داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 75615
 
افزایش صادرات کالا از بنادر
 
براساس آمار منتشرشده سازمان بنادر، حجم صادرات نفتی بنادر طی هفت ماهه ابتدایی سال۹۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۹۷.۵ درصدی افزایش و واردات کالاهای غیرنفتی هم ،۱۰.۳ درصد کاهش یافته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۷
براساس آمار منتشرشده سازمان بنادر، حجم صادرات نفتی بنادر طی هفت ماهه ابتدایی سال۹۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۹۷.۵ درصدی افزایش و واردات کالاهای غیرنفتی هم ،۱۰.۳ درصد کاهش یافته است.
به گزارش خبرنگار مهر، بررسی عملکرد بنادر در هفت ماهه ابتدایی سال ۹۵ و مقایسه آن نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ نشان می دهد که صادرات کالاهای نفتی و غیرنفتی به ترتیب ۹۷.۵ و ۲۶.۳ درصد افزایش و واردات کالاهای نفتی ۴۶.۹ درصد و کالاهای غیرنفتی۱۰.۳ درصد کاهش یافته است، به عبارت دیگر، صادرات کالا در سال جاری رشد داشته؛ اما در زمینه واردات کالاهای غیرنفتی شاهد کاهش بوده‌ایم.

بر این اساس، میزان صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر کشور طی هفت‌ماهه گذشته ۲۶ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۴۱۵ تن بوده؛ در حالی که در سال ۹۴، حجم صادرات حدود ۲۱ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۱۴۲ تن بوده و صادرات کالاهای غیرنفتی رشد ۲۶.۳ درصدی داشته است، نگاهی به صادرات کالاهای نفتی نسبت به مشابه سال گذشته نیز نشان از رشد، ۹۷.۵ درصدی دارد.

حجم واردات کالاهای غیرنفتی از بنادر، در سال ۹۵، ۱۷ میلیون و ۹۹۶ هزار و ۵۴۹ تن بوده که این رقم در سال قبل، ۲۰ میلیون و ۶۱ هزار و ۴۶۸ تن ثبت شده، در واقع میزان واردات از بنادر طی ۷ ماهه گذشته نسبت به مشابه سال قبل، کاهش ۱۰.۳ درصدی داشته، ضمن اینکه واردات کالاهای نفتی هم در سال ۹۵ نسبت به ۹۴، حدود ۴۶.۹ درصد رشد داشته است.

ترانزیت کالا در بنادر، طی هفت ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۹۴، کاهش ۲ درصدی را تجربه کرده؛ یعنی در سال ۹۵، معادل ۲ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۷۷۹ تن تزانزیت کالا داشته‌ایم که در سال ۹۴، این رقم حدود ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار و ۹۵۱ تن بوده است، بنابراین ترانزیت کالاهای غیرنفتی هم وضعیت خوبی نداشته و افت ۷۰.۴ درصدی را نسبت به مشابه سال قبل داشته است.

تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی طی ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۵ نسبت به سال گذشته، افزایش ۶.۵ درصدی داشته است، در سال ۹۴ میزان تخلیه و بارگیری، ۵۰ میلیون و ۲۱۸ هزار و ۸۶۱ تن بوده؛ اما در سال ۹۵ این رقم به ۵۳ میلیون و ۴۷۰ هزار و ۵۱۳ تن رسیده است؛ ضمن اینکه تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی در سال ۹۵ نسبت به سال قبل، معادل ۸.۶ درصد افزایش یافته است.

گزارش سازمان بنادر همچنین از کاهش حجم شناورهای بالای هزار تن نسبت به سال قبل خبر داده و عدد ۵.۲ درصدی را ثبت کرده؛ اماحجم شناورهای زیر هزار تن، ۴.۲ درصد افزایش داشته است.

در عین حال، کل مسافرانی که طی هفت ماهه گذشته از بنادر ایران خارج شده‌اند، ۴ میلیون و ۷۳۶ هزار و ۵۵۸ نفر بوده‌اند که باتوجه به رقم سال گذشته یعنی ۵ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۳۰۸ نفر، شاهد کاهش ۸.۶ درصدی بوده‌ایم.

تعداد افرادی که به بنادر کشور وارد شده‌اند در این مدت، ۴ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۵۳۱ نفر بوده‌ است که این رقم در سال گذشته، ۵ میلیون و ۱۵۴ هزار و ۲۸۲ نفر به ثبت رسیده که نشانگر کاهش ۷.۷ درصدی ورود مسافران به کشور است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵