داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 89179
 
قطار تجارت ایران و پاکستان جان گرفته
 
رئیس سازمان راه آهن شهر 'کویته' پاکستان با اعلام این خبر که میزان تردد قطار باری میان ایران و پاکستان در سال جاری نسبت به سال گذشته بطور چشمگیری افزایش یافته است، گفت: افزایش حجم تجارت میان دو کشور، باعث افزایش تردد قطار باری شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۸
رئیس سازمان راه آهن شهر 'کویته' پاکستان با اعلام این خبر که میزان تردد قطار باری میان ایران و پاکستان در سال جاری نسبت به سال گذشته بطور چشمگیری افزایش یافته است، گفت: افزایش حجم تجارت میان دو کشور، باعث افزایش تردد قطار باری شده است.
'محمد ظفر اقبال' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شرایط کنونی، هر ماه هفت قطار باری میان کویته و زاهدان رفت و آمد می کند که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش چندبرابری داشته و تقریبا قابل مقایسه با سال های قبل نیست.
'این افزایش در تردد قطارهای باربری میان کویته و زاهدان، قطعا حاکی از رشد سریع حجم تجارت میان دو کشور در یکی دو سال اخیر است.'
منحنی مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان که در سال های گذشته، بطور مستمر سیر نزولی داشت، پس از امضای برجام در سال 1394، به تدریج روند صعودی خود را آغاز کرد به گونه ای که در پایان سال 1395، دو کشور شاهد افزایش 35 درصدی در مبادلات تجاری فیما بین بودند.
آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور تنها 861 میلیون دلار بوده است. این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.
اعداد و ارقام مربوط به سال 1395 حاکی است حجم تجارت دوسویه بین ایران و پاکستان در این سال، به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.
'مهدی هنردوست' سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز بخش عمده فعالیت های خود را معطوف فراهم کردن زمینه رشد همکاری های اقتصادی و مبادلات تجاری دو کشور کرده است.

** خط آهن کویته-زاهدان، نیازمند تعمیرات فوری
رئیس سازمان راه آهن کویته گفت: افزایش تردد قطارها درشرایطی است که خط آهن کویته - زاهدان به ویژه از کویته تا منطقه مرزی تفتان(در خاک پاکستان) به دلیل قدیمی بودن، دارای اشکالاتی است و نیازمند رسیدگی و انجام کارهای تعمیراتی فوری است.
محمد ظفر اقبال اظهار داشت: قطار باری محصولاتی نظیر سیمان مواد شیمیایی و پتروشیمی را از ایران به پاکستان حمل می کند و برخی محصولات غذایی و کشاورزی را نیز از پاکستان به ایران می برد. البته تنوع محصولات صاداراتی و وادراتی میان دو کشور بیشتر از موارد ذکر شده است ولی در شرایط کنونی، بیشتر شامل این اقلام است.
وی با اشاره به مشکلات فنی و خرابی های خط آهن از کویته تا منطقه مرزی تفتان گفت: با توجه به حجم رو به رشد حمل و نقل کالا میان دو کشور، این خط ریلی نیازمند تعمیرات فوری است و ما خواستار حمایت راه آهن ایران برای بهبود شرایط این خط ریلی هستیم.

** مسافران قطار، در انتظار بهبود کیفیت ریل
این مسئول راه آهن پاکستان با اشاره به اهمیت و حجم قابل توجه مسافر بین دو کشور نیز گفت: در صورتی که مشکلات مربوط به خط آهن کویته – زاهدان برطرف شود، این ظرفیت وجود دارد که قطار مسافربری بین دو کشور نیز راه اندازی شود و راه اندازی قطار مسافربری، خدمت بسیار بزرگی به بخش گردشگری دو کشور به ویژه برای زائران پاکستانی خواهد بود که همواره به ایران و یا عتبات عالیات سفر می کنند.
'اما در شرایط کنونی به دلیل پایین بودن کیفیت خط آهن، قطارها مجبور به حرکت با سرعت پایین هستند و به همین دلیل طی مسافت کویته تا زاهدن با قطار چند روز طول می کشد. به همین دلیل مسافران فعلا مسیر جاده ای را برای تردد میان دو کشور ترجیح می دهند اما درصورت بهبود کیفیت خط ریل، بدون تردید، تردد با قطار بسیار آسان تر، امن تر و ارزان برای مسافران خواهد بود.
محمد ظفر اقبال در خصوص امنیت مسیر خط آهن کویته-زاهدان، گفت: خوشبختانه مشکلات امنیتی در این زمینه نداریم و قطارها در هر ساعتی از شبانه روز به راحتی می توانند در مسیر تردد کنند.
خط آهن کویته زاهدان، بخش مهمی از طرح بزرگ 'قطار اکو' است که در صورت اجرا، اسلام آباد-تهران-استانبول از طریق خط آهن با هم متصل خواهند شد. مجموع طول مسیر ریلی کویته تا زاهدان 732 کیلومتر است که بخش عمده آن در خاک پاکستان قرار دارد.
هفته گذشته نهمین نشست کارگروه طرح ارتباط ریلی اسلام آباد-تهران-استانبول معروف به 'قطار اکو' با حضور 'خواجه سعد رفیق' وزیر راه آهن پاکستان در اسلام آباد و با محوریت تسریع در رفع موانع موجود در مسیر اجرایی شدن این طرح برگزار شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵