کد مطلب: 92715
 
افزایش قیمت بنزین در عربستان
 
عربستان سعودی با پیشبرد برنامه خود برای محدود کردن هزینه و کاهش وابستگی به نفت خام، درصدد افزایش قیمت‌های داخلی برای بنزین و سوخت جت است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۷
عربستان سعودی با پیشبرد برنامه خود برای محدود کردن هزینه و کاهش وابستگی به نفت خام، درصدد افزایش قیمت‌های داخلی برای بنزین و سوخت جت است.


به گزارش ایسنا، بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه گزارش کرد دولت عربستان سعودی قیمت بنزین را برای برابری با قیمت‌های بین‌المللی افزایش خواهد داد.

در سطح قیمت کنونی، قیمت بنزین گرید اکتان ۹۱ از حدود ۰.۷۵ ریال به حدود ۱.۳۵ ریال در هر لیتر افزایش خواهد یافت که افزایش حدود ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد.

به گفته یک منبع آگاه، دولت عربستان سعودی قصد دارد افزایش سایر قیمت‌های انرژی را تا اوایل سال ۲۰۱۸ به تاخیر بیاندازد.

انتظار می‌رود مقامات سعودی در سپتامبر یا اکتبر در خصوص این طرح تصمیم بگیرند.

وزارتخانه‌های دارایی و اقتصاد عربستان درباره این خبر حاضر به اظهارنظر نشدند.

اصلاح یارانه انرژی به همراه فروش سهم در نهادهای دولتی از جمله غول نفتی آرامکو، بخش کلیدی برنامه اصلاحات عربستان سعودی هستند.

عربستان که بزرگترین اقتصاد عربی است، قیمت‌های سوخت را در دسامبر سال ۲۰۱۵ افزایش داد و اعلام کرد قصد دارد در قیمت‌ها افزایش بیشتری صورت دهد.

با اینهمه کاهش ۰.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول، گستردگی چالش‌هایی که دولت ممکن است برای به‌سازی اقتصاد متکی به صنعت نفت با آن روبرو شود را نمایان ساخت.

امارات متحده عربی که دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب است، نخستین کشور در منطقه خلیج فارس بود که در اوت سال ۲۰۱۵ به حذف یارانه‌های سوخت اقدام کرد تا قیمت‌های بنزین و دیزل را با بازارهای نفت جهانی منطبق کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵