کد مطلب: 91545
 
طرح‎مطالعاتی توسعه میدان منصوری
 
شورای عالی مخازن شرکت ملی نفت ایران، طرح‌های توسعه مخزن بنگستان میدان منصوری که از سوی شرکت‎های لوک اویل روسیه و شرکت دولتی نفت اندونزی (پرتامینا) ارائه شده است، بررسی کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۲
شورای عالی مخازن شرکت ملی نفت ایران، طرح‌های توسعه مخزن بنگستان میدان منصوری که از سوی شرکت‎های لوک اویل روسیه و شرکت دولتی نفت اندونزی (پرتامینا) ارائه شده است، بررسی کرد.

به گزارش شانا، معاونت بررسی طرح‌های منابع هیدروکربوری برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است: یکصد و چهل و یکمین جلسه کمیته مشاوران مدیریت مخازن این شرکت با هدف بررسی طرح توسعه مخزن بنگستان میدان منصوری برگزار و در آن، طرح‎های ارائه شده از سوی شرکت لوک اویل و شرکت پرتامینا برای توسعه این میدان بررسی شد.

بر اساس این گزارش، طرح‎های ارائه شده و ویژگی‌های مخزن، برنامه‌های توسعه در فازهای مختلف، سناریوهای افزایش تولید و برنامه‎های ازدیاد برداشت در میدان منصوری در این جلسه بررسی شده است.

اعضای شورای عالی مخازن در این نشست، دیدگاه‌های خود را در باره طرح‎های ارائه شده، راهکارهای بهبود کیفیت مطالعه و کاهش عدم قطعیت‎های موجود مطرح کردند و سرانجام درباره تعیین خط پایه تخلیه میدان منصوری نتیجه‌گیری شد.

میدان نفتی منصوری در جنوب غرب ایران و ۴۵ کیلومتری جنوب شرق اهواز در ناحیه فروافتادگی دزفول شمالی قرار گرفته است. این میدان از سمت شمال در مجاورت میدان اهواز، از غرب در مجاورت میدان آب‌تیمور و از شمال شرق، در مجاورت میدان شادگان است. میدان منصوری با استفاده از روش‎های ژئوفیزیکی در سال ١٣۴۲ شناسایی و در همان سال با حفر چاه شماره ١، مخازن آسماری و بنگستان آن کشف شد.

مخزن بنگستان میدان منصوری با طول تقریبی ۴٣ کیلومتر و عرض ۵ تا ٦ کیلومتر در امتداد شمال غربی و جنوب شرقی میدان کشیده شده است. تولید از این مخزن از سال ١٣۵۲ از طریق چاه شماره ۲ آغاز و تا نیمه دوم سال ١٣۵۴ ادامه داشت. سپس تولید در این مخزن به مدت ١۵ سال متوقف و از نیمه دوم سال ١٣٦٩ از سر گرفته شده است و تاکنون ادامه دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵