کد مطلب: 108980
 
مركز پژوهش‌هاي مجلس اقتصاد 98 را پيش بيني كرد
سال 98 مشابه سال 91 خواهد بود
3سناريو صادرات نفت ايران در سال آينده
 
مركز پژوهش‌هاي مجلس در گزارشي كه روز دوشنبه منتشر شد، به ‌پيش‌بيني رشد اقتصادي سال 1398 پرداخت .بنا بر آخرين پيش‌بيني اين مركز، رشد اقتصادي كشور در سال 1398 بين 4.5- درصد تا 5.5- درصد خواهد بود .
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۴
در اين گزارش آمده است: عملكرد بخش حقيقي اقتصاد در سال‌هاي 1397 و 1398 بيش از هر چيز متأثر از وضع تحريم‌هاي جديد و بحران ارزي است. با توجه به ماهيت نسبتاً مشابه تحريم‌هاي اقتصادي جديد امريكا با تحريم‌هاي دور قبلي و واكنش‌هاي عملي فعالان اقتصادي كشورهاي طرف معامله، انتظار مي‌رود در سال 1398 شاهد وضعيت نسبتاً مشابهي با سال 1391 از حيث تأثير بر عملكرد بخش حقيقي باشيم. بررسي وضعيت كلي عملكرد اقتصاد در 6 ماهه اول سال 1397 اين موضوع را تأييد مي‌كند. در اين دوره شاهد جهش ارزي، افت توليد برخي صنايع و افزايش سطح عمومي قيمت‌ها بوده‌ايم كه انتظار مي‌رود، عملكرد توليد و بخش حقيقي اقتصاد را تحت تأثير قرار دهند.
در گزارش اين مركز سناريوهاي در نظر گرفته شده براي پيش بيني عملكرد اقتصاد به شرح زير هستند: سناريو اول:
افت ميانگين حدود 800 هزار بشكه در روز براي صادرات نفت و ميعانات گازي در نيمه دوم سال 1397 (ميانگين 9/1 ميليون بشكه در روز صادرات نفت و ميعانات در كل سال) و ميانگين روزانه يك ميليون بشكه صادرات نفت و ميعانات گازي در سال 1398.
سناريو دوم:
افت ميانگين حدود 6/1 ميليون بشكه در روز براي صادرات نفت و ميعانات گازي در نيمه دوم سال 1397 (ميانگين حدود 5/1 ميليون بشكه در روز صادرات نفت و ميعانات در كل سال) و ميانگين روزانه 900 هزار بشكه صادرات نفت و ميعانات گازي در سال 1398. با در نظر گرفتن اين سناريوها و عملكرد مورد انتظار بخش‌هاي اقتصادي، پيش بيني مي‌شود در سال 1397 رشد اقتصادي ايران در سناريو اول 6/2 -و در سناريو دوم 5/5 -درصد باشد. اين ميزان براي رشد بدون نفت به ترتيب 5/0و 1 -درصد برآورد مي‌شود. همچنين با در نظر گرفتن عواملي همچون وضعيت صادرات نفت، بودجه دولت و در نتيجه تأثير آن بر بخش ساختمان و خدمات عمومي در طرف عرضه اقتصاد (و واردات و صادرات (و تأثير آن بر بخش‌هاي صنعت و بازرگاني رشد سال 1398 بين 5/5 -تا 5/4-درصد پيش بيني مي‌شود. برآوردهاي انجام شده در سناريوهاي يك و دو، با فرض تداوم شرايط موجود صورت گرفته است. اين در حالي است كه بطور بالقوه سياست‌گذار خواهد توانست با اتخاذ سياست‌هاي فعالانه مناسب در وضعيت جديد و كاهش تهديدها و بهره‌گيري از فرصت‌هاي ناشي از آن، تبعات منفي را كاهش دهد. پيش از اين مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، با در نظر گرفتن همه تهديدها و امكانات و فرصت‌هاي موجود، برنامه‌اي عملياتي با عنوان «برنامه فعالانه ضدتحريم» تهيه كرده و در اختيار سياست‌گذاران ذيربط قرار داده است. برآوردهاي انجام شده نشان مي‌دهد كه با فرض اجراي برنامه مذكور، رشد اقتصادي بدون نفت تا 1 درصد در سال 1397 و 3 درصد در سال 1398 افزايش يابد. به عبارت ديگر بطور بالقوه و با فرض اتخاذ تدابير فعال سياستي، رشد اقتصادي بدون نفت در سال جاري و سال 1398 مي‌تواند مثبت باشد.
نرخ تورم
گزارش اين مركز همچنين در خصوص نرخ تورم در سال 1398 حاكي است كه پس از تجربه تورم تك رقمي در سال‌هاي 1395 و 1396 كه متأثر از سياست‌هاي اتخاذ شده در حوزه نرخ سود بانكي بود و با توجه به وضعيت نامناسب نظام بانكي و رشد نامتناسب نقدينگي، كه به نوعي «تعويق انداختن تورم» محسوب مي‌شد، نرخ تورم در سال 1397 روندي صعودي به خود گرفت ودر آبانماه 1397 به 4/18 درصد رسيد و با توجه به افزايش قابل توجه نرخ تورم نقطه به نقطه (9/39 درصد در آبان‌ماه) اين روند صعودي در ادامه سال نيز تداوم خواهد داشت. بررسي‌ها نشان مي‌دهد مهم‌ترين عوامل افزايش تورم در 9 ماهه اول سال 1397، تغيير در تركيب نقدينگي و افزايش سرعت گردش پول، نقدينگي افزايش يافته در سال‌هاي اخير و افزايش نرخ ارز بوده است. تورم در ادامه سال مي‌تواند تحت تأثير عوامل متعددي از جمله رشد نقدينگي و سرعت گردش پول، تحولات نرخ ارز، كسري بودجه، افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي باشد. از مجموع عوامل مطرح شده مي‌توان نتيجه گرفت كه تحولات شاخص قيمت مصرف‌كننده در ادامه سال1397 و سال 1398 تا حد زيادي تحت تأثير سياست‌گذاري‌ها و انتظارات خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵