کد مطلب: 36915
 
معادلات نفت جهان به ضرر اوپک تغییر می کند
آمریکا و روسیه قدرتهای جدید نفتی جهان
 
تغییر معادلات نفت جهان، از کاهش قدرت تاثیرگذاری اوپک و قدرت گرفتن دو ابرقدرت دوران جنگ سرد در بازارهای جهانی نفت حکایت می کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۲
تغییر معادلات نفت جهان، از کاهش قدرت تاثیرگذاری اوپک و قدرت گرفتن دو ابرقدرت دوران جنگ سرد در بازارهای جهانی نفت حکایت می کند.
به گزارش نکونیوز، روسیه و آمریکا طی سالهای اخیر گامهای بلندی برای افزایش تولید نفت و گاز برداشته اند تا از این طریق تاثیرگذاری خاورمیانه و همچنین کشورهای عضو اوپک را کاهش دهند. بر اساس آمارهای جدید بین المللی، میزان تولید نفت روسیه در ماه گذشته به ۱۰ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه در روز رسیده که نیم میلیون بشکه در روز بیش از تولید نفت عربستان است. در حقیقت روسیه به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده است. آمریکا نیز در حال طی کردن سیر صعودی تولید نفت خود است بطوریکه میزان تولید نفت این کشور در ابتدای سال میلادی آینده از ۹ میلیون بشکه در روز فراتر خواهد رفت. این کشور هم اکنون در رتبه سوم بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان قرار گرفت. برنامه ریزیهای آمریکا برای افزایش تولید نفت این کشور تا سال ۲۰۱۹ بر این مبنا صورت گرفته که تولید نفت این کشور روزانه از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز نیز عبور کند.
سبقت گرفتن روسیه از عربستان و همچنین برابری نسبی تولید نفت آمریکا و عربستان نشان می دهد در آینده ای نزدیک، رقابت برای کسب عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان بین آمریکا و روسیه جریان خواهد داشت و عربستان که همواره پیرو سیاستهای آمریکا بوده در تغییر این سیاستها نمی تواند نقش چندانی داشته باشد. سایر تولیدکنندگان نفت جهان نیز کمتر از ۴ و نیم میلیون بشکه در روز نفت تولید می کنند و مجموع تولید نفت کشورهای عضو اوپک تنها ۵ میلیون بشکه در روز بیش از تولید نفت دو کشور آمریکا و روسیه است. بنابریان به نظر می رسد در حال تغییر معادلات نفت جهان به ضرر اوپک و قدرت گرفتن هر چه بیشتر دو کشور آمریکا و روسیه در تولید نفت هستیم و کارشناسان و صاحبنظران و همچنین سیاستگذاران نفتی کشورمان لازم است در تحلیهای خود این موضوع را مورد توجه قرار دهند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵