کد مطلب: 62295
 
20 محور سخنان زنگنه در کنفرانس خبری 20 بهمن
 
کنفرانس خبری وزیر نفت، امروز (سه شنبه) در شرایطی برگزار شد که با توجه به طرح برخی انتقادات درباره موضوع IPC بخش مهمی از سخنان زنگنه به موضوع قراردادهای نفتی اختصاص داشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۸
کنفرانس خبری وزیر نفت، امروز (سه شنبه) در شرایطی برگزار شد که با توجه به طرح برخی انتقادات درباره موضوع IPC بخش مهمی از سخنان زنگنه به موضوع قراردادهای نفتی اختصاص داشت.
به گزارش نکونیوز، کنفرانس خبری امروز وزیر نفت به سه بخش تقسیم شده بود که بخش نخست آن ارائه گزارش عملکرد، بخش دوم طرح موضوعات مرتبط با قراردادهای نفتی و بخش سوم نیز پاسخ به پرسشهای خبرنگاران بود. اما در مجموع مهمترین سخنان زنگنه در کنفرانس خبری ۱۲۰ دقیقه ای روز بیستم بهمن ماه ۹۴ را می توان در بیست محور ذیل خلاصه کرد:
۱-پارس جنوبی:وقتی دولت کار خود را آغاز کرد از ۱۷ فاز نیمه تمام، ۷ فاز را در اولویت اول و ۱۰ فاز دیگر را در اولویت دوم قرار دادیم که ۷ فاز اول، به بهره برداری رسیده اند و فازهای دیگر تا پایان دولت، به بهره برداری می رسد. هر چند که اگر مشکل مالی نداشتیم امسال چند فاز دیگر نیز به مدار تولید می آمد.
۲-سوخت نیروگاهها : در سال ۹۲، ۴۵ درصد سوخت نیروگاهها گار مایع بود که سال گذشته به ۲۷ درصد کاهش یافت و امسال به ۱۷ درصد می رسد. این درحالیست که مصرف سوخت نیروگاهها سالیانه حدود ۶ تا ۷ درصد افزایش یافته است.
۳-افزایش تولید نفت : افزایش ظرفیت تولید نفت کشور به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز، سیاست کلی نظام است که با اولویت میادین نفتی مشترک که اولویت اصلی آن میادین مشترک غرب کارون است صورت می گیرد. افزایش میزان تولید هم عمدتا از خشکی است. البته هنوز یخ های عمیق تحریم به طور کامل آب نشده و باید حوصله کنیم. مشتری و قرارداد داریم اما بخشی از بانکها و بیمه ها هنوز نگرانی هایی دارند چراکه در دوران تحریم ما، به دلیل مشارکت، جریمه های سنگینی پرداخت کرده اند.
۴- تولید پتروشیمی: به قیمت پایه سال ۱۳۹۰، تولید پتروشیمی کشور در سال ۹۲ حدود ۱۶ میلیارد دلار بود که در سال جاری به ۱۸ میلیارد دلار می رسد و با افتتاح طرح های جدید در سال ۹۶، به ۲۲ میلیارد دلار خواهد رسید.
۵- کیفیت بنزین تولیدی : در سال ۹۲، میزان تولید بنزین یورو ۴ ما ۲.۵ میلیون لیتر در روز بود که در سال جاری به ۲۴ میلیون لیتر در روز رسیده و با افتتاح فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال آینده، که تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، کل بنزین موردنیاز داخلی کشور با کیفیت یورو ۴ و ۵ در داخل تولید می شود.
۶- گازرسانی روستایی : یکی از محورهای پنچ گانه اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری مشخص کرده اند عدالت محوری است که در گازرسانی به سیستان و بلوچستان و روستاها مصداق پیدا می کند. گازرسانی روستایی کار بزرگی بود که امسال به ۸۰۰ هزار خانوار روستایی گازرسانی شده و این روند ادامه دارد.
۷- مبارزه با قاچاق و فساد : با اجرای طرح توزیع گازوئیل بر مبنای بارنامه، مصرف گازوئیل حدود ۴ تا ۵ میلیون لیتر در روز کاهش یافت. درباره مبارزه با فساد هم فساد معروف اسمشو نمی بریم هم همچنان قرار است هفته آینده بدهی نفتی خود را پرداخت کند که ماههاست هفته آینده نرسیده است!
۸- سرمایه گذاری در نفت : در برنامه پنجساله ششم توسعه، نیاز به ۱۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بالادستی و ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در پایین دستی در پتروشیمی ها و پالایشگاهها هستیم که باید از طریق منابع خارجی تامین شود چراکه منابع داخلی، کفاف هزینه های جاری ما را هم نمی دهد. در میاید نمشترک و بویژه بالا بردن ضریب بازیافت نفت از مخازن باید فناوری و سرمایه وارد کشور شود. البته برای فناوری، اتکا به خارجی ها نیست و قراردادهایی در بالادست و پایین دست با تعدادی از دانشگاهها و پژوهشگاهها منعقد شده و خارجی ها برای مشارکت باید با داخلی ها همکاری کنند.
۹- قراردادهای نفتی : قراردادهای آی پی سی مصوبه دولت است و ملاک ما نیز همان است که قابل استناد باشد. تاکنون هیچ قراردادی بسته نشده می گویند لغو شود. انتقاد برخی منتقدان، منوط کردن بازپرداخت سرمایه شرکتهای خارجی به بخشی از محصول است که این موضوع در برنامه های چهارم و پنجم توسعه بوده و شورای محترم نگهبان هم آن را تایید کرده و در زمان آقای احمدی نژاد هم قراردادهای میادین یاران، آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، آذر و یادآوران به همین صورت با شرکتهای داخلی و چینی منعقد شده است.
۱۰ – بیع متقابل جدید : قراردادهای جدید همان بیع متقابل است با دو تغییر. اول اینکه در قراردادهای جدید، اکتشاف و توسعه با هم پیوند دارند و اگر شرکتی میدانی را کشف کرد توسعه میدان نیز به همان شرکت می رسد. دوم اینکه شرکتهای خارجی ضمانت تولید می دهند اما مشروط به آنکه بهره برداری از میدان به آنها سپرده شود و در تولید نقش داشته باشد.
۱۱- منتقدان : آقای توکلی به عنوان مخالف من در مجلس صحبت کرد اما مخالف محترمی است و به عنوان نماینده مجلس، او را قبول دارم. با هم چندین بار درباره قراردادها صحبت کرده ایم. اما وقتی کسی می گوید قراردادهای جدید، خیانت است دیگر صحبتی نمی ماند. چون انتقاد باید مشخص باشد. اصل باید این باشد که به هم حسن نظر داشته باشیم و همدیگر را تحمل کنیم. امام خمینی (ره) بعد از اینکه دختران و پسران را به عقد هم در می آوردند سه کلمه می گفتند : با هم بسازید. همه زندگی سیاسی کشور هم همین سه کلمه است. مدارا و تحمل کنیم، مخالف باشیم اما متنفر نباشیم.
۱۲- پتروپارس و مپنا : زمانی که در وزارت نیرو بودم مپنا را ایجاد کردم و در دوره قبلی در وزارت نفت پتروپارس را شکل دادم. اما هر کار جدیدی می کردم باید در جاهایی توضیح می دادم. در مورد پتروپارس پایم به دم زندان رسید. به من می گفتند سرمایه مادی پتروپارس کم است و من می گفتم سرمایه این شرکت نیروی انسانی و مغزافزاری آن است. ۸ سال آزار دیدم تا فهمیدند پتروپارس خوب است. حالا می گویم باید شرکتهای ایرانی اکتشاف و استخراج باید ایجاد کنیم. اما انتقاد می کنند. بعدا نگویید چرا بعد از یکصد سال در کشورمان چنین شرکتهایی نداریم.
۱۳- عرضه نفت خام در بورس : با عرضه نفت خام در بورس مشکلی ندارماما در بدنه برخی طبق عادت مخالفت می کنند. من به این کار اعتقاد دارم و آن را به نفع کشور می دانم. هرچند رقم آن بالا نیست اما این کار باید جا بیفتد.
۱۴- سرنوشت کارت سوخت : موافق ادامه استفاده از کارت هوشمند سوخت برای بنزین نیستم. چرا که به روز نگه داشتن تجهیزات مربوطه هزینه دارد ضمن اینکه در شرایطی که سهمیه بندی بنزین به پایان رسیده اطلاعات چندان مفیدی به ما نمی دهد به همین دلیل کارت سوخت برای بنزین توجیه ندارد. اما برخی موافق آن هستند و من تصمیم گیری در این مورد را به دولت واگذار کرده ام.
۱۵- چشم انداز پتروشیمی : تغییر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تغییری جوانگرایانه بود تا در پتروشیمی با انرژی بیشتری کارها انجام شود. خصوصی سازی در پتروشیمی به هر حال صورت گرفته و واقعیتی است که نمی توان آن را تغیر داد. تلاش ما این است که به سرمایه گذاران بخش عمومی کمک کنیم و برای تامین خوراک نیز شرایط را فراهم سازیم و سرمایه گذاران خارجی را جذب کنیم. ما نه می خواهیم و نه قانونا می توانیم در این حوزه سرمایه گذاری کنیم اما زیربناها و امکانات را فراهم می کنیم.
۱۶- کرسنت : من به زودی با لحاظ کردن مواردی که شورای عالی امنیت ملی مشخص کرده درباره کرسنت صحبت می کنم. اما نمی دانم برخی صحبت درباره کرسنت بر خلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی را افتخاری برای خود می دانند؟ آنها حرفهایی می زنند که طرف مقابل به آن استناد می کند و این به ضرر ماست. درخواست می کنم به منافع ملی توجه کنید.
۱۷- قرارداد گازی با ترکیه : دو نکته در قراردادهای گازی وجود دارد. اول اینکه اجبار داریم در مورد قراردادهای گازی صادرات با خط لوله، قرارداد درازمدت باشد و دوم اینکه قیمت اولیه مهم نیست و امکان تجدیدنظر در مورد قیمت در طول قرارداد وجود دارد همانطور که در مورد کرسنت هم بیان کرده بودم. ترکیه دوبار تقاضای تجدید نظر در قیمت گاز را مطرح کرده که یک بار ۱۲ درصد تخفیف گرفته و یک بار هم تقاضای تخفیف و خسارت به میزان ۶۲.۵ درصد داشت. در دیدار آقای روحانی و آقای اردوغان، آقای روحانی به طرف مقابل گفت که اگر به اندازه روسیه از ما گاز بخرید تخفیف می دهیم و آنها گفتند شما ۵۰ درصد تخفیف بدهید تا نه به اندازه روسیه، اما بیشتر از شما گاز بخریم که در نهایت دو طرف به توافق نرسیدند و ادعای آنها در دادرسی بین المللی سرانجام تنها به میزان حدود ۱۳ درصد تایید شد.
۱۸- صادرات گاز به پاکستان : ما همچنان به صادرات گاز به پاکستان متعهد و علاقه مند هستیم. پاکستان از ابتدای سال ۲۰۱۵ تخلف کرده و باید طبق قرارداد، به ما خسارت بدهد اما اولویت ما این است که قرارداد، اجرای بشود و به همین دلیل یک ماه پیش از وزیر پاکستان دعوت کردم درباره این موضوع در تهران مذاکره کنیم.
۱۹- خوراک گاز مایع : بعضی از پتروشیمی های با خوراک گاز مایع می گفتند که با تخفیف ۵ درصد خوراک نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند. این درحالیست که مزیت ما در ایران خوراک گازی است و قیمت نفتا و کاندنسیت را بیش از این نمی توانیم پایین بیاوریم. تلکنولوژی در حال تحول است و اگر کارخانه ای نمی تواند با خوراک مایع در شرایط فعلی فعالیت کند ادامه ندهد. قرار نیست همه شرکتها و کارخانه ها به هر قیمتی تا ابد بمانند.
۲۰- طلب نفتی ایران : رقم طلب نفتی شرکت ملی نفت از شرکتهای خارجی – جدا از سهمی که مربوط به بانک مرکزی است – حدود ۴ میلیارد دلار است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵