌ های دو سازمان در باره عرضه باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵