کد مطلب: 105596
 
مصوبه مجلس، فرصتی برای خانه تکانی و جوانگرایی
شمارش معکوس برای پایان محافظه کاری و رکود در نفت
 
مصوبه مجلس شورای اسلامی که با ماهها تاخیر به تصویب رسید و زمینه ساز بازنشستگی جمعی از مدیران قدیمی صنعت نفت می شود که تمایلی به ترک صندلی های قدرت نداشتند، اکنون فرصتی برای خانه تکانی و جوانگرایی در نفت ایجاد کرده است. مشروط به آنکه وزیر نفت از این فرصت، برای میدان دادن به جوانان استفاده کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۳
مصوبه مجلس شورای اسلامی که با ماهها تاخیر به تصویب رسید و زمینه ساز بازنشستگی جمعی از مدیران قدیمی صنعت نفت می شود که تمایلی به ترک صندلی های قدرت نداشتند، اکنون فرصتی برای خانه تکانی و جوانگرایی در نفت ایجاد کرده است. مشروط به آنکه وزیر نفت از این فرصت، برای میدان دادن به جوانان استفاده کند.

به گزارش نکونیوز، سالهاست وزارت نفت به طور خاص، و مجموعه دولت به طور عام، اسیر مدیریتهای قدیمی و مدیران بازنشسته ای هستند که میدان عمل را به روی جوانان عملگرا بسته اند. در دولت اول روحانی به دلیل مشکلات بازمانده از تحریمها و مدیریت ضعیف دولت اصولگرا، مسئولان بر ضرورت استفاده از تجربه مدیران باتجریه تاکید می کردند تا دوران تحریم سپری شده و برجام حاصل شود. اما با رفع تحریمها هم هیچ اتفاق مثبتی برای میدان دادن به مدیران جوان رخ نداد و در دولت دوم روحانی هم به جز یک مدیر بسیار جوان، اغلب وزرا و مدیران از بین افرادی انتخاب شدند که یا به سن بازنشستگی رسیده اند یا در شرف بازنشستگی هستند. صنعت نفت نیز از این قاعده کلی مستثنی نبود و علاوه بر وزیر نفت که خود، بازنشسته است، سه معاون وزیر و جمعی از مدیران کلیدی صنعت نفت نیز از بین افرادی انتخاب شدند که به سن بازنشستگی رسیده بودند. همین مدیریت موجب رخنه کردن محافظه کاری در بدنه مدیریتی صنعت نفت و کاهش قدرت ریسک مدیریتی که نیاز ضروری صنعت نفت در پسابرجام و همچنین رولت دوم روحانی بود شد و به همین دلیل طی ماههای اخیر، شاهد سایه سنگین رکود بر صنعت نفت هستیم. رکودی که به جرات می توان گفت در زمان تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل بر ضد ایران نیز چنین سایه سنگینی نداشت.

تمایل به محافظه کاری، رخوت و خودداری از اتخاذ تصمیمات کلیدی و دارای ریسک موجب شده، صنعت نفت به شرایط بی عملی برسد و دیگر نه در راس وزارتخانه و نه در بدنه مدیریتی آن، شاهد اتخاذ تصمیمات جدی و تاثیرگذاری که بتواند این رکود را از صنعت نفت جدا کند نیستیم.

حالا با مصوبه جدید مجلس، فرصتی فراهم شده تا وزیر نفت که خودش هم خسته به نظر می رسد و نه فقط با بیژن زنگنه دوره اصلاحات، بلکه با زنگنه دولت اول روحانی هم فاصله دارد، با بهره گیری از مدیران جوان به جای مدیران بازنشسته، فضای رخوت در صنعت نفت را تغییر دهد و با بکارگیری مدیران جوان، توانمند، متخصص و دارای قدرت ریسک بالا و البته دارای تجربه نسبی در صنعت نفت، نه تنها صنعت نفت بلکه خود را نیز از شرایط کنونی نجات دهد که به دلیل عدم اتخاذ تصمیمات جدی مدیریتی در یک سال اخیر، به عنوان یکی از عوامل رکود در صنعت نفت شناخته می شود. تجربه زنگنه زمانی به کار می آید که مدیرانی جوان و دارای قدرت ریسک در صنعت نفت عنان کار را در اختیار بگیرند و کشتی نفت را در شرایط تحریم که مدیریت در آن نیاز به جسارت و انگیزه دارد، به سرمنزل مقصود برسانند.

فهرست مدیرانی که باید از صنعت نفت کنار بروند و جای خود را به مدیرانی با سن پایینتر – که امیدواریم مدیرانی جوان باشند – بدهند، به شرح ذیل است :

مرضیه شاهدایی – قائم مقام وزیر نفت

رکن الدین جوادی - معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری

امیرحسین زمانی نیا - معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت

شجاع الدین بازرگانی - معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت

حبیب الله بیطرف - معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت

علی کاردر - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

حمیدرضا عراقی - مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

رضا نوروززاده - مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی

فاطمه تندگویان – مشاور وزیر در امور بانوان

سید اصغر هندی - عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران

غلامرضا منوچهری - معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

حسین کاظم پوراردبیلی - نماینده ایران در اوپک

بیژن عالی پور - مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵