کد مطلب: 40028
 
اکونومیست: اغلب «نفتی‌‌ها» نگران تداوم کاهش قیمت نفت هستند
احتمال توقف فعالیت 32 چاه نفتی در اروپا
 
بهای هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی اکنون به کمتر از ۵۸ دلار رسیده است. این در حالی است که در تابستان گذشته بهای هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی ۱۰۷ دلار بود. بهای نفت حتی از بهای آن در دوره رکود اقتصادی آمریکا در بهار سال ۲۰۰۹ نیز پایین‌تر رفته است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۴
بهای هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی اکنون به کمتر از ۵۸ دلار رسیده است. این در حالی است که در تابستان گذشته بهای هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی ۱۰۷ دلار بود. بهای نفت حتی از بهای آن در دوره رکود اقتصادی آمریکا در بهار سال ۲۰۰۹ نیز پایین‌تر رفته است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، اکونومیست می‌نویسد، شاید بسیاری از این کاهش قیمت نفت خشنود باشند اما آه و فغان «نفتی‌هایی» که از گوشه وکنار جهان برخاسته این شادی را کمرنگ می‌کند. صادرکنندگان نفت، سهامداران شرکت‌های نفتی و صاحبان صنایع حمل و نقل حاملان انرژی، و البته کسانی که به این افراد پول قرض می‌دهند، همگی نگران رسیدن نفت به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه هستند.
ارزش پول روسیه به‌شدت سقوط کرده است. در پانزدهم دسامبر هر ۶۰ روبل معادل یک دلار معامله شد. روپیه اندونزی نیز در ضعیف‌ترین موقعیت خود در شش سال گذشته قرار گرفته است. بازارهای
شرکت نفتی «بی پی» نیز تاکنون نزدیک به یک میلیارد دلار از بودجه برنامه‌های سرمایه‌گذاری خود کاسته است. شرکت‌های نفتی بزرگ دیگر نیز شرایط کم و بیش مشابه دارند. البته در این میان شرکت‌هایی مانند روسنفت که وابسته به دولت روسیه است و به لطف پول‌های بانک مرکزی این کشور توانسته خود را از غرق شدن نجات دهد، شرایط متفاوتی دارند
بورس اقتصادهای نوظهور هم در نه ماه گذشته مرتبا شاهد سقوط شاخص‌های سهام خود بوده‌اند.
اواخر هفته گذشته عبدالله سالم البدری، دبیر کل اوپک، گفت که هیچ دلیلی برای کاهش تولید نفت نمی‎بیند. وی با اعلام این‌که کاهش قیمت نفت بیش از اندازه بوده خواستار ارزیابی دلایل اصولی و پشت‌پرده کاهش کم‎سابقه بهای نفت در بازارهای جهانی شد.
البته دلایل این کاهش تاحدودی مشخص است. افزایش بهره‌وری، رشد ضعیف اقتصادی و استفاده از منابع انرژی جایگزین، همگی باعث کاهش چشمگیر تقاضا برای نفت شده است. با این حال کاهش تقاضا، در این میان یک عامل جزئی است. بزرگترین عامل افزایش تولیدنفت در کشورهایی است که عضو اوپک نیستند، به ویژه ایالات متحده آمریکا. این مسئله باعث شده تا شرایط کاملا با گذشته متفاوت باشد یعنی (به عنوان مثال) خبر تعطیل شدن دو ترمینال نفتی در لیبی که در روزگاری نه چندان دور می‎توانست باعث به هم ریختن بازارهای جهانی و افزایش شدید بهای نفت شود هیچ تغییری را در بازارهای جهانی ایجاد نمی‌کند. اما پرسشی که این روزها برای بسیاری مطرح شده، این است که اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت قصد دارند چه کاری انجام بدهند؟ به نظر می‌رسد که پاسخ این است: «هیچ».
چشم‌انداز تغییر در شرایط موجود چندان روشن نیست. این در حالی است که صدها میلیون دلار سرمایه‎گذاری برای استخراج منابع موجود انرژی مورد نیاز است. موسسه مشاوره‌ای وود مکنزی اعلام کرده که اگر قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار برسد (که اکنون رسیده است) ادامه کار ۳۲ چاه نفتی در اروپا که می‌توانند روزانه چهار میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کند، احتمالا متوقف خواهد شد. شرکت نفتی «بی پی» نیز تاکنون نزدیک به یک میلیارد دلار از بودجه برنامه‌های سرمایه‌گذاری خود کاسته است. شرکت‌های نفتی بزرگ دیگر نیز شرایط کم و بیش مشابه دارند. البته در این میان شرکت‌هایی مانند روسنفت که وابسته به دولت روسیه است و به لطف پول‌های بانک مرکزی این کشور توانسته خود را از غرق شدن نجات دهد، شرایط متفاوتی دارند. شاید روسیه ذخائر خارجی لازم برای انجام این کار را داشته باشد اما کشورهایی مانند ونزوئلا احتمالا تا این حد خوش‌شانس نیستند. با این حال دست اندرکاران نفتی در گوشه و کنار جهان گرچه هنوز امیدوارند که نفت به روزهای اوج خود بازگردد اما چیزی که در حال حاضر شاهد آن هستیم بلند شدن صدای فغان آن‌هاست؛ آن هم بلندتر از همیشه.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵