داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 75868
 
کویت پرداخت یارانه ها را قطع می کند
 
دولت کویت با افزایش فشار مالی ناشی از قیمت های پائین نفت و کسر بودجه ده‎ها میلیارد دلاری، قصد دارد پرداخت هرگونه یارانه همگانی را تا سال ٢٠٢٠ قطع کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۸
دولت کویت با افزایش فشار مالی ناشی از قیمت های پائین نفت و کسر بودجه ده‎ها میلیارد دلاری، قصد دارد پرداخت هرگونه یارانه همگانی را تا سال ٢٠٢٠ قطع کند.
به گزارش فرانس پرس، روزنامه القبس روز دوشنبه (١٠ آبان ماه) نوشت: وزارت دارایی کویت در پی افت قیمت‎های نفت از سال ٢٠١٤ به این سو، هیئتی را مامور بررسی همه یارانه‎های همگانی کرده است تا آنها را به تدریج کاهش دهد و تا سال ٢٠٢٠ به طول کامل قطع کند.

بر اساس آمار و ارقام رسمی، کسر بودجه کویت در سال مالی منتهی به ٣١ مارس ٢٠١٦ (١٢ فروردین ماه)، ١٥ میلیارد و ٣٠٠ میلیون دلار (معادل چهار میلیارد و ٦٠٠ میلیون دینار) اعلام شد و برای سال مالی جاری، از اول آوریل ٢٠١٦ (١٣ فروردین ماه)، ٢٩ میلیارد دلار، پیش بینی شده است.

دولت کویت در بودجه سال جاری، بیش از سه میلیارد دلار برای پرداخت یارانه های همگانی و کمک های اجتماعی در نظر گرفته است.

این کشور نفت خیز عضو سازمان کشورهای صادر کنده نفت (اوپک)، تاکنون پرداخت یارانه های گازوئیل و نفت سفید را حذف کرده است و بهای این مواد سوختی را بر اساس قیمت های بین‎المللی تعیین می کند.

تصمیم ماه سپتامبر دولت کویت برای حذف بخشی از یارانه بنزین، موجب بروز بحران سیاسی منجر به انحلال مجلس و درخواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام شد. اما دولت پیش از انحلال مجلس، موافقت برای بالا بردن قیمت های برق و آب برای بیگانگان ساکن این کشور و شرکت های بازرگانی را به دست آورد، و شهروندان کویت را از این تصمیم مستثنی کرد.

دولت کویت اعلام کرده است که افزایش بهای بنزین را با اختصاص سهمیه رایگان ماهانه حدود ٧٥ لیتر بنزین به شهروندان این کشور، جبران می کند.

این طرح از اول سپتامبر (١١ شهریور ماه) به عنوان بخشی از اقدامات اصلاحی برای کاهش کسر بودجه سنگین این کشور، به اجرا گذاشته شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵