کد مطلب: 88891
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
انبارهایی که با خالی شدن‌شان قیمت نفت را بالا می‌برند
 
در هفته گذشته موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا ۷.۶ میلیون بشکه کاهش یافت و پس از مدت‌ها به زیر ۵۰۰ میلیون بشکه رسید. این میزان کاهش موجودی انبارهای نفت در آمریکا در ۱۰ ماه گذشته بی‌سابقه بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸
بازار جهانی نفت، هفته مثبتی را پشت سر گذاشت و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در هفته گذشته ۵.۲ درصد افزایش یافت. از رونق فعالیت‌های حفاری در آمریکا کاسته شده و موجودی انبارهای نفت خام نیز در آمریکا بیشترین میزان کاهش در ۱۰ ماهه گذشته را تجربه کرد.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا ۷.۶ میلیون بشکه کاهش یافت و پس از مدت‌ها به زیر ۵۰۰ میلیون بشکه رسید. این میزان کاهش موجودی انبارهای نفت در آمریکا در ۱۰ ماه گذشته بی‌سابقه بود.
موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های کشورهای تولیدکننده نفت بوده است و مهم‌ترین هدف توافق اوپک و غیراوپک این بوده که موجودی این انبارها را با کاهش تولید نفت به زیر میانگین پنج‌ساله برساند.
گرچه موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا رو به کاهش گذاشته، اما همچنان بسیار بالاتر از میانگین پنج‌ساله است و تا رسیدن آن‌ها به زیر ماینگین پنج‌ساله فاصله زیادی داریم.
علاوه بر کاهش موجودی انبارهای نفت در آمریکا، چشم‌انداز افزایش تقاضای نفت چین، یکی دیگر از علل افزایش قیمت نفت در هفته گذشته بود. صادرات نفت خام چین در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ نسبت به همین دوره در سال گذشته، ۱۳.۸ درصد افزایش یافت.
آژانش بین‌المللی انرژی هم پیش‌بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال جاری را ۱۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به پیش‌بینی قبلی افزایش داد و آن را به ۱.۴ میلیون بشکه در روز رساند.
از سوی دیگر در هفته گذشته برای دومین هفته متوالی به تعداد دکل‌های فعال نفتی در آمریکا افزوده شد اما سرعت اضافه شدن دکل‌ها کاهش یافته است. در هفته گذشته، شرکت‌های حفاری آمریکایی تنها دو دکل به دکل‌های فعال اضافه کردند. در حال حاضر ۷۶۵ دکل فعال نفتی در آمریکا وجود دارد. سال گذشته در چنین هفته‌ای تنها ۳۵۷ دکل فعال نفتی در آمریکا وجود داشت.
در اواخر هفته گذشته، گزارش ماهیانه اوپک از تحولات بازار نفت در ماه ژوئن منتشر شد. این گزارش نشان داد که تولید نفت اوپک در ماه ژوئن، ۳۹۳ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۳۲ میلیون و ۶۱۱ هزار بشکه در روز رسیده است. تولید نفت اوپک در ماه مه ۳۲ میلیون و ۲۱۷ هزار بشکه در روز بوده است. در واقع، تولید نفت اوپک در ماه گذشته به بالاترین میزان در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه یعنی دو کشور معاف از توافق نفتی از دلایل اصلی افزایش تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی بوده است.
(بیشتر بخوانید: نکات مهم گزارش اوپک؛ از کاهش شدید قیمت نفت ایران تا افزایش تولید اوپک)
قیمت نفت خام برنت در مجموع در هفته گذشته ۴.۷ درصد افزایش یافت و نفت خام برنت کار خود را با قیمت ۴۸ دلار و ۹۱ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در پایان هفته گذشته به ۴۶ دلار و ۵۴ سنت به ازای هر بشکه رسید.
گرچه قیمت نفت در هفته گذشته افزایش یافت اما با این حال، قیمت نفت هنوز حدود ۱۵ درصد نسبت به بالاترین میزان آن در سال ۲۰۱۷، پایین‌تر است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵