کد مطلب: 86451
 
افتتاح خط لوله دامغان-نکا تا مرداد۹۶
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران می‌گوید: تا زمانی که ترکمنستان قیمت گاز خود را کاهش ندهند وارداتی از این کشور به ایران انجام نمی شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۹
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران می‌گوید: تا زمانی که ترکمنستان قیمت گاز خود را کاهش ندهند وارداتی از این کشور به ایران انجام نمی شود.

حمیدرضا عراقی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه برنامه ۵۰ ساله نخست شرکت ملی گاز ایران به تامین گاز داخلی تخصیص یافته بود و ۵۰ ساله دوم فعالیت این شرکت مربوط به بخش تجارت بین المللی گاز می شود، گفت: امسال ما وارد حوزه تجارت گازی شده ایم. با وجود اینکه سهم ایران درتجارت گاز نسبت به منابعی که در اختیار دارد خیلی کم است (۱درصد) باید طبق برنامه ۱۴۰۴ این رقم را به ۱۰ درصد افزایش دهیم. از سویی دیگر طبق برنامه ششم توسعه، شرکت ملی گاز باید روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب از گاز را به صادرات اختصاص دهد.

او ادامه داد: شرکت ملی گاز ایران علاوه بر حفظ و نگهداری تاسیسات و مصرف بهینه و تامین رضایت مشتریان خود دو استراتژی دیگر در پیش دارد؛ نخست رعایت اصول زیست محیطی در تمامی بخش های صنعت و دیگری ورود به حوزه تجارت گاز. در همین راستا از سال گذشته سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان و ارمنستان را آغاز کردیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ضمن ابراز امیدواری نسبت به صادرات گاز به عمان، اضافه کرد: وزیر نفت به منظور صادرات گاز به عمان در حال مذاکره با آنها است که به محض نتیجه دادن، اجرای آن به ما سپرده می شود. البته مبحث مورد بررسی ایران و عمان، تولید ال. ان. جی مشترک است. به نحوی که ایران گاز را تامین کرده و محصول نهایی را به طور مشترک صادر کنیم.

به گفته این مقام مسوول، کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کویت و امارات، نیاز جدی به گاز ایران دارند که در صورتی شفافیت سیاسی وجود داشته باشد، می توان به آینده تجاری گاز ایران امیدوار بود. چرا که ایران به لحاظ جغرافیایی از وضعیت مطلوبی برای صادرات برخوردار است. ایران در تامین گاز مورد نیاز همسایگان خود کاملا توانمد بوده و برای صادرات به نقاط دورتر می تواند از «ال. ان. جی»، «مینی ال. ان. جی» و «اف. ال. ان. جی» استفاده کند. در همین زمینه مذاکراتی با افغانستان داشتیم که در صورت در دست داشتن فناوری مورد نیاز تولید «ال. ان. جی» می توانیم به افغانستان و پاکستان «مینی ال. ان. جی» صادرات کنیم. به این ترتیب می‌توان گفت سیاست گازی ایران در آینده، توسعه تجارت گازی خود با الویت تامین نیاز همسایگان است.

عراقی با اشاره به اینکه مذاکره با عراق به منظور صادرات گاز به این کشور در حال انجام است، گفت: دررابطه با ترکمنستان و برخورد ناجوانمردانه آنها، یک مقوله کاملا اقتصادی در جریان است. در صورتی که به منظور تنبیه یا واکنش به بدرفتاری ترکمن‌ها، سوآپ گاز آنها به ارمنستان یا جمهوری آذرباریجان را قطع می کردیم در حقیقت خود متضرر می شدیم. چرا که از این عمل سود عاید کشور می شود. اما در زمینه واردات گاز از ترکمنستان، در صورتی که نرخ گازشان را کاهش دهند، واردات را از سر می‌گیریم.

او با اعلام اینکه تا تیر یا مرداد سال جاری خط لوله دامغان-نکا وصل می‌شود، تصریح کرد: همانطور که در دولت گذشته با اقدام قهری، قیمت گاز خود به روی ایران را افزایش دادند، حال تا زمانی که قیمت خود را کاهش ندهند وارداتی از این کشور به ایران انجام نمی شود.

طبق گفته معاون وزیر نفت در امور گازی نمی توان رقم دقیقی را برای سوآپ گازی ترکمنستان به جمهوری آذربایجان اعلام کرد، چرا که متغیر است؛ اما در نهایت به نفع ایران است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵