داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 78838
 
ایران پیروز بین المللی برجام است
 
ولادیمیر ساژین کارشناس ارشد روس گفت: در آستانه یک ساله شدن اجرای برجام، ایران با ظفرمندی از این توافق بهره های بزرگ اقتصادی و سیاسی بین المللی گرفت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵
ولادیمیر ساژین کارشناس ارشد روس گفت: در آستانه یک ساله شدن اجرای برجام، ایران با ظفرمندی از این توافق بهره های بزرگ اقتصادی و سیاسی بین المللی گرفت.
به گزارش ایرنا، ساژین روز چهارشنبه در مصاحبه با پایگاه رادیو روسی اسپوتنیک گفت: سال 2016 برای ایران سال رسیدن به چندین پیروزی بود.
وی افزود: 16 ژانویه برجام به مرحله اجرا گذاشته شد و پیاده کردن آن در حکم برداشتن تحریم های اقتصادی و پولی است که پیشتر علیه ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا اعمال شده بودند.
تحلیلگر روس ادامه داده است: به برکت توافق هسته ای، ایران ظفرمندانه به صحنه اقتصادی و سیاسی جهانی باز گشت. همکاری با سامانه جهانی سوئیفت از سر گرفته شد و سپس بازرگانان خارجی و ایرانی امکان یافتند، روابط پولی خود را احیا و بازسازی کنند.
فعالیت ایران در خارج از کشور از سر گرفته شد و حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور تنها در طول 10 روز پس از آغاز اجرای برجام برای بازسازی مواضع ایران در صحنه سیاسی و اقتصادی اقدام های گسترده انجام داد.
دیدار موفق دوجانبه شی جین پینگ رهبر چین از تهران که 17 توافقنامه در آن امضا و برنامه همکاری‌های تجاری و اقتصادی 25 ساله نیز بررسی شد، یکی از این دستاوردها است.
از سوی دیگر، تهران و پکن قصد دارند در 10 سال آینده ارزش مبادلات بازرگانی و روابط اقتصادی دو کشور را از 51/8 میلیارد دلار کنونی تا 600 میلیارد دلار افزایش دهند.
همچنین سفر ماه ژانویه روحانی به رم، واتیکان و پاریس برای ایران پرباربود. در ایتالیا 17 موافقتنامه در امور بهداشت، حمل و نقل،کشاورزی و نیرو به ارزش 18/4 میلیارد دلار امضا شد.
بازدید روحانی از فرانسه نیز اهمیت کمتری نداشت، زیرا مبلغ قراردادها در رشته‌های متفاوت به 16/4 میلیارد دلار رسید.
همزمان حصول توافق ها میان ایران ایر بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران و ایرباس شرکت هواپیماسازی اروپا برای خرید 118 فروند هواپیمای غیرنظامی خبرساز بود که آخر سال 2016 نیز به قرارداد تبدیل شد.
ساژین کارشناس روس افزوده است: سال 2016 ایران بدون تأمل توان تجاری، اقتصادی و سیاسی خود در صحنه بین‌المللی را بازسازی کرد که پیشتر بر اثر تحریم ها ضرر دیده بودند و برای این کار به بر دو مرکز نیروی چین و اتحادیه اروپا توجه کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵