کد مطلب: 108719
 
آمار تولید گاز شیرین ایران
 
میزان ورود سالیانه گاز شیرین به شبکه انتقال گاز تا پارسال 214 میلیارد مترمکعب بود که امسال این میزان به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز، به 230 میلیارد مترمکعب رسیده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۱
میزان ورود سالیانه گاز شیرین به شبکه انتقال گاز تا پارسال 214 میلیارد مترمکعب بود که امسال این میزان به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز، به 230 میلیارد مترمکعب رسیده است.
به گزارش چهارشنبه تارنمای وزارت نفت، «حسن منتظر تربتی» در نشست تخصصی «دورنمای تولید و مصرف گاز و ارتباط آن با شدت مصرف انرژی» افزود: ورود سالیانه گاز شیرین به شبکه انتقال گاز تا سال 1400 باید به 340 میلیارد مترمکعب افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، گاز شیرین محصول یکی از اولین مراحل تصفیه پالایشگاهی برای حذف گازهای اسیدی (ترش) است. گاز ترش خورندگی بالایی دارد و سمی و کم کیفیت است و باید فرایند شیرین سازی را طی کند.

** عرضه یک میلیارد مترمکعبی گاز در افق 1400
منتظر تربتی همچنین میزان تولید گاز غنی را 250 میلیارد مترمکعب در سال اعلام کرد و گفت: این رقم تا سال 1400 باید به 363 میلیارد مترمکعب برسد.
به گفته وی، 70 درصد سبد انرژی کشور مربوط به گاز و بخش زیادی از مصرف به بخش‌های خانگی و تجاری مربوط است و تا 30 درصد امکان کاهش مصرف انرژی در این بخش‌ها وجود دارد.
وی عرضه یک میلیارد مترمکعبی گاز در افق 1400 را از دیگر اهداف شرکت ملی گاز اعلام و تصریح کرد: کشش مصرف گاز بخش خانگی در سال‌های آینده به 18 میلیارد مترمکعب و در بخش نیروگاهی به 18 میلیارد مترمکعب می رسد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز، کشش تقاضا در افق 1400 را 416 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و ادامه داد: میزان تزریق گاز به مخازن نفتی، صادرات، مصرف صنایع عمده، مصرف نیروگاهی، مصرف بخش‌های خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده و مصرف گاز در واحدهای عملیاتی تا سال 1400 افزایش می یابد.
وی افزود: پاکستان، کویت، عمان، ترکیه، ارمنستان، نخجوان، عراق، افغانستان و اقلیم کردستان و نیز تبدیل گاز به برق صادراتی از اهداف بخش صادرات گاز ایران در افق 1400 است.
منتظر تربتی یادآوری کرد: مجلس شورای اسلامی در سال‌ 1393 بند (ق) تبصره 2 قانون بودجه را تصویب کرد که بر اساس آن بدون پول دولت می‌توانیم طرح‌های توسعه‌ای بخش گاز کشور را پیش ببریم اما در بخش نیروگاهی هنوز از این مصوبه به اندازه کافی استفاده نشده است.
به گزارش ایرنا، توسعه و راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، زمینه افزایش تولید گاز کشور را فراهم کرد.
افزایش تولید گاز، علاوه بر تامین کامل مصرف در فصل زمستان، باعث افزایش صادرات نیز شده است.
اکنون ترکیه و عراق به عنوان بزرگ ترین خریداران گاز ایران به شمار می روند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵