کد مطلب: 76678
 
گزارش نکونیوز از مذاکرات اوپک و غیراوپک در دوحه
ارائه پیشنهاد جدید فریز تولید نفت به ایران
خوش‌بینی همگانی در قطر
 
خبرهای منتشر شده از مذاکرات اوپکی‌ها در دوحه قطر حاکی از این است که کشورهای عضو اوپک به ایران پیشنهاد کرده‌اند تا تولید نفت خود را در سطح ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز فریز کند. بلوک عربستان در اوپک پیش از این به ایران پیشنهاد داده بود تا تولید نفت خود را در سطوح ۳.۶ تا ۳.۷ میلیون بشکه در روز فریز کند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۸
خبرهای منتشر شده از مذاکرات اوپکی‌ها در دوحه قطر حاکی از این است که کشورهای عضو اوپک به ایران پیشنهاد کرده‌اند تا تولید نفت خود را در سطح ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز فریز کند. بلوک عربستان در اوپک پیش از این به ایران پیشنهاد داده بود تا تولید نفت خود را در سطوح ۳.۶ تا ۳.۷ میلیون بشکه در روز فریز کند.
به گزارش نکونیوز، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه عنوان کرد که اوپکی‌ها تصمیم گرفتند تا از ایران بخواهند سقف تولید نفت خود را در میزان ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز تثبیت کند.
در صورت توافق اوپکی‌ها بر سر اجرای طرح فریز نفتی، اوپک به اولین توافق کاهش تولید در سطح این سازمان، از سال ۲۰۰۸ تاکنون دست خواهد یافت.
بسیاری از وزرای انرژی عضو اوپک در نشست مجمع جهانی گاز (معروف به اوپک گاز) در دوحه قطر شرکت کردند اما علی‌رغم حضور هیأت ایرانی به رهبری کاظم‌ اردبیلی نماینده ایران در اوپک، وزیر نفت ایران در این نشست شرکت نکرد. اوپکی‌ها در حالی پیشنهاد فریز به ایران در سطح ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز ارائه می‌دهند که ایران پیش‌تر اعلام کرده بود آماده است تا تولید نفت خود را در رقم ۴ تا ۴.۲ میلیون بشکه در روز تثبیت کند.
منابع آگاه از کشورهای حوزه خلیج فارس همچنین به رویترز اعلام کردند که پیشتر از ایران خواسته بودند تا سقف تولید خود را در سطوح ۳.۶ تا ۳.۷ میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارد. این سطح مطابق با آماری است که منابع ثانویه اوپک از تولید نفت ایران منتشر کرده‌اند. با این حال، ایران به اوپک اعلام کرده که سطح فعلی تولید نفت‌اش بالاتر از ۳.۹ میلیون بشکه در روز است.
این منابع آگاه اعلام کردند که تاکنون پاسخی از سوی ایران به پیشنهاد جدید اوپکی‌ها داده نشده است. رویترز نامی از منابع آگاه مورد اشاره خود نبرده است.
نماینده ایران در اوپک که در نشست روز جاری مجمع گازی در دوحه حضور داشت گفت که نسبت به احتمال نهایی شدن توافق اوپک در نشست پیش روی وین (۳۰ نوامبر) خوشبین است.
در عین حال، وزیر انرژی قطر گفته است از ایران و عراق خواسته شده تا تولید نفت‌شان را در سطح فعلی فریز کنند. پیشتر عنوان می‌شد که عربستان از عراق نیز خواسته تا تولید نفت‌اش را کاهش دهد. عراق نیز معتقد است که منابع ثانویه اوپک تولید نفت این کشور را پایین‌تر از سطح واقعی آن برآورد می‌کنند.
اوپکی‌ها در نشست الجزایر (اوایل مهر ماه) به توافق رسیدند که تولید نفت خود را تا محدوده ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اما بیش از ۱۸ ساعت مذاکره اوپکی‌ها در وین برای اجرای طرح فریز نفتی موفقیتی نداشت، اما اکنون بیشتر کارشناسان انتظار دارند که توافق بین اوپکی‌ها در نشست ۳۰ نوامبر این سازمان در وین، بر سر چگونگی اجرای توافق الجزایر، حاصل شود.
سایر وزرای نفت کشورهای عضو اوپک نیز در مورد نتایج مذاکرات اوپکی‌ها در دوحه صحبت کرده‌اند. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در این مورد گفت که معتقد است اوپک بر سر طرح کاهش تولید به توافق خواهد رسید و سقف تولید ۳۲.۵ میلیون بشکه در روز به برقراری توازن بین عرضه و تقاضا سرعت خواهد بخشید. وزیر نفت الجزایر نیز گفت، اوپک به اجماع در مورد محدود کردن تولید برای مدت حداقل ۶ ماه نزدیک شده است.
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در مورد طرح کاهش تولید نفت اوپک گفت: «من هنوز خوش بین هستم که توافقی که در الجزایر برای محدود کردن تولید به دست آمد، با تعیین سقف تولیدهایی برای کشورهای عضو اجرایی شود... دستیابی به سقف تولید ۳۲.۵ میلیون بشکه به سرعت گرفتن روند ترمیم بازار کمک خواهد کرد و به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خواهد بود.»
نورالدین بوطرفه، وزیر انرژی الجزایر نیز در دوحه گفت، اوپک در حال کار کردن بر روی یک طرح کاهش تولید است که حداقل برای شش ماه یا احتمالا یک سال پابرجا خواهد بود؛ این پیشنهادی است که ظاهرا روی آن اجماع وجود دارد.
وزیر انرژی قطر گفته است که حدود ۱۱ کشور در رایزنی‌های غیررسمی و مشورتیِ روز جمعه در دوحه حضور دارند. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز در این مذاکرات حضور داشته و این مذاکرات را «بسیار مثبت و بسیار سازنده» ارزیابی کرده است.
خبرها حاکی از این است که اوپکی‌ها به روسیه نیز پیشنهاد کاهش سطح تولید داده‌اند.
در کل فضای مثبتی در حال حاضر بین تولیدکنندگان نفت وجود دارد و احتمال رسیدن به توافق در مورد کاهش سطح تولید نفت، افزایش یافته است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵