کد مطلب: 78649
 
علیرغم توافق دو روز پیش بین دو کشور
ترکمنستان گاز ایران را قطع کرد
 
علیرغم توافق قبلی بین ایران و ترکمنستان، صادرات گاز به ایران از صبح امروز (یکشنبه) به طور ناگهانی قطع شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۸
علیرغم توافق قبلی بین ایران و ترکمنستان، صادرات گاز به ایران از صبح امروز (یکشنبه) به طور ناگهانی قطع شد.
به گزارش نکونیوز، صادرات گاز ترکمنستان به ایران در شرایطی قطع شد که دو طرف پس از مذاکرات پیگیر که عصر جمعه به ثمر رسید، برای تداوم صادرات گاز به ایران به توافق رسیدند. ترکمنستان مدعی دریافت مبلغی بیشتر بود که ایران با این امر مخالفت کرده بود اما سرانجام ترکمنستان پذیرفت که صادرات گاز به ایران را ادامه دهد و ایران نیز پذیرفت ادعای ترکمنستان درباره بدهی قبلی را بررسی کند. اما هنوز جوهر این توافق خشک نشده بود که امروز ترکمنستان، بازی را به هم زد و صادرات گاز به ایران را قطع کرد. گاز ترکمنستان تنها ۳ درصد از نیاز ایران را تامین می کند اما این واردات برای استانهای شمالی کشور در فصل سرما بسیار ضروری است. هرچند شرکت ملی گاز اعلام کرده تدابیر لازم برای تامین گاز شمال کشور با قطع گاز ترکمنستان اندیشیده شده است و جای نگرانی نیست.
در همین راستا شرکت ملی گاز درباره قطع گاز وارداتی از ترکمنستان به ایران اطلاعیه ای صادر کرد که در آن آمده است :به آگاهی ملت شریف ایران می رساند براساس قراردادی که از بیست سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز منعقد شده است بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می شود. اما در طول این مدت هر از گاهی رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد از شرکت ترکمنی سر زده است که مهمترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ۸۶ بود که متأسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و ا فزایش ۹ برابری قیمت گاز شد.
در ۳ سال اخیر و با تلاشهای صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت.
اما شرکت ترکمن گاز بطور ناگهانی و خارج از توافق بعمل آمده به صورت غیر منطقی و در اقدامی مغایر با چهارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند ، از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است. از آنجا که این رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد فی مابین دو شرکت می باشد، ما همچنان بر موضع به حق خود پافشاری نموده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز، اعلام می داریم در سایه سخت کوشی پرسنل زحمتکش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفاً با صرفه جویی در نیروگاهها و صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می توان آن را جبران نمود.
همچنین به آگاهی می رسانیم همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از بروز مشکل در شبکه گاز خانگی استانهای شمالی در دورهسرما در نظر گرفته اند و با یاری خداوند و همراهی مردم این دوره سرما نیز با حداقل مشکل سپری خواهد شد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵