کد مطلب: 79648
 
گرمای گاز در نقطه صفر مرزی
 
گازرسانی به روستاهای بالای ٢٠ خانوار کشور با هدف محرومیت‎ زدایی از روستاها، افزایش رفاه عمومی، جلوگیری از مهاجرت به شهرها و اشتغال‌زایی؛ به عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت نفت دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفت و تا پایان امسال روزانه ١٥ روستا به شبکه سراسری گاز متصل می‌شوند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
گازرسانی به روستاهای بالای ٢٠ خانوار کشور با هدف محرومیت‎ زدایی از روستاها، افزایش رفاه عمومی، جلوگیری از مهاجرت به شهرها و اشتغال‌زایی؛ به عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت نفت دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفت و تا پایان امسال روزانه ١٥ روستا به شبکه سراسری گاز متصل می‌شوند.
هم اکنون یکهزار و ٧٧ شهر و ٢١ هزار و ٦٠٠ روستا از نعمت گاز برخوردارند و براساس برنامه‌های تعریف شده، در قالب بند «ق» تبصره ٢ قانون بودجه سال ٩٣ و ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید، تا پایان سال ٩٦ همه روستاهای بالای ٢٠ خانوار کشور از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.

در این مسیر، استان آذربایجان غربی به‌ عنوان یکی از استان‌های سردسیر و مرزی که دارای اقوام و مذاهب مختلف است، از قاعده گازرسانی مستثنی نبوده و در این استان که اقوام مختلفی از جمله کرد و ترک و مذاهب شیعه، اهل سنت، آشوری و ارمنی ساکن هستند، شاهد توسعه زیرساخت‌های گازرسانی در سه سال گذشته هستیم.

براساس آمار، از ابتدای فعالیت شرکت گاز این استان تا پایان سال ٩٢ به ٣٥١ روستا گازرسانی شده و این در حالی است که از ابتدای سال ٩٣ تاکنون و در دولت یازدهم، شاهد گازرسانی به ١٨٨ روستای سطح استان بوده‌ایم.

افزون بر گازرسانی به این تعداد روستا، هم اکنون گازرسانی به ٤٠٨ روستا با ٥١ هزار و ٥٠٠ خانوار در حال اجراست که با بهره برداری از این طرح‌ها، ضریب نفوذ گاز در این استان از ٣٣ درصد (پایان سال ٩٢) به ٦٢ درصد افزایش می‌یابد.

در این مسیر، گازرسانی به شهر سیلوانا که از جمله شهرهای هممرز با عراق و ترکیه به شمار می‌رود، همزمان با هفته دولت پارسال در دستور کار شرکت گاز استان آذربایجان غربی قرار گرفت و فاز نخست آن امسال به بهره برداری رسید.

عادل نجم، سر ناظر خطوط انتقال گاز شمال استان آذربایجان غربی درباره طرح گازرسانی به سیلوانا می‌گوید: در قالب اجرای ١٤ کيلومتر خط لوله ١٠ اینچ، گازرسانی به این منطقه کوهستانی و مرزی در دستور کار قرار گرفت و زمستان امسال گاز به این خط تزریق شد.

به گفته وی، در قالب این پروژه که به دلیل وجود شیب‌های ٣٠ درصد، سخت گذر بودن، وجود مسیر سنگی با دشواری‌های زیادی همراه بود، حدود ٨٧٥ هزار مترمکعب عملیاتی خاکی انجام شده است.

افزون بر خط لوله انتقال گاز، یک ایستگاه CGS (تقلیل فشار گاز) با ظرفیت ٣٠ هزار مترمکعب نیز در قالب این طرح ساخته و به منطقه هشت عملیات انتقال گاز تحویل شده است.

منطقه سیلوانا که در ۳۰ کیلومتری شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی قرار دارد، به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری ایران شناخته می‌شود و از جمله ١٩ نقطه جهان به شمار می‌رود که اکسیژن خالص دارد و از قابلیت‌های زیادی برای توسعه گردشگری بهره‌مند است.

در همین حال، آرش علیزاده، معاون بخشدار سیلوانا می‌گوید: براساس آمار سال ١٣٩٠، بیش از ٥٣ هزار نفر ساکن این منطقه (سه دهستان مرگور، ترگور و دشت) هستند.

به گفته وی، تا پیش از این، انرژی مورد نیاز مردم از طریق نفت و گازوییل تامین می‌شد و این در حالی است که با گازرسانی به این منطقه کمتر توسعه یافته، شاهد شکوفایی صنایع به ویژه گردشگری خواهیم بود.

معاون بخشدار سیلوانا تاکید می‌کند: یکی از بزرگ ترین مشکلات مردم سیلوانا نداشتن انرژی پاک و ارزان بود که خوشبختانه با پیگیری استاندار و تلاش کارکنان شرکت گاز استان، اهالی این منطقه به آرزوی دیرین خود در خصوص برخورداری گاز دست یافته‌اند.

گازرسانی به این منطقه سخت گذر اگرچه با مشکلاتی همراه بود و در برخی موارد برای تامین سوخت دستگاه‌های حفاری، از جمله پیکور و ساید بوم از چهار پایان استفاده می‌شد، اما با همت شبانه روزی کارکنان صنعت نفت شاهد بهره‌برداری از آن هستیم.

براین اساس، فاز نخست طرح گازرسانی به منطقه سیلوانا با حضور قربانعلی سعادت، استاندار آذربایجان غربی و حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز افتتاح شد و هم اکنون مراحل نصب انشعابات گاز در جریان است.

علیزاده با اشاره به سردسیر بودن این منطقه و ایجاد زیرساخت‌های رفاهی با ورود گاز می‌گوید: دمای این منطقه نسبت به دیگر مناطق در بیشتر مواقع ١٠ درجه کمتر است و این موضوع اهمیت گازرسانی به این منطقه را دوچندان می‌کند.

از سوی دیگر، این منطقه، قطب گردشگری استان به شمار می‌آید و چند نقطه مهم دارد که در چهار فصل سال شاهد حضور بسیاری از گردشگران در این منطقه هستیم.

پیست اسکی «روستای خوشاکو» هر ساله در فصل زمستان شاهد حضور تعداد قابل توجهی از گردشگران است و گازرسانی به این سیلوانا می‌تواند در توسعه صنعت گردشگری منطقه تاثیرگذار باشد.

براین اساس تا دو سال آینده شاهد گازرسانی به همه روستاهای این منطقه خواهیم بود و این منطقه صفر مرزی که تامین سوخت مایع آن به دلیل مسیرهای سخت گذر در فصل زمستان با دشواری زیادی همراه است برطرف می‌شود.

از طرفی، گازرسانی به این مناطق سبب ایجاد اشتغال زایی می‌شود و با بهره گیری از نیروهای بومی این منطقه شاهد تاثیر مستقیم ورود گاز بر زندگی مردم خواهیم بود.

به گفته معاون بخشدار سیلوانا، براساس برنامه‌های تعریف شده، در فاز بعدی، روستای راژان در دستور کار گازرسانی قرار دارد.

روستای «راژان» که نامی کردی دارد و برگفته از «رازان» به معنی باغ‌های انبوه است نیز، به عنوان یکی از روستاهای کردنشین که بخش قابل توجهی از ساکنان آن اهل سنت هستند، در دستور کار گازرسانی قرار گرفته و بخشی از علمک‌های این روستا در حال نصب است.

تدبیر دولت گاز را به «راژان» رساند

صادق نیک نیا، دهیار روستای راژان می‌گوید: این روستا ٩٥٠ خانوار دارد و هم اکنون شاهد تلاش‌های شبانه روزی کارکنان شرکت گاز استان آذربایجان غربی برای گازرسانی به آن هستیم.

به گفته وی، در این مدت تلاش فراوانی انجام شده و گاز به‌عنوان نعمتی بزرگ در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در دولت تدبیر و امید به روستای راژان رسیده است.

گازرسانی به نقطه صفر مرزی نعمتی بزرگ است و این نشان می‌دهد میان مردم پایتخت و روستاهای دورافتاده مرزی تبعیضی وجود ندارد و به همین دلیل مردم بسیار خوشحال هستند. گاز نعمتی برای مردم است که با تلاش‌های مداوم شرکت ملی گاز ایران به خود مردم برمی گردد.

به عنوان مثال، روستای «کوله بهی» و «سوله دوکه» هم‌مرز با عراق و ترکیه بوده که در بخش ایران شاهد گازرسانی به آن‌ها هستیم و این در حالی است که در مناطق مرزی عراق و ترکیه هنوز برنامه‌ای برای گازرسانی به شهرها نیز تعریف نشده است.

گاز با خود سرمایه‌گذاری و پیشرفت می‌آورد

ماموستا محمدطاهر ایرانخواه، امام جماعت روستای راژان می‌گوید: گازرسانی به مناطق روستایی سبب اجرای طرح‌های توسعه در حوزه صنایع می‌شود و امکان سرمایه‌گذاری را در این مناطق فراهم می‌کند.

وی درباره نقش گاز در زندگی مردم این روستا تاکید می‌کند: گاز در زندگی امروز جامعه به‌ویژه مردم روستاها نقشی بسزا و جایگاهی قابل توجه دارد.

به گفته ماموستا ایرانخواه، هر خانوار روستایی راژان به طور میانگین سالانه ١٤ بشکه نفت مصرف می‌کند و ورود گاز سبب می‌شود سختی تامین سوخت‌های مایع از میان برود و مردم با خیال راحت از گاز استفاده کنند.

گاز با خود آسایش می‌آورد

نصرالدین امینی، عضو شورای حل اختلاف دهستان دشت و روستای راژان نیز درباره طرح‌های گازرسانی به این مناطق می‌گوید: مردم خواهان آسایش هستند و گاز یکی از عوامل مهمی است که سبب ایجاد رفاه عمومی برای آنها‌ می‌شود.

وی تاکید می‌کند: در حوزه استفاده از گاز باید آموزش‌های لازم به مردم ارائه شود که خوشبختانه در این زمینه نیز از نیروهای بومی استفاده شده و دو نفر از مردم روستا به‌عنوان «گازبان» در حال سپری کردن دوره‌های آموزشی و فنی هستند.

توسعه صنعت گاز در استان آذربایجان غربی طی سه سال گذشته با وجود ٩٠٠ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری نخجوان، کوهستانی و سخت گذر بودن در دستور کار قرار گرفته و با روند مطلوبی در جریان است.

استان آذربایجان غربی از نظر جمعیت هفتمین و به لحاظ درصد بهره مندی از گاز رده نهم را میان شرکت‌های گاز استانی دارد و اولویت کاری شرکت گاز این استان دستیابی به جایگاه واقعی خود در حوزه گازرسانی است.

از سوی دیگر، توقع شهروندان این استان به عنوان مردمی که در دوره‌های مختلف از این سرزمین دفاع و پس از انقلاب نیز با گروهک‌های معاند تروریستی مبارزه کرده‌اند این است که گازرسانی به همه روستاهای بالای ٢٠ خانوار انجام شود.

بر این اساس و با توجه به برنامه‌های تعریف شده وزارت نفت، در سال‌های ٩٦ و ٩٧ روند گازرسانی به روستاهای استان آذربایجان تداوم خواهد داشت و با تزریق منابع مالی، پرونده گازرسانی به روستاهای این استان بسته می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵