کد مطلب: 92021
 
بیکاری کارگران در رهیار گسترنوین
 
یک منبع خبری در کارخانه «رهیار گسترنوین» از تعطیلی موقت فعالیت این واحد تولیدی و بیکاری حدود ۳۵ کارگر این کارخانه خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
یک منبع خبری در کارخانه «رهیار گسترنوین» از تعطیلی موقت فعالیت این واحد تولیدی و بیکاری حدود ۳۵ کارگر این کارخانه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارخانه «رهیار گسترنوین» که در زمینه تولید انواع قیر، ایزوگام و هیدرو کربنات در شهرک صنعتی حیدریه شهرستان تاکستان فعالیت دارد، از اردیبهشت ماه سالجاری موقتا فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده و تمامی ۳۵ کارگر آن (به جز سه نگهبان) تا پایان مرداد ماه به مرور بیکار شده‌اند.

یکی از کارگران رهیار گسترنوین در تشریخ جزئیات مشکلات خود و همکارانش گفت: در زمان اشتغال‌مان در کارخانه؛ کارفرما بدون عقد قرارداد از ما کار می‌خواست.

به گفته وی، کارگران موقت این کارخانه پس از شش ماه تا شش سال کار همچنان حداقل حقوق را دریافت می‌کردند که آنهم بین سه تا شش ماه (براساس سابقه کار) به تاخیر افتاده است. آنها می‌گویند عیدی سال ۹۵ به همراه سنوات و سایر مزایای شغلی خود را از کارفرما طلبکارند.

طبق اظهارات این کارگر، قرارداد مکتوبی بین وی و کارفرما وجود نداشته و او به‌رغم انجام کار سخت؛ ماهانه حدود ۹۰۰هزار تومان حقوق دریافت می‌کردند.

تلاش خبرنگار ایلنا برای گفتگو با مدیران این واحد تولیدی تا لحظه تنظیم این خبر بی‌نتیجه بوده است. اما سیدمجید موسوی (رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان تاکستان) با تایید خبر متوقف شدن فعالیت این واحد تولیدی از ازدیبهشت ماه سال جاری به ایلنا گفت: واحد تولیدی رهیار گسترنوین به دلیل مشکلات مالی و زیست محیطی فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده است.

او با بیان اینکه کارفرمای این واحد مدعی‌ست مطالباتی حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیونی از اداره مالیات بابت ارزش افزوده صادرات هیدورکربن طلب دارد، افزود: کارفرمای این کارخانه از یکسو بدنبال وصول مطالبات خود هست و ازسوی دیگر امکان ورود ماده هیدروکربنات به استان را به دلیل مشکلات زیست محیطی ندارد.

رئیس اداره کار شهرستان تاکستان در خصوص پیگیری وضعیت مطالبات کارگران این واحد گفت: حدود ۱۸ نفر از کارگران این واحد تولیدی شکایت خود را در اداره کار مطرح کرده‌اند که به صورت جدی پیگیر مطالبات این کارگران هستیم.

به گفته وی، درحال حاضر آرای نهایی ۷ نفر از کارگران به نفع آنها صادر شده و برای مابقی کارگران نیز به زودی حکم صادر می‌شود.

رئیس اداره کار تاکستان درباره نوع قرارداد کارگران رهیار گسترنوین نیز گفت: کارگران این کارخانه مدعی‌اند قرارداد کتبی بین آنها و کارفرما وجود نداشته با این حال حتی اگر قرارداد آنها به صورت شفاهی باشد، کارگران بازهم مورد حمایت اداره کار هستند و کارفرما مکلف به پرداخت مطالبات معوقه آنهاست.

او در خاتمه گفت: اگر کارفرما بعد از صدور رای نسبت به پرداخت مطالبات معوقه کارگران بی‌توجهی نشان دهد براساس قانون اقدام به توقیف اموال وی به نفع کارگران خواهیم کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵