کد مطلب: 78531
 
بازار جهانی نفت در آخرین هفته سال 2016
استقبال از 2017 با رشد 52 درصدی
 
بازار جهانی نفت در آخرین هفته سال ۲۰۱۶، علی‌رغم این‌که قیمت‌ها در آخرین روز کاری سال اندکی کاهش یافت، هفته خوبی را پشت سر گذاشت. نفت بیشترین رشد سالانه را از سال ۲۰۰۹ تاکنون تجربه کرد و همزمان در آخرین هفته نیز رشد هفتگی را تجربه کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰
بازار جهانی نفت در آخرین هفته سال ۲۰۱۶، علی‌رغم این‌که قیمت‌ها در آخرین روز کاری سال اندکی کاهش یافت، هفته خوبی را پشت سر گذاشت. نفت بیشترین رشد سالانه را از سال ۲۰۰۹ تاکنون تجربه کرد و همزمان در آخرین هفته نیز رشد هفتگی را تجربه کرد.
به گزارش نکونیوز، نفت خام برنت کار خود در سال ۲۰۱۶ را با قیمت ۵۶ دلار و ۸۲ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. برنت کار خود را در سال ۲۰۱۶ با قیمت ۳۷ دلار و ۲۲ سنت به ازای هر بشکه شروع کرده بود. این رشد قیمت در سال ۲۰۱۶ کاملاً قابل توجه است. در واقع نفت برنت در سال ۲۰۱۶، رشد ۵۲ درصدی را تجربه کرد.
نفت خام وست تگزاس اینترمدیین نیز که سال ۲۰۱۶ را با قیمت ۳۵ دلار و ۹۷ سنت به ازای هر بشکه آغاز کرده بود، این سال را با قیمت ۵۳ دلار و ۷۲ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. رشد ۴۵ درصد قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در سال ۲۰۱۶ از سال ۲۰۰۹ بی‌سابقه بوده است.
در آخرین هفته سال ۲۰۱۶ نیز قیمت هر دو شاخص نفت خام، رشد هفتگی را تجربه کرد.
آخرین هفته سال ۲۰۱۶ باز هم برای صنعت شیل آمریکا هفته نسبتاً خوبی بود. به تعداد دکل‌های حفاری نفتی فعال در آمریکا ۲ عدد اضافه شد و تعداد این دکل‌ها به ۵۲۵ عدد رسید. گرچه فعالیت‌ها در صنعت شیل آمریکا نسبت به برخی از ماه‌های سال ۲۰۱۶ افزایش یافته، با این حال تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا هنوز ۱۱ عدد کمتر از یک سال گذشته است.
در کنار نفت، فلزاتی مثل روی و فولاد نیز سال خوبی را پشت سر گذاشتند و قیمت آن‌ها در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰ درصد افزایش یافت. با این حال، طلا رشد قیمت سایر کالاها را تجربه نکرد و در سال ۲۰۱۶ قیمت آن تنها ۹ درصد افزایش یافت.
در آخرین هفته سال ۲۰۱۶ به طور غیرمنتظره‌ای به سطح ذخیره‌سازی نفت در آمریکا ۶۱۴ هزار بشکه اضافه شد و این امر عاملی بود که افزایش بیشتر قیمت نفت را مهار کرد.
افزایش قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ به لطف تغییر استراتژی اوپکی‌ها روی داد. اوپکی‌ها که بازار نفت را در دو سال گذشته به حال خود رها کرده بودند در اواخر سال ۲۰۱۶ برای کاهش سطح تولید نفت خود و مدیریت عرضه نفت به بازارها به توافق رسیدند و این امر افزایش قیمت نفت را به همراه داشت.
قرار است از فردا ۱۳ کشور عضو اوپک تولید نفت خود را جمعاً حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵