کد مطلب: 66589
 
نفت در هفته ای که گذشت
نمودهای رشد صنعت نفت در پسابرجام
 
هفته ای که گذشت، صنعت نفت شاهد چند نمود از آثار لغو تحریمها در پسابرجام بود. آثاری که با ارائه آماری از افزایش تولید نفت و چشم انداز پیش روی آن آغاز شد و با اعلام افزایش تولید محصولات پتروشیمی و همچنین رفع مشکل نفتکش های ایرانی همراه بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۹
هفته ای که گذشت، صنعت نفت شاهد چند نمود از آثار لغو تحریمها در پسابرجام بود. آثاری که با ارائه آماری از افزایش تولید نفت و چشم انداز پیش روی آن آغاز شد و با اعلام افزایش تولید محصولات پتروشیمی و همچنین رفع مشکل نفتکش های ایرانی همراه بود.
به گزارش نکونیوز، روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، وزیر نفت با اعلام این که ازدیاد برداشت از میادین قدیمی از اولویت های وزارت نفت است، گفت: در صورت ساخت ١٠ قلم گروه کالایی در صنعت نفت، ایران در منطقه در این صنعت صاحب حرف خواهد شد. امیدواریم با همکاری دانشگاههای کشور بتوانیم فناوریهای موردنیاز را برای این منظور به دست آوریم. همان روز مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) با بیان این که امسال ٩٠ هزار بشکه به ظرفیت تولید میدانهای غرب کارون اضافه می شود، افزود: در مجموع دو سال اخیر و امسال، ظرفیت تولید غرب کارون به ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز افزایش می یابد. عبدالرضا حسین نژاد در سومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران با بیان این که تولید آزادگان جنوبی با حفاری سه حلقه چاه تولیدی علاوه بر تولید قبلی ٧٥٠٠ بشکه افزایش یافته است، افزود: تا پایان شهریورماه، ٦٠ هزار بشکه به ظرفیت تولید آزادگان جنوبی علاوه بر ٥٠ هزار بشکه قبلی اضافه خواهد شد. یک روز بعد "بیژن نامدار زنگنه" که در دومین روز از همایش فرآیند قانونگذاری، الزامات و راهکارها با حضور نمایندگان منتخب دوره دهم سخن می‌گفت، تصریح کرد: زمانی که کار دولت یازدهم را آغاز کردیم تولید نفت‌مان به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده بود و کمبود گاز در شبکه به شدت آزاردهنده شده بود اما امروز حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز تولید می کنیم. وزیر نفت گفت: ما تا پیش از رسیدن به تولید چهار میلیون بشکه نفت در روز هیچ مذاکره‌ای بر سر میزان تولید نفت‌مان با هیچ کشوری و در هیچ سطحی نمی‌کنیم و جوک‌های عربستان برای ما هیچ جایگاهی ندارد.
جهش ۲۶ درصدی صادرات پتروشیمی
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی روز یکشنبه در نشست خبری در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه نفت تهران از رشد ۲۶ درصدی صادرات محلوات پتروشیمی پس از اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها خبر داد. مرضیه شاهدایی افزود: پس از اجرایی شدن برجام مبادلات بانکی و بیمه ای روانتر شده و بسترها برای افزایش صادرات ایجاد شده است. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اضافه کرد: پس از رفع تحریم ها، محصولات پتروشیمی ایران به همه بازارهای بین المللی از جمله اروپا و آمریکا جنوبی صادر می شود.
مشکل بیمه نفت‌کش‌ها حل شده است
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت روز سه شنبه از حل مشکل بیمه پی اند آی کلاب (P&I CLUB) نفتکش‌ها خبر داد. امیرحسین زمانی نیا با اشاره به استقبال گسترده شرکت‌های خارجی از بیست ویکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تعامل شرکتهای خارجی و داخلی افزایش یافته است. مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران نیز روز چهارشنبه گفت: انتظار داریم در ژوئن ۲۰۱۶ (خردادماه) نخستین کشتی‎های نفتکش این شرکت تردد خود را به بنادر اروپایی از سر بگیرند که نخستین تردد این نفتکش‌ها به اروپا پس از تحریم‌های غرب است. کاپیتان نصرالله سردشتی در همایش بین‎المللی LPG که در تهران و با حضور نمایندگان ۶۵ کشور جهان برگزار شد، ضمن معرفی شرکت ملی نفتکش ایران(NITC )به عنوان بزرگترین شرکت کشتیرانی نفتی جهان گفت:شرکت ملی نفتکش با دارا بودن بزرگترین ناوگان حمل و نقل دریایی مواد نفتی جهان سعی کرد از یک‎سال و نیم پیش و قبل از اجرای برجام، خود را برای ورود دوباره به بازارهای اروپا آماده کند. مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران افزود: در این راستا با موسسات رده‎بندی معتبر بین‎المللی وارد گفتگو شدیم و توانستیم رده‎بندی و کلاس کشتی‎هایمان را نهایی کنیم علاوه براین روند فعالیت خود را با کلوپ‎های بیمه‎ای P&I مشخص کرده و تعمیرات اساسی مورد نیاز کشتی‎هایمان را نیز انجام داده‎ایم تا بتوانیم به بهترین شکل به بازارهای اروپا بازگردیم.
باز هم اعتراض به تعهدات استخدامی نفت
بعد از ماجرای آزمون‌های استخدامی شرکت نفت که در سال گذشته با اعتراض‌هایی نسبت به عدم اعلام به موقع نتایج و طی فرآیند استخدام همراه بود، این بار فارغ‌التحصیلان دانشکده نفت مقابل این وزارتخانه در اعتراض به عدم پایبندی برای استخدام آنها تجمع کردند اما بنا به گفته معترضان چند نفر از آنها روز یکشنبه بعد از دو روز توانستند با معاون وزیر ملاقات کنند. جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشکده نفت که شنبه و یکشنبه در مقابل وزارت نفت تجمع کرده بودند می گفتند برخلاف وعده و تعهدی که به آنها برای تحصیل در این دانشکده داده شده که بعد از اتمام تحصیلات به استخدام شرکت ملی نفت و یا شرکت‌های تابع آن درآیند، چنین نشده و این افراد بلاتکلیف مانده‌اند.
توضیح درباره بدهی بابک زنجانی
روز چهارشنبه وکیل‌مدافع بابک زنجانی در رابطه با میزان بدهی موکلش و اموالی که از وی شناسایی شده، توضیحاتی را ارائه داد. رسول کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا گفت: بدهی بابک زنجانی بر اساس رأیی که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر کرده مبلغ ۱ میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو است. حال اصحاب دعوی می‌توانند ادعاهای متفاوتی را داشته باشند کما اینکه شرکت نفت مدعی است بدهی موکلم بیش از این مبلغ است. اما نه ادعای ما و نه ادعای شرکت نفت خیلی وجاهت قانونی ندارد و آن چیزی که می‌تواند ملاک و مستند قرار گیرد، چیزی است که در رأی دادگاه مطرح شده است. وکیل مدافع بابک زنجانی خاطرنشان کرد: ظاهراً شرکت نفت ادعا کرده که بدهی موکلم ۳ میلیارد یورو است. حتی آنها می‌توانند مدعی باشند که میزان بدهی ۱۰ میلیارد یورو است. اما موضوع این است که هر ادعایی تا زمانی که در مرجع صالح اثبات نشود صرفاً ادعاست. کما اینکه موکل من نیز می‌تواند مدعی شود که کل بدهی را پرداخت کرده است؛ لذا اینگونه ادعاها ملاک نیست. مبلغی که دادگاه در رأی ذکر کرده ملاک است و از حیث میزان و رقم بدهی همان مبلغ ۱ میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو درست است، الباقی وجاهت منطقی و قانونی ندارد.
تایید طرح اساسنامه شرکت ملی نفت ایران
روز پنجشنبه (دیروز) طرح اساسنامه شرکت ملی نفت ایران که پس از کش و قوس‌های فراوان به تصویب مجلس رسیده بود، از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی دانسته نشد. طرح اساسنامه شرکت ملی نفت ایران که با اصلاحاتی در جلسه مورخ. ٢٣ فروردین ماه امسال، مطابق فراز دوم اصل هشتاد و پنجم (٨٥) قانون اساسی به تصویب کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ٢٢ اردیبشهت ماه ٩٥ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵