کد مطلب: 33558
 
نخست‌وزیر جدید عراق کیست؟
 
رئیس جمهوری عراق پس از مدت ها کشمکش بر سر معرفی نخست وزیر، در نهایت حیدر العبادی، معاون ۶۲ ساله رئیس پارلمان را مأمور تشکیل دولت جدید کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۵رئیس جمهوری عراق پس از مدت ها کشمکش بر سر معرفی نخست وزیر، در نهایت حیدر العبادی، معاون ۶۲ ساله رئیس پارلمان را مأمور تشکیل دولت جدید کرد.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری شبکه العالم در گزارشی به مرور زندگی نامه العبادی پرداخته است: حیدر العبادی متولد سال ۱۹۵۲ در بغداد است. پدر او به نام جواد از پزشکان معروف و مدیر بیمارستان بیماری های روانی الجمله در بغداد و نیز بازرس کل وزارت بهداشت عراق بود که در سال ۱۹۷۹ همراه ۴۱ پزشک دیگر به علت مخالفت با رژیم بعث عراق مجبور به بازنشستگی شد و در لندن درگذشت که به علت جلوگیری رژیم بعث از دفن مخالفان خود در عراق، در همان لندن دفن شد.


تحصیلات:

حیدر العبادی دارای مدرک لیسانس مهندسی برق از دانشگاه تکنولوژی بغداد در سال ۱۹۷۷ است. وی مقاطع فوق لیسانس و دکتری را در دانشگاه منچستر انگلیس گذراند و در سال ۱۹۸۰ مدرک دکتری مهندسی الکترونیک و برق گرفت.

فعالیت سیاسی قبل از سقوط صدام:

وی هم اکنون رئیس دفتر سیاسی و سخنگوی حزب الدعوه و عضو شورای رهبری این حزب است. العبادی مسئولیت سخنگویی حزب الدعوه را در انگلیس و خارج آن برای افشای جنایات رژیم بعث و دفاع از ملت عراق به عهده گرفت و در مجامع بین المللی و سازمان ملل متحد مظلومیت مردم عراق را به گوش جهانیان رساند؛ در حالی که بسیاری از کشورهای جهان در آن زمان در قبال جنایات رژیم بعث سکوت کرده بودند.

در سال ۱۹۸۳ گذرنامه وی به دستور سرویس اطلاعاتی رژیم بعث عراق به اتهام مخالفت با رژیم صدام باطل شد.

رژیم بعث عراق سال ۱۹۸۲ دو برادر العبادی را که یکی استاد دانشگاه و دیگری کارمند دولت بود، به اتهام عضویت در حزب الدعوه اعدام کرد و سال ۱۹۸۱ برادر سومش را که دانشجوی سال دوم دانشکده پزشکی بود، به همین اتهام بازداشت کرد که این برادرش ۱۰ سال در زندان بود.

سمت های سیاسی پس از سقوط صدام:

العبادی در سال ۲۰۰۳ به سمت وزیر ارتباطات دولت عراق انتخاب شد و پس از آن در سال ۲۰۰۵ مشاور نخست وزیر عراق بود و برای پاکسازی شهر تلعفر از لوث القاعده و تروریست های تکفیری مسئولیت هماهنگ کننده کل این شهر را به عهده گرفت.

وی در سال ۲۰۰۶ وارد اولین مجلس نمایندگان منتخب عراق شد و هم اکنون نیز نماینده مجلس است.

فعالیت های شغلی:

العبادی ریاست مؤسسه تکنولوژی پیشرفته لندن را در سال ۱۹۹۳ به عهده گرفت و تا سال ۲۰۰۳ کارشناس تکنولوژی حمل ونقل سریع السیر در این شهر بود و در همین سال پس از سرنگونی رژیم بعث به عراق بازگشت. وی در سال ۲۰۰۱ یک اختراع را در زمینه حمل ونقل سریع السیر به ثبت رساند.

فعالیت های دیگر:

العبادی در کنار تخصص و شغل خود از فرایض دینی جدا نبوده است. وی استاد علوم قرآنی دانشکده اسلامی لندن از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۳ بود و کتابی درباره اسلام با عنوان "المختصر فی علوم القرآن" و همچنین کتابی درباره علوم قرآنی به زبان انگلیسی تألیف کرده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵