کد مطلب: 109088
 
صرفه‎جویی ۲۸ هزار یورویی با تعمیر توربین زیمنس در شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی
 
برای نخستین بار در سطح کشور، تعمیر تجهیز سیستم الکترونیک کنترل پره های هدایت کننده هوای ورودی به کمپرسور توربین زیمنس (VGV CONTROLLER) با سود و صرفه جویی ۲۸ هزار یورویی از سوی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی و با استفاده از توان متخصصان داخلی، انجام شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۰
به گزارش خبرنگار نکونیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیر عامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اعلام این خبر گفت: برای نخستین بار در کشور با تلاش متخصصان این شرکت، تعمیر تخصصی سیستم الکترونیک کنترل پره های هدایت کننده ورودی به کمپرسور (VGVC) توربین زیمنس SGT۴۰۰ ایستگاه تقویت فشار گاز نار، بومی سازی شد.
حمید ایزدی با اشاره به هزینه خرید ۳۰ هزار یورویی قطعه جدید، درباره عملکرد آن اظهار کرد: این تجهیز میزان دبی هوای ورودی به کمپرسور هوای توربین را کنترل و تنظیم می کند و اختلال در آن باعث بروز پدیده مخرب نوسان شدید هوای درون کمپرسور توربین (سرج) شده و صدمات جبران ناپذیری به توربین وارد می کند.
وی تصریح کرد: این توربین مهر ماه سال گذشته به دلیل ایراد در VGV CONTROLLER از مدار تولید خارج و فاز مطالعاتی تعمیر آن از سوی متخصصان زاگرس جنوبی در منطقه عملیاتی نار و کنگان آغاز شد. متخصصان اداره مهندسی تعمیرات با همراهی یکی از شرکت های داخلی از اسفند ماه سال گذشته تلاش خود را برای دستیابی به دانش تعمیر این تجهیز به کار گرفتند. سیستم الکترونیک کنترل پره های هدایت کننده هوای ورودی به کمپرسور توربین پس از ساعت ها کار مطالعاتی و با اجرای افزون بر ۵۰ برگ نقشه انجام شد و در خرداد ماه سال جاری توربین SGT۴۰۰ به صورت آزمایشی به چرخه تولید بازگشت و با اطمینان از صحت عملکرد تجهیز تعمیر شده همچنان در مدار تولید قرار دارد.
ایزدی با تاکید بر حمایت از متخصصان داخلی در سال "رونق تولید"، تصریح کرد: شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی چهار دستگاه توربین زیمنس SGT۴۰۰ در اختیار دارد که به منظور تقویت و استفاده از توان سازندگان داخلی، بومی سازی دانش و تکنولوژی تجهیزات صنعت نفت و گاز و کاهش وابستگی به خارج، به جای خرید و جایگزین کردن این تجهیز از شرکت سازنده، تعمیر آن با استفاده از توان متخصصان داخلی را در دستور کار قرار داد و به ازای خرید هر قطعه (VGV CONTROLLER) از خروج ۲۸ هزار یورو از کشور جلوگیری کرد. همچنین با توجه به استفاده از این مدل توربین در کشور، دستیابی به دانش فنی، تعمیر و ساخت قطعات آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی ضمن تشکر از تلاشگران اداره مهندسی تعمیرات و منطقه عملیاتی نار و کنگان و همچنین همراهی بخش خصوصی جهت دستیابی به دانش فنی تعمیر این تجهیز بر استفاده حداکثری از توان متخصصان و شرکت‎های توانمند داخلی تاکید کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵